Bu hafta altın ve gümüşü neler bekliyor?

Okuma Süresi: 3 Dakika
Bu hafta altın ve gümüşü neler bekliyor?
İrem Çorum
12.01.2021 11:48

Geçen haftadan ABD’de yaşanan Kongre baskını sonucunda oldukça sert bir düşüş yaşayan altın ve gümüşü bu hafta neler bekliyor?

Ons altın

Grafik 1: Ons altın fiyatının haftalık performansı

Ons altın (XAU/USD), Kovid-19 pandemisinin getirileri ve geniş teşvik talebinin oluşmasının ardından on yıldaki en büyük yıllık kazancını yayınladıktan sonra 2021 yılının başında değer kaybetmeye başladı.

Ons altın fiyatı, kasım ayından bu yana en uzun süreli günlük düşüşünü yaşadıktan sonra, yatırımcıların güçlü ABD doları beklentisi ve ABD Hazine getirilerindeki artışın daha büyük teşvik beklentileri karşısında ağırlığını koymasıyla sabit kaldı.

ABD dolarında neredeyse üç yılın en düşük seviyesinden sonrasında bir toparlanma gözlemlenmesi ve ABD 10 yıllık tahvil faizlerindeki artış, altının fiyatı üzerinde baskı oluşturuyor. Bloomberg’e göre, ABD başkanı seçilen Joe Biden’ın perşembe günü duyurması beklenen teşvik paketi, ABD enflasyonunda bir artış beklentisi getiriyor ve böylelikle ons altının fiyatında aşağı yönlü bir eğilim olacağı beklentisi doğuyor.

Güne 1.845,94 ABD doları ile başlayan ons altın, piyasalarda saat 11.30 itibariyle 1.859 ABD dolarından işlem görüyor.

Gram altın

Grafik 2: Gram altının haftalık performansı

Geçtiğimiz ayda Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) faiz oranlarını yükseltmesi ve dolayısıyla yatırımcıların Türkiye’nin ekonomik görünümüne ilişkin beklentilerinin olumlu yönde ilerlemesiyle, ABD doları/Türk lirası döviz kuru (USD/TRY) düşüşe geçti. Bu durum haliyle, gram altın fiyatlarına (GAU/TRY) bir toparlanma olarak yansıdı.

Analistler, olası baskı durumunda 435,0 seviyesinin eşik, 427,0 ve 415,0 seviyelerinin ise destek olduğunu belirtiyor ve bu seviyelerin izlenmesi gerektiğini öneriyor.

Gram altın piyasalarda saat 11.30 itibariyle 445,71 TL’den işlem görüyor.

Ons gümüş

Grafik 3: Ons gümüş fiyatının haftalık performansı

Ons gümüş (XAG/USD) geçen hafta yaklaşık 27 ABD dolarından işlem gördükten sonra haftaya 24 ABD doları seviyelerinden başladı. Kısa vadede düşüşün devam edeceğini belirten analistler, orta ve uzun vadede ons gümüş fiyatı için yukarı yönlü bir eğilim beklentisi içerisinde olduklarını belirtiyor.

Biden’ın teşvik paketi ve ABD Başkanı Donald Trump’ın Kongre binasında gerçekleşen olaylar ertesinde azil sürecinin tekrar gündeme gelmesi ile uzmanlar dolar endeksi ve ons gümüş fiyatları için hareketli bir hafta olacağını belirtiyor.

İntegral Yatırım ons gümüş için direnç seviyelerinin 25,68, 26,0 ve 26,60 olduğunu, destek seviyelerinin ise 24,78, 24,15 ve 23,50 olduğunu belirtiyor.

Ons gümüş saat 11.30 itibariyle 25,34 ABD dolarından işlem görüyor.

Gram gümüş

Grafik 4: Gram gümüş fiyatının haftalık performansı

Ons gümüşe paralel olarak gram gümüş (XAGg/TRY) için de bu haftanın hareketli olacağını söylemek mümkün. Olası bir döviz şoku ya da dünya piyasalarında ons gümüşe dair başak bir şokun gerçekleşmesi gram gümüş fiyatını etkileyebilir. Haftalık durum incelendiğinde, gram gümüş geçen hafta yaşadığı düşüşü toparlama eğiliminde olduğu gözlemleniyor.

Gram gümüş saat 11.30 itibariyle 6,08 TL’den işlem görüyor.

REKLAMI KAPAT X