Çin'deki kripto yasağının piyasalara etkisi

Okuma Süresi: 3 Dakika
Çin'deki kripto yasağının piyasalara etkisi
Emre Buruk
24.09.2021 18:20

Bitcoin sert düşüş hareketleri ile 40.000 ABD Doları seviyesini test etmesinin ardından 44.500 ABD Doları seviyelerine kadar yükselmeyi başardı. Bu düşüş hareketi içerisinde birçok yatırımcı ve piyasa analistinin 40.000 ABD Doları’nın dip bir seviye olduğunu belirtmesiyle ve kripto para piyasalarında meydana gelen olumlu gelişmelerle Bitcoin yükseliş hareketi gerçekleştirmeyi başardı.

Bu fiyat hareketlerinin ardından 46.000 ABD Doları önemli bir direnç olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu direnç seviyesinin aşılabilmesi Bitcoin ve Altcoinlerde olumlu fiyat hareketlerinin devamını sağlayabilir. Aşağı yönlü bakıldığında ise Çin’den gelen olumsuz gelişmeler ve  ile düşüşe geçen ve 43.000 ABD Doları seviyesini aşağı yönlü kırdı. Bitcoin için 40.000 ABD Dolarının önemli destek seviyesi olarak görülmesi ve bu seviyenin kırılması ardından Bitcoin’in 35.000 ABD Dolarına sert bir düşüş hareketi gerçekleştirebileceği göz önünde bulundurulmalıdır.

Bitcoin

ABD Merkez Bankası (FED) toplantısının ardından Powel’ın açıklamaları ile ilgili sert regülasyonlar yapılacağının sinyallerinin verilmesi ile Bitcoin 39.600 ABD Doları seviyelerine kadar geri çekilmişti. Bu seviyelerden güç toplayarak yükseliş hareketi kaydetmeyi başaran Bitcoin, bugün Çin Merkez Bankası’nın kripto para piyasalarının yasal olmadığını belirtmesi, kripto paralar ile ilgili işlem gerçeklerin ciddi bir şekilde cezalandırılacağını ve yurt dışındaki borsaların Çin’deki vatandaşlara hizmet sunmaması gerektiğini açıkça belirtti. Bu açıklamaların ardından yatırımcının da korku-panik-endişe içerisine girmesiyle birlikte kripto para piyasalarındaki satış baskısı arttı ve fiyatlanmada düşüş yaşandı. Kripto para yatırımcıları bu açıklamaların kalıcı etkiler yaratıp yaratmayacağını merak ediyor ve ben ileriki yazılarımda bu gelişmeleri sizlerle detaylı bir şekilde değerlendiriyor olacağım.

Avrupa’nın en büyük tema parklarından biri olan PortAventura World, gelecek yıl Bitcoin ödemeleri için destek sağlayacak. Yılda yaklaşık beş milyon ziyaretçi çeken, iki tema parkı ve altı oteli olan İspanyol eğlence kompleksi, Güney Avrupa’nın en büyük tatil yeri olarak olarak biliniyor. Bitcoin’in farklı sektörlerde kullanım alanını genişletmesinin ve bilinirliğini arttırmasının sayesinde Bitcoin’e ve Altcoinlere sermaye girişinin artabileceği söylenebilir. Bu artışların kripto para piyasalarındaki fiyatlanması orta ve uzun vadede olumlu etkileyeceği öngörülebilir.

Bitcoin Twitter’dan gelen yeni kullanım alanı gelişmesiyle olumlu hareket etmeye devam etti. Twitter’ın Apple iOS’taki Twitter kullanıcılarına sunduğu imkan ile Twitter kullanıcıları artık üçüncü taraf bahşiş hizmetlerini sosyal medya hesaplarına bağlayabilecekler. Bu uygulamada hem Bitcoin adresleri hem de Lightning Network adreslerini bağlama yeteneğini içerebilecek.

Bitcoin an itibari ile 20 günlük hareketli ortalaması olan 46.180 doların altında, 41.453 dolar seviyelerinde işlem görüyor. Günlük bazda RSI(14) değeri 39,841 ve STOCHRSI(14) değeri ise 27,513 seviyelerinde olumsuz olarak görülmektedir.  Bitcoin için önemli destek seviyeleri 38.691/49.506/40.632; önemli direnç seviyeleri ise 43.643/44.656/45.303 olarak öngörülmektedir.

Ethereum

Özellikle son dönemde DeFi ve NFT’nin popülerleşmesiyle daha da popülerleşen Ethereum, kurumsal yatırımcıların ilgisini kazanmaya devam ediyor. JPMorgan’ın araştırmalarının sonucu olarak kurumsal yatırımcıların Bitcoin yerine Ethereum’a olan ilgisinin daha yüksek olduğu belirtiliyor.

Ethereum ve Ethereum’a tehdit olarak görülebilecek ve son dönemlerde yükselişiyle kripto para yatırımcılarının dikkatini çeken Solana arasında akıllı sözleşme platformları için köprü oluşturan WormHole NFT işlevselliğine de sahip oluyor. NFT işlevselliğinin birkaç adım işlemle kolaylıkla yapabileceğinin belirtilmesi iki Altcoin için de olumlu olarak görülmektedir. DeFi ve NFT’nin popülerleşmesiyle daha çok kullanıcının bu işlemi gerçekleştireceği ve köprünün daha da artma gerekliliği ortaya çıkacağı öngörülüyor.

An itibariyle 2.803 seviyelerinde alıcılarıyla buluşan Ethereum, 20 günlük hareketli ortalaması olan 3.346 seviyesinin altında ve 50 günlük hareketli ortalaması olan 3.303 ABD Doları seviyesinin üzerinde hareketine devam etmektedir. Günlük bazda RSI(14) değeri 39,326 ve STOCHRSI(14) değeri  20,955 olarak olumsuz görülmektedir. Ethereum için önemli destek seviyeleri 2.626/2.692/2.761 olarak görülürken, önemli direnç seviyeleri ise 2.933/2.981/3.849 olarak görülebilir.

 

REKLAMI KAPAT X