Bitcoin yükselişine devam edebilecek mi?

Okuma Süresi: 2 Dakika
Bitcoin yükselişine devam edebilecek mi?
Emre Buruk
06.02.2021 17:36

Paypal CEO'su Daniel Schulman Bitcoin ve kripto paralar ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Schulman, “Platformumuzda gerçekleşen kripto para hacmi beklentilerimizi aştı.” ve “Kripto ve blok zinciri hakkında kapsamlı bir yol haritasının henüz başlangıcındayız.” ifadesini kullanarak kripto para piyasalarına desteğini gösterdi. Paypal, 21 Ekim 2020 yılında ABD’den gerekli lisansları aldıktan sonra kullanıcılarına kripto para ticareti yapma ve saklama hizmeti vermeye başlamıştı.

 Kazan-kazan politikasını amaç edinen Paypal, müşterilerinin Bitcoin, Ethereum, Litecoin ve Bitcoin Cash gibi kripto para birimlerini satın almalarına ve depolamalarına izin verdikten sonra ağdaki aktivitesi de büyük oranda arttı. Bu hamlesinden sonra aktif hesap sayında patlama yaşayan Paypal sistemine 72.7 milyon net aktif hesap ekleyerek toplam hesap sayısını 377 milyona yükseltti ve yükseltmeye devam etmeyi hedefliyor. Bu tarz gelişmelerin kripto para piyasalarına yeni yatırımcılar katması ve sermaye girişini sağlamasıyla fiyatları olumlu etkileyeceği düşünülebilir.

Bitcoin

Twitter'ın kurucusu ve CEO'su Jack Dorsey kripto para piyasalarını etkileyebilecek önemli bir açıklamada bulundu. Dorsey, Twitter üzerinden paylaştığı ekran görüntüsünde, 5.2 milyon takipçisine kendi Bitcoin node`unu başlattığını duyurdu. “Running Bitcoin” ifadesiyle yaptığı bu paylaşıma kendi bilgisayarında çalışan Bitcoin node yazılımı olan Bitcoind`in ekran görüntüsünü yayınladı. Bu gelişme kripto para piyasalarının bilinirliğini arttıran önemli gelişmeler arasında değerlendirilebilir.

NYDIG`in kurucusu ve CEO`su Ross Steven, MicroStrategy`nin Bitcoin Eğitim Konferansı`nda Bitcoin`in neden volatil olarak görülmemesi ve neden fiat para birimlerine karşı üstün olduğu ile ilgili açıklamalarda bulundu. Şirketinin 2021 sonuna kadar 25 milyar dolar değerinde Bitcoin`e sahip olabileceğini tahmin ettiğini açıklayan Steven, volatil olan değerin fiat para birimleri olduğunu ve Bitcoin`in volatil olmadığını belirtti. Para ile teknoloji arasındaki ilişkiye vurgu yapan CEO, tarih boyunca birçok farklı türden para biçiminin biri hakim oluncaya dek birlikte var olabildiğine dikkat çekti.

Bitcoin, an itibari ile yüzde %5,6 artışla 40.385 dolar seviyelerinde fiyatlanıyor. 

Ethereum

Ethereum 2.0 için kilitlenen para miktarı gün geçtikçe daha da artmaya devam ediyor. Bu artışın temelinde hem talep artışı hem de Ethereum fiyatının artması yer alıyor. 

En ünlü kripto yatırım fonları arasından yer alan Grayscale, kurumsal müşterileri için yüksek miktarda Ethereum alımı gerçekleştirdiğini açıkladı. 47.000 Ethereumdan fazla bir miktarın alımını açıklayan Grayscale daha önce de Ethereum için olumlu görüşlerini belirtmişti. Bitcoin`e kıyasla daha genç olan ve özellikle Ethereum 2.0 güncellemesi sayesinde kullanıcılarına staking imkanı tanıyan Ethereum, kullanım alanını arttırması ve arz yakımı ile olumlu fiyatlanabileceği düşünülüyor.

An itibariyle 1691 seviyelerinde alıcılarıyla buluşan Ethereum, 20 günlük hareketli ortalaması 1367 ve 50 günlük hareketli ortalaması olan 1086 seviyesinin üzerinde hareketine devam etmektedir. 

REKLAMI KAPAT X