Bitcoin yeni zirveler peşinde

Okuma Süresi: 3 Dakika
Bitcoin yeni zirveler peşinde
Emre Buruk
26.10.2021 14:45

Bitcoin 67.000 ABD Doları seviyesine ulaşarak yeni bir zirveye imza atmasının ardından, kar satışlarının etkisiyle 60.000 ABD Doları desteğine kadar geri çekilme hareket gerçekleştirdi. Bu hareketin ardından güç toplayarak yükselişe geçen Bitcoin, kurumsal yatırımcıların etkisiyle sert yükselişler gerçekleştirme ve yeni zirvelere imza atma potansiyelini arttırıyor.

ABD’den gelen son dönemdeki enflasyon ile ilgili açıklamaların da etkisiyle küçük yatırımcının yanı sıra kurumsal yatırımcılar da enflasyon etkilerinden kurtulmak amacıyla Bitcoin gibi sınırlı varlıklara yönelmeye devam ediyor. Özellikle pandemi sürecinde devletlerin vatandaşlarına karşılıksız olarak sağladıkları destekler ve düşük faizli kredilerin etkisiyle oluşan enflasyonun etkileri herkesi doğrudan etkilemeye başladı. Bu gelişmelerin ışığında piyasaya yeni yatırımcılar katılarak sermaye girdisi oluşturuyor. Bu durum da kripto para piyasalarındaki fiyatlanmaları olumlu etkilemeye devam ediyor.

Bitcoin

Bitcoin’e gösterdiği desteği açık şekilde ifade eden hem Twitter hem de Square şirketi vasıtasıyla birçok yeni geliştirmeyi duyuran Jack Dorsey, çok önemli projelerinden birisi olan merkezi olmayan bir Bitcoin borsası konusunda sona gelindiğini açıkladı. Square şirketi altında çalışan TBD biriminin başındaki isim olan Mike Brock, 19 Kasım’da bu çalışma ile ilgili ‘white paper’ yayımlayacaklarını açıkladı. Kripto para piyasaları için çok önemli bir gelişme olarak görülen bu gelişmenin merkeziyetsizlik hedefi taşıyan kripto piyasaların amacına ulaşabilmesi için çok değerli olduğu görülüyor. Piyasalardaki market yapıcı etkisini azaltabilecek bu gelişmenin, piyasa volatilitesini düşürebileceği öngörülüyor.

Bitcoin ETF’lerinin ABD’de onaylanmasının ardından 3 hafta önce 245 milyon dolar, 2 hafta önce ise 80 milyon dolar girdi olan kripto para fonlarına geçtiğimiz hafta ise tam 1,5 milyar dolarlık yatırım yapıldığı açıklandı. Bu rakam tarihin, haftalık olarak en yüksek yatırımı olma özelliğini taşırken, yılbaşından bugüne kadar kripto para fonlarına olan toplam girdinin değeri de 8 milyar dolara ulaştığı belirtildi. Bu sermaye girişlerinin devam etmesinin fiyatlanmalarda olumlu etkiler yaşanmasını tetiklemesi ve piyasadaki sermaye havuzunu genişleterek volatiliteyi düşüreceği öngörülebilir.

Önemli destek seviyesi olarak görülen 60.000 ABD Doları seviyesini test eden ve bu seviyeden güç toplayarak yükselişe geçmeyi başaran Bitcoin'in yeni bir tarihi zirve hazırlığında olduğu görülüyor. Piyasadaki olumlu gelişmelerle sert yükseliş gerçekleştirme potansiyeline sahip Bitcoin, an itibari ile 20 günlük hareketli ortalaması olan 59.633 doların üzerinde, 62.823 dolar seviyelerinde işlem görüyor. Günlük bazda RSI(14) değeri 63.293 ve STOCHRSI(14) değeri ise 14,474 seviyelerinde olumlu olarak görülmektedir.  Bitcoin için önemli destek seviyeleri 58.211/59.462/61.114; önemli direnç seviyeleri ise 64.311/65.776/67.237 olarak öngörülmektedir. 

Ethereum

Bitcoin’in sert yükselişi ve NFT pazarının yüksek ilgi görmesi dolayısıyla Ethereum’a da yüksek sermaye girişi yaşandı. Kritik ve psikolojik direnç seviyesi olarak görülen 4.000 ABD Doları seviyesinin aşılmasıyla yeni tarihi zirve olan 4.367 ABD Doları seviyesine imza atıldı.

Ethereum 2.0 yolculuğunda ağda pek çok güncelleme yapıldı. Berlin ve Londra güncellemeleri geçtiğimiz aylarda gerçekleşen iki önemli güncellemeydi. Bugün ise Ethereum ağında Altair adındaki yeni güncelleme devreye girmesi hedefleniyor. Bu güncelleme ile Ethereum ağındaki doğrulayıcıların transferleri daha kolay bir şekilde gerçekleştirebileceği öngörülüyor.

Ethereum, an itibariyle 4,207 seviyelerinde alıcılarıyla buluşan Ethereum, 20 günlük hareketli ortalaması olan 3,828 seviyesinin ve 50 günlük hareketli ortalaması olan 3,478 ABD Doları seviyesinin üzerinde hareketine devam etmektedir. Günlük bazda RSI(14) değeri 65.418 ve STOCHRSI(14) değeri 60.039 olarak olumlu görülmektedir. Ethereum için önemli destek seviyeleri 3.870/4.038/4.148 olarak görülürken, önemli direnç seviyeleri ise 4.364/4.432/4.500 olarak görülebilir.

 

REKLAMI KAPAT X