Bu hafta piyasalarda yaşanan en önemli gelişmeler

Okuma Süresi: 4 Dakika
Bu hafta piyasalarda yaşanan en önemli gelişmeler
Hüseyin Talha Yavuz
18.12.2020 17:15

Hafta başındaki CAATSA ile ilgili olan yazımızda bahsettiğimiz en olumlu senaryo gerçekleşerek ABD’den hafif bir yaptırım kararı geldi. Küresel piyasalarda ay başında bahsettiğimiz gibi volatilitenin düşük olduğu yatay bir hisse senedi piyasası gözlemleniyor. Küresel piyasalar da gözler bir yandan başlayan koronavirüs aşılamalarında iken diğer yandan FED toplantısı izlendi. Yurtiçinde Borsa İstanbul 1410,32 seviyesi ile yeni rekor seviyeye ulaşırken USD/TRY paritesi cuma günü 7,70 seviyesinin altında seyrediyor. Gram altın ise 460’lı seviyelerden alıcı bulmaya devam ediyor.

CAATSA yaptırımları devrede

Pazartesi günü Donald Trump CAATSA yaptırımlarını onayladı. Savunma Sanayi Başkanlığı, ABD’den ihracat lisansı alamayacağı gibi, kurumun başkanı İsmail Demir ve diğer üç yöneticisi de yaptırım listesine alındı. Yaptırım çerçevesinde ekonomimizi direkt hedef alan maddeler yerine Savunma Sanayi Başkanlığı kurumu özelinde yaptırımlar gelmesi TL varlıklar üzerinde pozitif bir hava oluşmasına neden oldu.

Ağbal’ın sunumu piyasa tarafından olumlu karşılandı

Çarşamba günü Merkez Bankası başkanı Naci Ağbal 2021 senesinde izlenecek para ve kur politikalarını açıklayan bir sunum gerçekleştirdi. 4 yıl sonunda ilk kez bizzat başkan tarafından sunumun gerçekleştirilmesi Merkez Bankası’nın iletişim ve şeffaflık konusunda hassas bir yol izleyeceğinin sinyali olarak yorumlandı. Başkan Ağbal’ın, enflasyon ile mücadelede kararlı duruşun devam edeceği, gerektiği durumda para politikasında ilave sıkılaştırma yapmaktan kaçınılmayacağı, şeffaflık ve öngörülebilirliğin temel hedeflerden olduğunu vurgulamasıyla birlikte piyasanın duymak istediği kararlı duruşu gösterdi denilebilir. Ek olarak, uygun şartların oluşması durumunda rezervleri artırma yönünde adımların şeffaf bir şekilde atılacağı belirtildi. Yurtiçinde yaşanan olumlu hava CDS (Credit Default Swap) primlerinin 350 seviyesinin altına gerilemesine neden oldu. Bu sayede CDS primleri koronavirüs pandemisi öncesi seviyesine dönmüş oldu. Bu açıdan bakıldığında, Naci Ağbal’ın Merkez Bankası başkanı olması ve Hazine ve Maliye Bakanlığına Lütfi Elvan’ın getirilmesiyle başlayan ekonomi yönetiminde normalleşme adımlarının meyvelerinin toplanmaya başlandığı söylenebilir.

Borsa İstanbul’da yeni rekor seviye

CAATSA yaptırımlarının görece hafif olması sonucunda yükselen trendde olan Borsa İstanbul yeni rekor olarak cuma öğleden sonra 1410,32 ile tüm zamanların en yüksek seviyesini gördü. Geçtiğimiz haftayı 1370,70 seviyesinden kapatan BIST 100 endeksi, 1400’lü seviyelerin üzerinde alıcı bulmaya devam ediyor. Bu hafta Bankacılık endeksinde hafif alıcılı bir seyir gözlemlenirken pandemi sonrasında faaliyetlerinde normalleşme görülmesi beklenen enerji ve havacılık sektörlerinde olan firmalarda yaşanan yükselişler dikkat çekti.

TL kayıplarını almaya devam ediyor

Geçtiğimiz hafta içi 8,03 seviyesini test eden dolar kurunda, cuma günü yaşanan geri alımlar ile kapanış 7,85 seviyesinden gerçekleşmişti. Bu hafta, dolar kurunda düşüşlerin devam etmesiyle 18 Aralık Cuma günü  kurun 7,70 seviyesinin altına indiği gözlemleniyor. Dolarda küresel bazda zayıflama görülse de TL’nin Euroya karşı da değer kazanması yurt içinde olumlu seyrin devam ettiğini gösteriyor.

Gelecek hafta TL açısından izlenecek en önemli gelişme TCMB’nin ayın 24’ünde gerçekleştireceği PPK toplantısı.

Gram altında yatay seyrine devam ediyor

Dolarda düşüş yaşanması nedeniyle gram altının, ons altında yaşanan yükselişi takip edemediği bir haftayı geride bırakıyoruz. Geçtiğimiz haftayı 1839 seviyesinden kapatan ons altın, bu hafta 1890 direncine yakın bir bölgede kapanışa hazırlanıyor. Hafta içi 474 seviyesini gören gram altın cuma günü dolar kurunda yaşanan düşüşün etkisiyle 460’lı seviyelerden işlem görüyor. Yani, ons altında yaşanan yükseliş, TL’nin güçlenmesi nedeniyle gram altın fiyatlarına yansımadı diyebiliriz. 3 hafta üst üste artıda kapatan ons altının gelecek hafta da artış eğilimi sürdürüp sürdürmeyeceği izlenecek.

Yurt dışı piyasalar

Küresel piyasalar yıl sonu etkisiyle birlikte sakin bir seyir izlemeye devam ediyor. Bu sırada ABD dolarının diğer gelişmiş ülkelerin para birimlerine karşı değerini gösteren DXY endeksi 32 ayın en düşük seviyesi olan 89,73 seviyesini gördü. EUR/USD paritesi ise 1.2250 seviyelerine kadar yükseldi. Haftaiçi FED faizleri değiştirmezken ilave parasal genişleme yapılmayacağını duyurdu. Yaşanan temkinli iyimserlik ile birlikte ABD borsalarında cılız rekorlar görülmeye devam etti. Yurt dışında ABD mali teşvik paketi ve AB ile İngiltere’nin ticaret anlaşması görüşmeleri gündemi meşgul etmeye devam ediyor. Her iki konuda da net bir sonuca ulaşılamazken yetkililerden gelen açıklamalar piyasanın radarında.

REKLAMI KAPAT X