Dünyanın en zengin insanları servetlerini nasıl kazandı?

Okuma Süresi: 4 Dakika
Dünyanın en zengin insanları servetlerini nasıl kazandı?
Hamit Alp Ünlü
14.02.2024 12:09

Forbes dergisinin en son yayımladığı 2023 yılı milyarderler listesine göre genç milyarderlerin neredeyse tamamı servetlerini miras yoluyla kazanmış durumda. Peki, listenin zirvesinde yer alan isimler servetlerini hangi sektörlerden kazandı?

Forbes dergisi her yıl dünyanın en zengin insanlarına dair bir liste yayımlıyor. 2024 yılı listesi henüz resmi olarak yayımlanmadığı için bu yazımızda 2023 yılına dair listede yer alan milyarderlerin servetlerini nasıl kazandığını inceledik.

Mevcut milyarderler listesinde tanıdık isimler ve birçok sektöre dağılmış girişimciler ve iş insanları mevcutken; bu girişimciler arasında ise bazı benzerlikler göze çarpıyor. Söz gelimi dünyanın en zengin 10 insanının hepsi erkek, 7 tanesi ABD’li ve yine 8 tanesi 65 yaş ve üzeri.

Listede yer alan 30 yaş altındaki 15 genç milyarderin ise 11 tanesi, sahip olduğu serveti miras yoluyla ailesinden elde etmiş durumda. Aslında farklılıklardan ziyade bu benzerlikler dünyadaki fırsat ve gelir eşitsizliğine dair çok şey anlatıyor.

Dünyanın en zenginlerinin servetlerini hangi sektörlerden kazandığı incelendiğinde ise ortaya şöyle bir tablo çıkıyor:

1. Bernard Arnault ve ailesi - Moda ve perakende satış

74 yaşındaki Fransız iş insanı Bernard Arnault, LVMH Moët Hennessy Louis Vuitton ya da bilinen ismiyle LVMH markasının kurucusu ve CEO’su. LVMH, Louis Vuitton ve Sephora dahil olmak üzere 75 farklı markanın yer aldığı bir moda imparatorluğu ve bu imparatorluk Arnault’u 211 milyar dolarlık servetiyle 2023 yılında dünyanın en zengin insanı yaptı. Arnault bir önceki yıl listenin üçüncü sırasında yer almıştı.

2. Elon Musk - Otomotiv

51 yaşındaki ABD’li iş insanı ve girişimci Elon Musk 2022 yılına ait listede 219 milyar dolarlık servetiyle dünyanın en zengin insanı olarak yer almıştı fakat 2023 yılında servetinin 180 milyar dolara inmesiyle ikinci sıraya geriledi. Elektrikli otomobil üreticisi Tesla, roket üreticisi SpaceX ve tünel inşaatı şirketi The Boring Company gibi şirketlerin de içinde bulunduğu altı şirketin kurucuları arasında yer alan Musk, eski adıyla Twitter olarak bilinen sosyal medya platformu X’in de sahibi.

3. Jeff Bezos - Teknoloji

51 yaşındaki ABD’li iş insanı ve girişimci Jeff Bezos e-ticaret devi Amazon’un kurucusu. 2022 yılında 171 milyar dolarlık serveti ile listede ikinci sırada yer alan Bezos, 2023 yılında servetinin 114 milyar dolara gerilemesi ile üçüncü sıraya geriledi. Bezos 2021 yılında CEO’luk görevinden ayrılarak başkanlık görevini yürütmeye başlamıştı.

4. Larry Ellison - Yazılım ve teknoloji

78 yaşındaki ABD’li iş insanı Ellison, teknoloji devi Oracle’ın kurucularından ve şirketin yüzde 35’in sahip. Ellison ayrıca mevcut yönetim kurulu başkanı ve aynı zamanda da CTO (chief technology officer - teknoloji baş sorumlusu). 2022 yılında 106 milyar dolarlık serveti ile listenin sekizinci sırasında yer alan Ellison 2023’te servetini 107 milyar dolara çıkardı ve listede dördüncü sıraya yükseldi.

5. Waren Buffet - Finans ve yatırım

92 yaşındaki ABD’li duayen yatırımcı, “Omaha Kahini” lakabıya da tanınıyor ve tüm zamanların en başarılı yatırımcılarından biri olarak kabul ediliyor. Buffet ayrıca Berkshire Hathaway isimli holdingin de sahibi ve CEO’su. 2022 yılında 118 milyar dolarlık serveti ile beşinci sırada yer alan Buffet 2023 yılında servetinin 106 milyar dolara gerilemesine karşın beşinci sıradaki yerini korudu.

6. Bill Gates - Yazılım ve teknoloji

Microsoft’un kurucusu olan 67 yaşındaki ABD’li iş insanı ve girişimci Bill Gates ise Microsoft vasıtasıyla edindiği servetini karbon sıfır enerji yatırımları da dahil olmak üzere farklı yatırımlara dağıtmış durumda. 2022 yılında 129 milyar dolarlık servet ile listenin dördüncü sırasında yer alan Gates, 2023 yılında 104 milyar dolara gerileyen serveti ile birlikte listede altıncı sıradan kendisine yer buldu.

7. Michael Bloomberg - Medya ve eğlence

81 yaşındaki ABD’li iş insanı Michael Bloomberg, 1981 yılında kurulan medya ve eğlence şirketi Bloomberg LP’nin kurucularından. 2022 yılında listenin 12’nci sırasında yer alan Bloomberg, 2022 yılında 94,5 milyar dolarlık servetiyle yedinci sırada yer aldı.

8. Carlos Slim Helu ve ailesi - Telekomünikasyon

Meksika'nın en zengin insanı Carlos Slim Helú ve ailesi Latin Amerika'nın en büyük mobil telekom şirketi América Móvil'i kontrol ediyor. 83 yaşındaki Helú 93 milyar dolarlık servete sahip.

9. Mukesh Ambani - Çeşitli

65 yaşındaki Hintli iş insanı Mukesh Ambani, petrokimya, petrol ve gaz, telekom ve perakende sektörlerinde faaliyet gösteren Reliance Industries'in başkanlığını yürütmektedir. Ambani’nin net serveti 2023 yılında 83,4 milyar dolar.

10. Steve Ballmer - Teknoloji

67 yaşındaki ABD’li iş insanı Ballmer, Microsoft’un eski CEO’su ve 80,7 milyar dolarlık serveti ile listenin onuncu sırasında.

REKLAMI KAPAT X