Bitcoin yeni bir zirveye mi koşuyor?

Okuma Süresi: 3 Dakika
Bitcoin yeni bir zirveye mi koşuyor?
Emre Buruk
29.01.2021 17:16

Bitcoin 29.000 ABD Doları seviyelerini test ederken, sadece kripto para yatırımcılarının değil, dünya üzerindeki birçok yatırımcının gözü Bitcoin’e çevrildi. Bitcoin’in sert yükselişinin ardında 29.000 ABD Doları seviyelerine kadar düşüşü ve bu düşüşün altcoinlere etkileri son dönemdeki en önemli gelişme olarak görülebilir. Bu düşüşün bir düzeltme hareketi mi olduğu, yoksa trend dönüşü mü olduğu kripto para yatırıcımları tarafından önümüzdeki süreçte volatilitesi tekrar yükselen kripto para piyasalarındaki gelişmeler, destek ve direnç seviyeleri dikkatle takip edilmelidir.

Bitcoin

Bitcoin ile ilgili son dönemin en gözde ve fiyatlanmaya etkisi olan gelişmesi bugün gerçekleşti. Düşüş trendine yaklaşan ve alt destek noktalarını test eden Bitcoin, dünyanın en zengin insanı olan Elon Musk’ın Twitter biyografisine “Bitcoin” ifadesini eklemesi ve “kaçınılmazdı” tweetini atmasıyla kripto para piyasalarında sert bir yükseliş meydana geldi. Bu yükseliş geçen haftalarda yine Elon Musk’ın etkisiyle olduğu düşünen Dogecoin’in %1000’lik artışını akla getirdi. Glassnode CTO’su ve kurucusu Rafael Schultze-kraft tarafından paylaşılan verilere göre dünyanın en önemli kripto para borsaları arasında yer alan Binance üzerindeki zararın 60 milyon dolardan fazla olduğu belirtiliyor. Vadeli işlem piyasalarında bu gelişmenin ardından ilk 10 dakikasında short(kısa vade) pozisyonuna sahip kullanıcıların 57 milyon ABD dolarından fazla toplamda 112 milyon ABD doları seviyelerinde tasfiye (likidasyon) meydana geldiği belirtiliyor.

Elon Musk’ın bu hamlesinin ardından Bitcoin yatırımcılarını heyecanlandıracak gelişmeler yaşandı. Whale Alert olarak bilinen ve yüksek miktardaki işlemler hakkında bilgi veren platformlardan çeşitli olumlu bilgiler gelmeye başladı. Musk’ın bu hamlesinin ardından 1 saat içinde çok sayıda stabilcoin’in borsalara aktığı ve bu miktarın 330 milyon ABD doları seviyelerinde olduğu belirtildi. Özellikle borsalardaki kripto para miktarlarının son dönemdeki düşüşü de düşünüldüğünde, bu gelişmenin Bitcoin fiyatlanmasına olumlu olarak etki edeceği düşünülmektedir.

Bitcoin, an itibari ile 20 günlük hareketli ortalaması olan 34.739 dolar ve 50 günlük hareketli ortamalası olan 30.097 üzerinde 37.837 dolar seviyelerinde işlem görüyor. Bugünlerde, kripto para yatımcılarının yeniden rekor kırma potansiyeline sahip Bitcoin’in volatilitesini ve hacim hareketlerini yakından takip etmesi gerekiyor. Sert hareketler gerçekleştiren Bitcoin için kritik bir süreçte olduğumuz göz önüne alınmalıdır. Günlük bazda RSI(14) değeri 59,522 ve STOCHRSI(14) değeri ise 94,200 seviyelerinde olumlu olarak görülmektedir. Kısa vadede Bitcoin için önemli destek seviyeleri 30.927/34.806/34.685 ; önemli direnç seviyeleri ise 38.685/40.130/42.347 olarak öngörülmektedir.

Ethereum

Bitcoin’in olumsuz fiyatlanmalarında dahi duruşunu korumayı başarabilen ve en yüksek seviyesini kırarak yeni zirveler arayışında olan Ethereum kullanım alanını genişletmesi ve ölçeklenebilirlik gelişmeleriyle çok sert yükselişlere imza atabilir. Bitcoin’in ardından en yüksek piyasa değerine sahip ve en yaygın kripto para birimleri arasında yer almaya devam ediyor.

Dünyaca ünlü çevrim içi forum sitesi Reddit, Ethereum Vakfı  ile ortaklık kurduğunu açıkladı. Reddit yöneticisi Jarins, “Amacımız, ölçeklendirmede kaydedilen ilerlemeyi hızlandırmaya yardımcı olmak ve Ethereum’daki Community Points gibi büyük ölçekli uygulamaları başlatmak için gereken teknolojiyi geliştirmektir. Bu ortaklık yoluyla geliştirilen ölçeklendirme teknolojisi, açık kaynaklı olacak ve herkesin kullanımına açık olacak.”  ifadelerini kullandı. Ethereum için en önemli gelişme olarak görülen ölçeklenebilirlik ile ilgili güçlü ve önemli bir gelişmenin Ethereum fiyatlanmasında sert yükselişlere neden olabileceği ön görülüyor.

An itibariyle 1.418 seviyelerinde alıcılarıyla buluşan Ethereum, 20 günlük hareketli ortalaması  1.252 ve 50 günlük hareketli ortalaması olan 960 seviyesinin üzerinde hareketine devam etmektedir. Günlük bazda RSI(14) değeri 62,018 ve STOCHRSI(14) değeri 44,277 olan Ethereum, Bitcoin fiyatlanmasına paralel bir grafik görülmektedir. Önemli destek seviyeleri 1.164/1.246/1.384 olarak görülürken, önemli direnç seviyeleri ise 1.441/1.523/1.608 olarak görülebilir.

 

 

 

REKLAMI KAPAT X