Ethereum yeni bir zirveye mi koşuyor?

Okuma Süresi: 3 Dakika
Ethereum yeni bir zirveye mi koşuyor?
Emre Buruk
07.07.2021 17:32

Kripto para piyasası Çin’den gelen olumsuz piyasa haberleri ile düşüş yaşıyor ve belirsizlik sürüyor. İlk olarak 36.000 ABD Doları direncinin ve devamında 44.000 ABD Doları direncinin kırılması ve bu seviyelerin üzerinde günlük kapatmaların yapılması yükseliş trendinin sürebilmesi için büyük önem arz ediyor.

Londra merkezli riskten korunma fonu Marshall Wace’in kripto para sektörüne yatırım yapma kararı aldığı belirtildi. Şirketin yönetimi altında 55 milyar dolardan yüksek bir yatırım olduğu belirtiliyor. Kripto para birimleri için ödeme sistemleri olan stabil coinlere yatırım yapmayı planladığı söylenen şirketin kripto para sektörü ile çalışmak için yeni çalışanlar işe almaya başladığı öne sürüldü. Henüz resmi bir açıklama gelmemesine rağmen uluslarasası bir İngiliz iş gazetesinde yer alan bu haber ile kripto para piyasalarının bilinirliğinin arttığı ve yeni sermaye girişi potansiyeli görüldüğü söylenebilir.

Bitcoin

İran Cumhurbaşkan Yardımcısı Eshaq Jahangri Bitcoin madencilik operasyonlarının temel kullanım alanlarında elektrik kesintisi olmadığını teyit etmek amacıyla tamamen durdurulması gerektiğini belirtti. Çin’in söylemlerine paralel olarak görülen bu söylemin geçici mi yoksa kalıcı bir tutum olduğunu zaman gösterecektir. Buna ek olarak bazı haber kaynakları, madencilik kısıtlamalarıyla gündeme gelen Çin’de kripto para işlemlerine yazılım sağladığı şüphesiyle “Beiking Tongdao Cultural Development Co.Ltd” isimli şirketin internet sitesi ülkenin merkez bankası olan Çin Halk Bankası tarafından bloke edildi.

Ödeme teknolojileri konusunda önde gelen şirketlerden biri olan Allied Payment Network, NYDIG(New York Digital Investment Group LLC) ile yaptığı anlaşma ile kripto para sektörüne girdiğini açıkladı. Anlaşmanın içeriğinde Bitcoin alma, satma ve saklama konularının bulunduğu ve ödeme hizmeti veren şirketler arasında bir ilk gerçekleşterek finansal kurumlara daha kolay kripto para ticareti için aracılık hizmeti sunmanın hedeflendiği belirtildi. Müşterilerine fatura ödeme gibi konularda teknik altyapı sağlayan kurum uzun süredir bu alanda yaptığı yenilikçi çalışmalarla tanınıyordu.

Bitcoin an itibari ile 20 günlük hareketli ortalaması olan 34.168 dolar üzerinde 34.737 dolar seviyelerinde işlem görüyor. Günlük bazda RSI(14) değeri 48,387 ve STOCHRSI(14) değeri ise 91,397 seviyelerinde olumlu olarak görülmektedir.  Bitcoin için önemli destek seviyeleri 31.497/32.890/34.214; önemli direnç seviyeleri ise 35.732/36.425/38.050 olarak öngörülmektedir.

Ethereum

İsviçre’nin en büyük bankalarından birisi olan Sygnum, Ethereum Staking hizmeti veren ve Ethereum 2.0 staking kontratını destekleyen ilk banka oldu. Sygnum, banka müşterilerinin ellerindeki ETH’leri banka üzerinden kolaylıkla stake edebilmesini sağlayacak ve buna aracılık edecek. Kurumsal seviyede bankacılık hizmetleri sunan kurum, şu an için yıllık %7 getiri sunuyor ve bu hizmeti Ethereum staking ile beraber aktarıyor. Buna ek olarak, ETH 2.0 staking hizmeti son dönemde popülerliğini arttırdı ve stake edilen ETH miktarı 14 milyar doların üzerine çıktı.

Dünyanın en büyük ikinci kripto varlığı olan Ethereum, önde gelen Amerikan yatırım bankalarından biri olan Goldman Sachs’ın açıklamalarıyla tekrar gündeme geldi. New York merkezli yatırım bankası bir araştırma notunda Ethereum’un büyük bir potansiyel barındırdığını ve popülaritesindeki artışın Bitcoin’e rakip olabileceğini belirtti. Bu durumda en önemli riski Binance Coin ve Cardano gibi diğer popüler kripto paraların oluşturduğunu belirten banka, Ethereum’un güncellemeleri ve geliştirmeleriyle kullanım alanını geliştirerek yeni sermaye girişlerinin gerçekleşebileceğini belirtti.

An itibariyle 2.377 seviyelerinde alıcılarıyla buluşan Ethereum, 20 günlük hareketli ortalaması ve 2.111 ve 50 günlük hareketli ortalaması olan 2.370 seviyesinin üzerinde hareketine devam etmektedir. Günlük bazda RSI(14) değeri 54,668 ve STOCHRSI(14) değeri 100,0 olan Ethereum için önemli destek seviyeleri 2.075/2.134/2.277 olarak görülürken, önemli direnç seviyeleri ise 2.441/2.523/2.578 olarak görülebilir.

 

REKLAMI KAPAT X