Fed Başkanı Powell'dan beklenen açıklama geldi; BIST 100 endeksi düşüşte, altın kayıpla kapatacak

Okuma Süresi: 4 Dakika
Fed Başkanı Powell'dan beklenen açıklama geldi; BIST 100 endeksi düşüşte, altın kayıpla kapatacak
Hamit Alp Ünlü
22.04.2022 14:46

BIST 100 endeksi güne düşüşle başladı. Powell’ın açıklamalarının ardından küresel piyasalarda riskli varlıklarda satış dalgası yaşandı.

Amerikan Merkez Bankası (Fed) Başkanı Jerome Powell, dün Uluslararası Para Fonu’nun (IMF) düzenlediği bir panelde konuştu. Powell ABD’deki yüksek enflasyon oranı ve piyasalarca beklenen faiz artışı hakkında değerlendirmelerde bulundu.

Powell, ABD’deki güncel enflasyon oranının Fed'in yüzde 2'lik hedefinin oldukça üstünde olması dolayısıyla, Fed’in daha hızlı hareket etmesinin uygun olacağını belirtti. Powell ayrıca yatırımcıların halihazırda bir dizi yarım puanlık faiz artışı beklediğini ve 3-4 Mayıs tarihlerinde gerçekleştirilecek Fed toplantısında 50 baz puanlık bir faiz artışının masada olacağını açıkladı. Faiz oranlarını, gerekli olması halinde, daha da yükseltebileceklerini söyleyen Powell enflasyonu düşürebilmek adına Fed’in elindeki araçları kullanmaya “gerçekten” hazır olduklarına dikkat çekti. Enflasyonu resesyon olmadan düşürmeyi arzuladıklarını belirten Powell, bunu gerçekleştirebilmek adına ellerinden gelenin en iyisini yapacaklarını aktardı. Ukrayna'daki olayların, siyasi ve ekonomik konumda daha fazla parçalanmaya yol açma olasılığı olduğuna işaret eden Powell, daha yüksek bir enflasyon dünyasının olabileceğini, küreselleşmenin ise yavaşladığını aktardı.

Lagarde: Enflasyona kademeli şekilde müdahale edilmeli

Aynı panelde konuşmacı olarak yer alan Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Christine Lagarde ise büyüme risklerinin aşağı yönlü olduğunu söyledi. Lagarde, Euro Bölgesi’nde enflasyonun çok yüksek olduğuna dikkat çekerek, enflasyona kademeli şekilde müdahale edilmesi gerektiğini belirtti.

Avrupa'nın ekonomik toparlanmasının bir dereceye kadar durduğunu belirten Lagarde, Euro Bölgesi ve ABD ekonomilerinin farklı oranlarda büyüdüğünü kaydetti. ECB'nin Haziran toplantısının faiz oranlarının seyri için kilit önem taşıdığını vurgulayan Lagarde, ne yapılacağına karar vermek için verilerin beklenilmesi gerektiğini dile getirdi. Lagarde, "Bizim için bu bir sıkılaşma meselesi değil, para politikasını normalleştirme meselesi." değerlendirmesinde bulundu.

Küresel piyasalarda Powell etkisi

Fed Başkanı’nın birden fazla 50 baz puanlık faiz artışı olabileceği sinyalinin etkisiyle küresel piyasalarda riskli varlıklarda satış dalgası yaşandı.

Fed Başkanı Powell’ın şahin açıklamaları sonrası küresel hisse senedi endeksleri ile tahviller düştü. ABD’de S&P 500 endeksi dün yüzde 1,48 gerilerken, Nasdaq 100 günü yüzde 2’ye yakın kayıpla kapattı. Wall Street endeksleri ise bu sabah vadeli işlemlerde yüzde 0,4’e yakın geriliyor.

Fed’in aralıksız üç 50 baz puanlık faiz artışı ile 1982’den bu yana en agresif sıkılaştırmasını yapabileceği beklentisi sonrası kısa vadeli tahvil getirileri tırmandı. Bir ara 15 baz puana yakın yükselen 2 yıllık ABD tahvil getirisi son durumda 11 baz puan artışla yüzde 2,6822 seviyesinde. ABD 3 yıllık tahvil getirisi 10 baz puan, 5 yıllık getiri 11 baz puan yükseldi. ABD 10 yıllık tahvil getirisi 8 baz puan artışla yüzde 2,91 seviyesine çıktı.

Borsa İstanbul aşağı yönlü seyrediyor

Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksi, güne yüzde 0,26 azalışla 2.550,24 puandan başladı. Küresel pay piyasaları Powell’ın açıklamalarının ardından satıcılı seyrediyor.

BIST 100 endeksi, günün ilk yarısında yüzde 0,16 azalışla 2.552,65 puana geriledi. 

İlk yarıda bankacılık endeksi yüzde 0,03, holding endeksi yüzde 0,25 değer kazandı. Sektör endeksleri arasında en fazla kazandıran yüzde 1,36 ile orman, kağıt, basım, en çok gerileyen ise yüzde 1,28 ile menkul kıymet yatırım ortaklığı oldu.

BIST 100 endeksi, 2.562,28 puanla tüm zamanların en yüksek seviyesini görmesinin ardından önceki kapanışa göre yüzde 1,22 artarak dün kapanış rekorunu 2.556,81 puana taşımıştı.

Ons altın haftayı kayıpla kapatmaya hazırlanıyor

Ons altın, Powell'ın açıklaması sonrası toplamda yüzde 1,5 gerilediği haftayı kayıpla kapatmaya hazırlanıyor.

Ons altın, Fed Başkanı’nın enflasyonla mücadele için beklenenden daha agresif bir faiz artışına gideceğine yönelik sinyalleriyle yüzde 1,5 gerilediği haftayı kayıpla kapatmaya hazırlanıyor.

Ons altın, Powell’ın açıklamalarının ardından, Asya piyasalarında yüzde 0,3 değer kaybettiği halde yatay seyrini sürdürdü. Yatırımcılar Fed’in önümüzdeki üç toplantıda aralıksız üç 50 baz puanlık faiz artışı yapabilme ihtimalini fiyatlamaya başladılar.

Artan tahvil getirilerinin yarattığı olumsuz havaya karşın, analizlerimizde haftanın genelinde de belirtildiği gibi; Ukrayna-Rusya savaşı, yüksek enflasyon oranları ve küresel büyüme endişeleri gibi faktörler, altın başta olmak üzere güvenli varlıklara olan talebi desteklemeye devam ediyor.
 

 

REKLAMI KAPAT X