Düşen kripto para piyasalarında neler yapılabilir?

Okuma Süresi: 3 Dakika
Düşen kripto para piyasalarında neler yapılabilir?
Egemen Baş
04.04.2022 16:27

Bitcoin’in 69,000 dolar seviyesinden 33,000 dolar seviyelerine kadar düşüş yaptığı 3 aylık süreçte birçok kripto para yatırımcısı zarar etti. Geçtiğimiz 20 gün içerisinde piyasanın da olumlu sinyaller vermesiyle beraber zararda olan kripto yatırımcıları için bu analizimiz birebir olacaktır.

Bitcoin son üç hafta içerisinde 37,500 dolar seviyelerinden 48,000 dolar seviyelerine hızlı bir yükseliş gösterdi. Buna gerek Rusya-Ukrayna savaşının etkisinin azalması gerekse dünya genelindeki faiz kararlarının belirlenmesi fayda sağladı. Haftalık mumlarını incelediğimiz zaman iki tane büyük yeşil mumdan sonra bir tane doji mumu görüyoruz. Doji mumu dediğimiz fiyatın yukarı ve aşağı gitmeyi denediği fakat alıcılar ve satıcıların dengede kalması ile çok değişim gözükmeyen bir kısa mumdur. Arkasından şu an bulunduğumuz hafta ile halen çok değişim göstermeyen bir haftalık mumumuz var. Bu senaryoda da ani yükselişten sonra bir konsolidasyon gelmesi beklenilen bir süreç olarak yorumlanıyor.

Toplam kripto para piyasa hacmi de son 22 günde yüzde 29,12’lik bir artış göstererek piyasaya düşüş trendinin bozulduğu imajını verdi. Bu yükselişi takiben Bitcoin dominansı ise aynı süreçte yüzde 5,88’lik düşüş göstererek altcoin yatırımcılarının yüzünü güldürdü.

Piyasa uzun bir yükselişin ardından bu bahsettiğimiz süreçlere gelmişti. Bundan dolayı pek çok yatırımcı ya boğa piyasası dediğimiz aşırı yükselişte ya da düşüşün bittiğini sanarak düşüş trendinde alımlar yaptı. Bunun gibi zararda olan pozisyonlarda nezihliği koruyup doğru stratejiler izlemek ve duygulara yenik düşmemek çok önemli bir kriterdir.

Bu süreçte zararda olan yatırımcıların izleyebileceği stratejilerden bazıları şunlardır;

1- HODL

Burada herhangi bir işlem yapmadan ne kadar zaman alırsa alsın kripto paranızın istediğiniz yere gelmesini beklersiniz. Düşük risklidir fakat uzun süre alabileceği için psikolojik olarak iyi bir dayanıklılık ister.

2- Al-Sat

İkinci stratejimizde ise elinizdeki kripto paraları yükseliş veya düşüş trendlerinde tepelerden satıp diplerden alarak kripto para miktarını arttırabilirsiniz. Bu şekilde kripto paranız aldığınız fiyata gelmeden siz dolar bazında zararınızı karşılayabilirsiniz. Zaman harcamanız gerekir, trendi kaçırma riskiniz vardır fakat sizi daha erken zarardan kurtarabilir.

3- Ekleme (Ortalama düşürme)

Son seçeneğimizde ise eğer elinizde hâlen piyasaya yatırım yapmayı düşündüğünüz bir sermayeniz varsa piyasanın dönüş yaptığına inandığınız noktadan ekleme yaparak kripto paranızı aldığınız fiyatın ortalamasını düşürebilir yine zararınızı daha erken noktada kapatabilirsiniz. Doğru dönüş noktasını bulamamak ve daha fazla parayı piyasaya sürmek gibi riskleri varken aynı zamanda yine zarardan daha erken kaçabilirsiniz.

Bunların ışığında şu an piyasadaki potansiyelli altcoinlere bir göz attığımızda öne çıkanları sizler için listeledik.

Solana (SOL)

İşlem fiyatı: 132,3 dolar

SOL son 22 günde yüzde 74,67’lik artık göstererek yatırımcıları ilk güldüren kripto paralardan oldu. Grafikte görüleceği üzere ikili dip formasyonu üzerine düşen trendi kırması ile beraber yatırımcıların takibinde ön sıralardadır.

Axie Infinity (AXS)

İşlem fiyatı: 63,84 dolar

Fibonacci seviyelerinin güçlü şekilde işlediğini gördüğümüz AXS düşen trendi kırarak dirençten sert bir tepki yemiştir. Arkasından bir düzeltme ile dip noktasından hâlâ uzakta işlem görüyor.

Trust Wallet Token (TWT)

İşlem fiyatı: 1,274 dolar

Alçalan kanalını piyasa yükselişi ile kıran TWT son 20 günün en çok kar ettiren altcoinleri arasında. Yüzde 100’den fazla kar ettirmiş olan TWT bir cüzdan tokeni olarak hem güvenilir hem de iyi kar getiren bir altcoin olarak değerlendiriliyor.

Bunlara ek olarak BNB, ETH, BTC gibi diğer demirbaş kripto paralar da yatırımcıların önem verdiği kripto paralar olarak işlem görüyor. Piyasanın doğru strateji ve analizlerle her zaman kazançlı olabileceğini bilmekte ancak bunu hedeflerken mümkün olduğunca rasyonel kalmayı unutmamakta fayda var. Zararları kâra çevirebilmek ve yeni zararlar yaşamamak tamamen doğru stratejilere bağlıdır.

REKLAMI KAPAT X