FED altın ve gümüşü döndürmeyi başardı

Okuma Süresi: 3 Dakika
FED altın ve gümüşü döndürmeyi başardı
Osman Bayrak
28.01.2022 14:25

Çarşamba günü ABD Merkez Bankası FED faizlerde beklendiği gibi bir değişikliğe gitmedi. Faiz kararından sonra FED başkanının açıklamalarının genel tonunu sınırlı şahin diye nitelendirebiliriz. Piyasanın dikkat ettiği riskleri değiştirecek bir açıklaması olmamakla birlikte, faizlerin artırılmasına vurgu yapması değerli metal yatırımları açısından risk olarak algılandı.

Finans piyasalarında gerçekleşen bir olaydan sonraki fiyatlamalar maalesef matematiksel bir denklem gibi mutlak değildir. Bu nedenle gerçekleşen olay ile birlikte, o olayın piyasada oluşturduğu algıya, yatırımcıların “inanmak istedikleri” çıkarımlara odaklanmak gerekmektedir. FED açıklamalarından sonra değerli metallerde bir düşüş hareketinin görülmesi, yatırımcılar tarafından FED’in faiz açıklamalarının satın alınması nedeniyledir.

FED her ne kadar bu toplantısında faiz artırmamış olsa da, 2022 yılında faizleri artırmak için yeteri kadar alanının olduğunu özellikle vurguladı. Bunun anlamı ise eğer gerekli olursa beklentiden daha fazla faiz artırabileceğidir. Dikkat ederseniz FED piyasa ile son derece başarılı bir iletişim kuruyor. Bu nedenle toplantılar öncesi yapılan açıklamalar ile piyasayı alınacak kararlara yavaş yavaş hazırlıyorlar. FED’in elini en fazla güçlendiren gerçek ABD istihdam piyasasında ve ABD ekonomisinde görülen güçlenmedir. Biz de zaten bu nedenle bu iki konu ile ilgili açıklanan tüm verileri yakından takip ediyoruz.

Öte yandan FED Başkanının açıklamalarında piyasa tarafından henüz fiyatlanmadığını düşündüğüm enteresan bir satır arası vardı. FED Başkanı ABD’de görülen enflasyonun pandemi döneminde tedarik zincirlerinin kırılmasından kaynaklandığını, yani bunun bir arz enflasyonu olduğunu vurguladı. Bu nedenle enflasyonla asıl mücadele için kırılan tedarik zincirlerinin en kısa sürede tekrar işler hale getirilmesinin gerektiğini ifade etti. Tam da bu sırada FED’in artıracağı faiz ısınan ekonominin soğumasını sağlayacağı, talep tarafını dizginleyeceği için faiz artırımlarının enflasyonla mücadele kapsamında beklenen etkiyi yaratamayabileceğini paylaştı. Eğer enflasyonun asıl kök nedeni olan arz yönlü sorunlar bir şekilde çözülmezse ABD yüksek faiz-yüksek enflasyon dönemini yaşayabilir. Bu ihtimal dahilinde de yüksek faiz büyümeyi engelleyeceği için ABD ekonomisi açısından bir stagflasyon ihtimalini gündeme getirebilir. Bugün için çok cılız bir sesle ifade edilen bu gerçekler, değerli metallerin talep görmesini sağlayacak ve ons altın/gümüş kanadında yeni zirvelerin görülmesini sağlayabilir.

Ons Altın

Ons altın FED toplantısına tam da bir karar arifesinde girmişti. Karar arifesi olarak adlandırdığımız bölge 1840 USD ve çevresiydi. 1840 USD direncinden dönen ons altın için kritik destek 1760 USD seviyesidir Yukarıdaki grafikte gördüğünüz gibi ons altın daralan üçgen içindeki hareketine devam etmektedir. Bu seviyenin üzerinde kaldığı sürece daralan üçgen içindeki dalgalanma devam edecektir. Fakat 1760 USD altında fiyatlamalar görülmesi halinde ons altın cephesinde bir süre ayı piyasası görme ihtimalimiz yüksektir.

Ons Gümüş

       

Ons gümüş FED toplantısına ons altından daha diri şekilde girmiştir. Hatta 24 USD seviyesinde bulunan direncini yukarı yönde kırarak altın/gümüş oranının da aşağı inmesini sağlamıştı. Fakat toplantı sonrası gelen güçlü satışlar ile bu hareket kısa vade için bir boğa tuzağı olarak kalmış oldu. Dikkat ederseniz ons gümüş fiyatı iki kez de 200 günlük hareketli ortalamadan dönmüş oldu. Bu nedenle bir sonraki yükseliş hareketinde 200 günlük ortalamanın önemi bir kez daha artmış oldu. Kısa vadede ons gümüş için en önemli destek 21,50 USD olarak önümüze çıkmaktadır. 21,50 USD üzerinde daralan üçgen içindeki hareketin sürdüğünden bahsedebilirken, altında fiyatlamaların yoğunlaşması ons gümüş için de bir ayı piyasasının başlaması anlamına gelecektir.

REKLAMI KAPAT X