Dijital Türk Lirası’nın kripto para piyasalarına etkisi ne olacak?

Okuma Süresi: 3 Dakika
Dijital Türk Lirası’nın kripto para piyasalarına etkisi ne olacak?
Emre Buruk
17.09.2021 14:58

Bitcoin hareketlerine devam ederken kripto para piyasaları için önemli bir haber de Türkiye’den geldi. Merkez Bankası, ASELSAN, HAVELSAN ve TÜBİTAK-BİLGEM ile ikili mutabakat zabıtları imzalandığını ve “Dijital Türk Lirası İşbirliği Platformu” oluşturulduğunu duyurarak kripto para yatırımcılarının ilgisini çekmeyi başardı. Dijital Türk Lirası projesi birinci faz çalışma sonuçları 2022 yılında açıklanacağı belirtilirken Türkiye’nin kripto para sektörüne girme çalışmalarının yeni modern ticaret sistemi trenini kaçırmamak için çok güzel bir şans olduğu görülüyor.

Merkez Bankası, dijital Türk lirasının tedavülüne yönelik almış olduğu nihai bir karar olmadığını belirterek tüm çalışmaların deneysel AR-GE faaliyetleri ilkelerince yürütüldüğünü belirtti. Elde edilen sonuçların geniş ve kapsamlı değerlendirmesi neticesiyle ileri aşama fazlara geçileceği ve kullanım yönteminin belirleneceği belirtildi. Bu gelişmenin olumlu devam etmesi, diğer ülkelerin de bu tarz faaliyetlerde bulunması kripto paraların kullanım alanını genişletmesi ve yüksek sermaye girişlerinin yaşanması ile kripto para birimlerinde olumlu fiyatlanmalar görülebilir.

Bitcoin

İngiltere’de kurulan finansal teknoloji firması Revolut’un paylaşımlı ofisler üreten WeWork firmasına, Dallas’taki ABD’nin en büyük WeWork ofisinde 300 çalışanlık alan için Bitcoin ile ödeme yapacağı belirtildi. Kripto para alım-satım hizmeti de veren Revolut’un dünya çapında 16 milyondan fazla müşterisi olduğu belirtiyor. Revolut’un BTC, ETH, USD stabil kripto paraları gibi ödeme yöntemlerini kabul eden WeWork ile bu tarz bir ödeme anlaşmasına varması kripto para piyasalarının kullanım ve tanınma alanını arttırdığının önemli bir göstergesidir.

Bitcoin an itibari ile 20 günlük hareketli ortalaması olan 47.802 doların altında, 47.518 dolar seviyelerinde işlem görüyor. Günlük bazda RSI(14) değeri 51,573 ve STOCHRSI(14) değeri ise 33,566 seviyelerinde olumlu olarak görülmektedir.  Bitcoin için önemli destek seviyeleri 45.591/46.316/47.032; önemli direnç seviyeleri ise 48.472/49.196/49.985 olarak öngörülmektedir.

Ethereum

Son yazılarımda da vurguladığım üzere Ethereum arz sıkıntısı ile karşı karşıya kalabilir. Ethereum’un Londra güncellemesinden bu yana 1 milyar dolarlık Ethereum yakıldığı belirtiliyor. Ayrıca Ethereum Londra güncellemesinden itibaren, mevcut yanma oranı ile dakikada yaklaşık 5 ETH yakıldığı ve bu durumun da günde 7,200 ETH, yılda ise 2,6 milyon ETH’ye karşılık geldiği görülüyor. Bununla birlikte mevcut fiyatlar göz önünde bulundurularak teorik olarak yılda 9 milyar dolardan fazla yakım olabileceği, bu durumun da Ethereum arzını kısıtlayacağı öngörülüyor. 2022 1. Ve 2. Çeyreğinde gerçekleşmesi beklenen ETH 2.0 yükseltmesinin de etkisiyle Ethereum fiyatlanmasında olumlu bir gelecek öngörülebiliyor.

Kripto paraların yeni kullanım alanları elde edebilmelerinin, kripto para piyasalarının geleceği için çok önemli olduğunu daha önce de vurgulamıştım. Son olarak dünyanın en büyük sinema salonları zinciri AMC’nin CEO’su Adam Aron, Twitter üzerinden paylaştığı bir duyuruda, bilet ödemeleri için artık Ethereum, Litecoin ve Bitcoin Cash de kabul etmeye başlayacaklar. AMC daha önce yaptığı duyuruda, ödemelerin Bitcoin ile yapılabileceğini de belirtmişti. Altcoinlerin de kullanım alanlarını genişletmeleri kripto para ekosisteminin gelişmesi ve genişlemesi için büyük önem arz ediyor ve olumlu gelişmeler olarak karşımıza çıkıyor.

An itibariyle 3.452 seviyelerinde alıcılarıyla buluşan Ethereum, 20 günlük hareketli ortalaması olan 3.539 seviyesinin altında ve 50 günlük hareketli ortalaması olan 3.238 ABD Doları seviyesinin üzerinde hareketine devam etmektedir. Günlük bazda RSI(14) değeri 51,869 ve STOCHRSI(14) değeri  25,385 olarak olumlu görülmektedir. Ethereum için önemli destek seviyeleri 3.296/3.392/3.481 olarak görülürken, önemli direnç seviyeleri ise 3.665/3.761/3.849 olarak görülebilir.

 

REKLAMI KAPAT X