Ethereum ve Ripple fiyatlarındaki son gelişmeler

Okuma Süresi: 3 Dakika
Ethereum ve Ripple fiyatlarındaki son gelişmeler
Emre Buruk
19.04.2021 16:17

Merkez Bankası`nın uzun süredir üzerinde çalıştığı ve kripto paralara bakış açısının belli olacağı yönetmelik gece yarısı Resmi Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe girdi. “Ödemelerde Kipto Varlıkların Kullanılmamasına Dair Yönetmelik” ismiyle yayımlanan yönetmelik Türk kripto para endüstrisine olumsuz bir etki yarattı. “Kripto varlıklar, ödemelerde doğrudan veya dolaylı şekilde kullanılamaz. Kripto varlıkların ödemelerde doğrudan veya dolaylı şekilde kullanılmasına yönelik hizmet sunulamaz.” ifadesinin kripto para piyasalarında olumsuz etki yarattığını ve yaratmaya devam edebileceği düşünülüyor. Bu gelişme kripto paraların vergilendirilmesi ve yasalara uygun hale getirilmesi ile ilgili dünyada oturmuş bir sistemin olmayışı ve kripto paraların illegal faaliyetlerde kullanılabileceği öngörülerek alınmış bir önlem olarak görülebilir. 

Ripple

Hatırlanacağı üzere birkaç ay önce XRP birçok kripto para borsasından liste dışı edilmiş ve XRP fiyatlanması bu gelişmeden çok olumsuz etkilenmişti. Birçok XRP yatırımcısını olumsuz etkileyen ve kripto para yatırımcıları tarafından ilgiyle izlenen bu gelişmelerin ardından son günlerde SEC davasında Ripple lehine olarak yorumlanabilecek gelişmeler ile XRP fiyatlanması çok sert yükselişler yaşadı.

Ripple, ABD`de yaşadığı yasal sorunlarına rağmen Avustralya Menkul Kıymetler Borsası`nda listelenen dijital bankacılık ve ödeme şirketi olan Novatti ile ortaklığını açıkladı Bu ortaklık ile birlikte Asya Pasifik`teki havale işlemleri için birçok kripto para borsası tarafından liste dışı bırakılan XRP`yi kullanmayı hedefliyor. Bu gelişmenin XRP`nin orta ve uzun vadedeki genel fiyatlanması için olumlu bir gelişme olacağı söylenebilir.

Ripple CEO`su Brad Garlinghouse kısa süre önce yaptığı bir açıklamada Gary Gensler`in SEC başkanı olmasından mutluluk duyacağını ima etmişti. Gensler, MIT bünyesinde blockchain ve kripto para dersleri vermiş  ve Gensler`in XRP`yi menkul kıymet olmakla itham ettiği konuşması bulunuyor. Yeni SEC Başkanı`nın Gary Gensler olmasının, XRP için olumlu bir gelişme olarak görülebileceği öngörülebilir ancak Gensler`in eski başkandan kalan bir davayı devam ettirmesi de uzmanlar tarafından düşük bir ihtimal olarak görülmektedir..

XRP, an itibari ile 20 günlük hareketli ortalaması olan 1,17 ve 50 günlük hareketli ortalaması olan 0,761 dolar seviyelerinin üzerinde 1,369 ABD doları seviyelerinde  işlem görüyor. Günlük bazda RSI(14) değeri 61,728 ve STOCHRSI(14) değeri ise 0,552 seviyelerinde olumlu olarak görülmektedir. Kısa vadede Ripple için önemli destek seviyeleri 0,7916 /0,9778/1,1923; önemli direnç seviyeleri ise 1,593/1,778/1,993 olarak öngörülmektedir.

Ethereum

Rekor üstüne rekor kıran ve yeni zirvelere imza atan Ethereum, Bitcoin`in de 65.000 ABD Doları seviyesini test etmesiyle birlikte 2544 ABD Doları seviyesini test etti. Bu seviyede tutunamayan Ethereum, Bitcoin fiyatlanmasının geri çekilmesi ve kar satışlarının yarattığı satış baskısıyla geri çekilerek 2224 ABD Doları seviyelerinde işlem görmektedir. Ethereum`un Bitcoin fiyatlanmasına paralel bir grafik izleyebileceği öngörülebilir.

Berlin hard forku, bu sert yükselişin temel kaynaklarından biri olarak görülmektedir. 15 Nisan`da 12.244.294 numaralı block ile birlikte hayata geçen berlin güncellemesinin, Ethereum üzerinde aastronomik rakamlara ulaşan gaz ücretlerinin optimize edilmesi amacıyla ortaya çıktığı söylenebilir. Bir diğer güncellemenin “London” güncellemesi olacağı ve bu güncellemenin Temmuz ya da Ağustos ayları içerisinde hayata geçmesi bekleniyor.

An itibariyle 2,220 seviyelerinde alıcılarıyla buluşan Ethereum, 20 günlük hareketli ortalaması olan 2.165 ve 50 günlük hareketli ortalaması olan 1.902 seviyesinin üzerinde hareketine devam etmektedir. Günlük bazda RSI(14) değeri 56,927 ve STOCHRSI(14) değeri 7,602 olan Ethereum, Bitcoin fiyatlanmasına paralel bir grafik görülmektedir. Önemli destek seviyeleri 1.621 /1.785 /2.011 olarak görülürken, önemli direnç seviyeleri ise 2.400/2.564/2.790 olarak görülebilir.

 

 

REKLAMI KAPAT X