Ethereum’da Kritik Seviye

Okuma Süresi: 3 Dakika
Ethereum’da Kritik Seviye
Emre Buruk
01.10.2021 14:52

Çin’den gelen olumsuz haberlerin kripto para piyasalarında korku, panik ve endişe yaratmasının küçük yatırımcıların satış baskısı yaratmasıyla kripto para piyasalarında sert düşüler gözlemlenmişti. 40.000 ABD Doları desteğini test eden ve bu seviyeden güç toplamayı başaran Bitcoin, ABD’den gelen olumlu haberlerin de etkisiyle yükseliş hareketine geçerek 44.000 ABD Doları seviyesini test ederek bu seviyeyi kırmayı başardı.

An itibari ile 45.000 ABD Doları seviyesini yukarı yönlü test eden Bitcoin ve özellikle Ethereum için kritik seviyelerin gözlemlendiği bu günlerde kırılımın hangi yöne olacağı belirsizliğini sürdürüyor. 46.000 ABD Doları seviyesinin önemli bir direnç olarak karşımıza çıktığı, Bitcoin’deki fiyat hareketlerinin Ethereum başta olmak üzere Altcoinlere etkileri olacağı dikkate alınmalıdır.

Bitcoin

Çin’den gelen yasaklama haberlerinin ardından kripto para yatırımcılarının gözü bir diğer süper ekonomik güç olan ABD’ye çevrilmişti. ABD’de yapılan kongrede FED Başkanı Jerome Powell FED’in kripto paraları yasaklama gibi bir planı olmadığını belirtti. Ancak stabilcoinlerin para piyasası fonları ve banka mevduatları gibi davrandığını, düzenleyici çevrenin dışında bulunduğunu ve bunların düzenlenmesinin uygun olacağını belirtti. Bu olumlu haber ile yükseliş yaşayan Bitcoin 44.000 ABD Doları seviyesini test etmeyi başardı.

Son aylarda Bitcoin’in yaşadığı sert düşüşlerin nedenlerinden biri de hatırlanacağı üzere Bitcoin madenciliğinde yüksek enerji harcanmasıydı. El Salvador Başkanı Nayib Bukele Haziran ayı içerisinde yaptığı açıklamada, Bitcoin madenciliği için “volkanları” kullanacağını belirtmişti. Bu hafta paylaştığı video ile Bitcoin madenciliği yapmak adına volkanik jeotermal enerji kullanma projesine başladığını açıkladı. Bitcoin madenciliğinin yenilenebilir kaynaklar ile gerçekleştirilebilmesinin kripto para piyasalarının yaygınlaşmasına ve fiyatlanmasına olumlu etkisi olacağı öngörülmektedir.

Bitcoin an itibari ile 20 günlük hareketli ortalaması olan 44.542 doların altında, 47.404 dolar seviyelerinde işlem görüyor. Günlük bazda RSI(14) değeri 50,631 ve STOCHRSI(14) değeri ise 82,427 seviyelerinde olumlu olarak görülmektedir.  Bitcoin için önemli destek seviyeleri 39.441/41.711/43.112; önemli direnç seviyeleri ise 45.772/46.296/46.985 olarak öngörülmektedir.

Ethereum

Kripto paralara olan sıcak tavrı ile ön plana çıkan ödeme devi Visa, merkez bankası dijital para birimlerinin ödemelerde nasıl kullanacağına dair bir proje geliştirdi. Proje içerisinde farklı kripto paraların birbirleri ile değiş tokuşunun nasıl olacağı açıklanıyor. Şirketin kripto bölüm başkanı Sheffield, Visa olarak blok zincir konusunda yetkinliklerinin arttığını ve Ethereum üzerinde yeni akıllı sözleşmeler kurmak için çalışıldığı belirtildi. Bu tarz gelişmelerin Ethereum için orta ve uzun vadede olumlu sonuçlar doğurabileceği öngörülüyor.

Dünya genelinde ETF’lerin yaygınlaşmaya başlaması ile Bitcoin ve Ethereum’u birleştiren ilk çoklu ETF Kanada’da ortaya çıkıyor. Kanada’nın ilk çoklu ETF’i onaylaması ile bununla ilişkili her bir tokenin bakiyesi Bitcoin ve Ethereum’un piyasa değeri ağırlıklarına dayalı olarak dengeli bir şekilde düzenleneceği belirtildi. Bu fiyat dengesinde ağırlığın üçte biri Ethereum, üçte ikisi ise Bitcoin olacak şekilde belirleniyor. Bu gelişmelerin Ethereum’a sermaye girişi sağlayarak fiyatlanmalarda olumlu etki yaratabileceği öngörülüyor.

An itibariyle kritik seviye olan 3.000 ABD Doları seviyesinin üzerinde 3.230 seviyelerinde alıcılarıyla buluşan Ethereum, 20 günlük hareketli ortalaması olan 3.150 seviyesinin ve 50 günlük hareketli ortalaması olan 3.287 ABD Doları seviyesinin altında hareketine devam etmektedir. Bu seviyelerin yukarı yönlü kırılması ile sert yükselişlerin de yaşanabileceği dikkate alınmalıdır. Günlük bazda RSI(14) değeri 48,301 ve STOCHRSI(14) değeri  83,137 olarak olumlu görülmektedir. Ethereum için önemli destek seviyeleri 2.696/2.793/2.908 olarak görülürken, önemli direnç seviyeleri ise 3.165/3.261/3.349 olarak görülebilir.

 

REKLAMI KAPAT X