FED Başkanı Powell altın ve gümüşü nasıl destekledi?

Okuma Süresi: 3 Dakika
FED Başkanı Powell altın ve gümüşü nasıl destekledi?
Osman Bayrak
12.01.2022 12:45

FED Başkanı Powell’ın konuşması, bu hafta değerli metallerin fiyatını etkileyen en önemli olaylarından birisiydi.

2022 yılında FED’in izleyeceği politikalara dair ipuçlarının aranacağı bir konuşma olması dolayısı ile finans çevreleri tarafından yakından izlendi. Powell’ın konuşmasının değerli metaller cephesine satış getirebileceği beklentisi, konuşma sonrası fiyatlamalar ile boşa çıkmış oldu. Şimdi bunun nedenlerini ve FED politikalarının etkilerini inceleyelim.

Son birkaç ayda ABD tarafında açıklanan yüksek TÜFE verisi ve güçlenen iş gücü piyasası nedeniyle FED’in güvercin tutumunu bir kenara bırakarak, daha şahin bir tona bürünmesi beklenmeye başlandı. Bu beklentiye paralel olarak, 2022 yılında 3 kez 0,25 puan faiz artışına gidilmesi beklentisi fiyatları etkilemeye başladı. FED’in faizleri artırması demek tüm Dünya finans piyasalarına dağılan ABD Dolarının kendi ülkesine dönmesi anlamına geleceği için piyasaları tedirgin etmektedir. Fakat özellikle Powell’ın son konuşmasında Powell, FED’in piyasa sıkılaştırıcı hamlelerini piyasa dinamiklerini bozmadan ve piyasa ile doğru bir iletişim kurarak yapacaklarını özellikle vurguladı.

Powell’ın bu şekilde açıklamalar yapmasının altında birkaç sebep yatmaktadır. Bunların en başında ABD vatandaşlarının yatırımlarını ağırlıklı olarak hisse senedi piyasalarına yapıyor oluşudur. Bu nedenle ABD tarafında hiç kimse hisse senedi piyasalarını alt üst eden kişi olmak istemez. Bunun bilincinde olan Powell, açıklamalarında arz-talep ilişkisinde talep kısmına etki edebileceklerini; arz problemlerinden kaynaklanan enflasyonist baskıya etkilerinin olmayacağından bahsetti. Bu söylemde 2021 yılında sıklıkla bahsettikleri enflasyonun geçici olacağı söyleminin de dayanakları yatmaktadır. Pandemi dönemi ile kırılan tedarik zincirleri kaynaklı arz enflasyonu, maalesef sadece para politikası ile çözülemez. Para politikasına ek olarak çeşitli maliye politikaları ve uluslararası işbirlikleri arz enflasyonunun çözümüne katkı sağlayabilir.

Bu gelişmeler ışığında, açıklamalara ilk tepkiler ABD borsalarından ufak bir yükseliş hareketi ile gelmiş oldu. Son günlerde yakın vade desteklerini test eden ve bir düşüş trendi beklentisi oluşturan ABD borsa endeksleri, beklentileri bir kez daha ötelemiş oldu. Benzer şekilde değerli metaller cephesinde de olumsuz beklentiler ile geri çekilen fiyatlar, açıklamalar sonrası piyasa dostu söylemler nedeniyle destek bularak yönünü yukarı çevirdi.

ABD tarafında yükselen enflasyonun artış hızı değerli metaller için de belirleyici bir unsur haline gelecektir. Eğer enflasyon artış hızı bir şekilde kesilemez ise FED faiz artışı ile negatif reel faiz gerçeğini gideremeyeceği için değerli metaller enflasyondan korunma aracı haline gelebilir.

Son olarak, ons altın ve ons gümüş için teknik göstergeler kısa vadede olumlu devam etmektedir. Yönlerini yukarı çeviren her iki değerli metal için ABD enflasyon verisi çok önemlidir. Yıllık enflasyonun % 7’nin üzerine çıkması ve enflasyonu oluşturan unsurların kalıcılığı işaret etmesi FED’i daha şahin olmaya itebilir. Fakat ay sonunda yapılacak FED FOMC toplantısı öncesi değerli metallerde ya da ABD borsalarında net bir yön tayini olmasını beklemiyorum. Tüm bu gelişmeler ışığında ocak ayı sonunda bizleri önemli bir FED toplantısı bekliyor olacak.

Kazançlı bir hafta geçirmeniz dileğiyle.     

 

 

 

REKLAMI KAPAT X