Ethereum yükselişine devam edebilecek mi?

Okuma Süresi: 3 Dakika
Ethereum yükselişine devam edebilecek mi?
Emre Buruk
30.04.2021 16:45

Bitcoin fiyatlanmasında sert hareketler devam ediyor. Hareketli piyasa Bitcoin`de düşüşe, bazı Altcoinlerde ise sert yükselişe neden oluyor. Bitcoin`in 55.000 ABD Doları üzerinde kalmakta güçlük çekiyor. Bitcoin fiyatlanmasnın aşağı yönlü hareket etmesi ve Bitcoin dominansının 49.19 seviyelerine kadar geri çekilmiş olması Altcoin sezonunun sonuna gelindiğine işaret olabilecek gelişmeler arasındadır. Her ne kadar bazı Altcoinler yeni rekorlar kırmaya devam etse de Bitcoin`de gerçekleşebilecek sert hareketler Altcoinleri de etkileyecektir.

Dev kripto para borsası Coinbase Borsası, Paypal ödeme sistemi ile entegre edildi ve kullanıcılar Paypal kullanarak kripto para alım satımı gerçekleştirebilecek. Bu işlemde 2.5% oranında yüksek bir komisyon alınacağı belirtildi. Bu yüksek komisyonun ilerleyen süreçte hangi seviyede olacağı belirsizliğini korurken, bu gelişmenin kripto para piyasaları açısından çok olumlu bir gelişme olduğuna dikkat edilmelidir.

Bitcoin

Çin Hükümetinin Bitcoin madenciliğine sıcak baktığını ifade eden bazı haberler gündeme gelmeye devam ediyor. Diğer ülkere kıyasla kripto para piyasalarına daha ılımlı bakan Pekin hükümeti, veri toplama merkezini Bitcoin madencilik faaliyetlerinde kullanıldığına dair söylentiyi doğruladı. Araştırmalar, Bitcoin hashrate`in büyük bir yüzdesinin Çin`de olduğunu vurguluyor ve bu durum Çin`in kripto para piyasalarında ne kadar söz sahibi olduğunu tekrar göz önüne çıkartıyor.

Pantera Capital CEO`su Dan Morehead, kripto paraların amiral gemisi olan Bitcoin`in önümüzdeki yıllarda daha sert yükselişlere imza atabileceğini belirtti. CEO, yakın tarihli bir röportajında “Bitcoin bir yıl sonra şimdiki fiyatından %213 yüksek olabilir.”ifadesini kullandı ve bu fiyat 200.000 ABD Doları olarak görülüyor. Morgan Stanley ve PayPal gibi firmaların kripto para sektörüne dahil olması, Google ve Apple gibi şirketlerin kripto para piyasalarına girerek Bitcoin yatırımı yapabilme ihtimalleri ve kripto para piyasalarındaki küçük yatırımcının her geçen gün artması bu öngörüyü doğrulayabilecek gelişmeler olarak görülebilir. Bunun yanı sıra, devletlerin kripto para piyasasına tutumu, regülasyon çalışmaları ve kurumsal yatırımın kripto piyasalardan ayrılması Bitcoin fiyatlanmasını olumsuz yönde etkileyebilir. Bu nedenlerden ötürü kripto para yatırımcılarının gelişmeleri ve Bitcoin fiyatlanmasını çok yakından takip etmesi gerekmektedir.

Bitcoin, an itibari ile 20 günlük hareketli ortalaması olan 56.337 ve 50 günlük hareketli ortalaması olan 56.861 dolar seviyelerinin altında 55.333 ABD doları seviyelerinde  işlem görüyor. Günlük bazda RSI(14) değeri 46,681 ve STOCHRSI(14) değeri ise 68,11 seviyelerinde olumlu olarak görülmektedir. Kısa vadede Bitcoin için önemli destek seviyeleri 49.475/50.937/52.249; önemli direnç seviyeleri ise 55.023/56.485/57.796 olarak öngörülmektedir.

Ethereum

Rekor üzerine rekor kıran yavaş yavaş yükselişine devam eden Ethereum tüm kripto para yatırımcılarının ilgisini çekmeyi başardı. 3000 ABD Doları psikolojik direncine yaklaşan ve 3505 fibonacci seviyesine doğru ilerleyebilecek Ethereum, 2800 ABD Doları ile yeni bir zirveye imza attı. Piyasa değeri 318 Milyar ABD Doları üzerine çıkmayı başaran Ethereum 3000 ABD Doları seviyesini test edebilir. Buna ek olarak Ethereum, Bitcoin fiyatlanması ve dominansının etkisiyle kısa vadede volatilitesini arttırarak sert hareketler gerçekleştirebilir.

JPMorgan Ethereum`un kripto para ekosisteminin belkemiği olduğunu ve piyasa değeri olarak Bitcoin`e yakın değerlere gelebileceğini belirtti. Bu açıklamayı çok gerçekçi görmesem de özellikle son günlerde kurumsal firmaların Ethereum ile ilgili birçok olumlu açıklaması olması da dikkat çekici ve olumlu bir gelişme olarak görülüyor.

An itibariyle 2.742 seviyelerinde alıcılarıyla buluşan Ethereum, 20 günlük hareketli ortalaması olan 2.407 ve 50 günlük hareketli ortalaması olan 2.082 seviyesinin üzerinde hareketine devam etmektedir. Günlük bazda RSI(14) değeri 70,442 ve STOCHRSI(14) değeri 100,00 olarak görülüyor. Önemli destek seviyeleri 2.478/2.564/2.685 olarak görülürken, önemli direnç seviyeleri ise 2.823/2.897/2.978 olarak görülebilir.

REKLAMI KAPAT X