FED'den gelen açıklamalar altının yönünü tayin edecek

Okuma Süresi: 3 Dakika
FED'den gelen açıklamalar altının yönünü tayin edecek
Osman Bayrak
23.03.2022 12:34

Hafta başından beri altın ve gümüş fiyatlarında bir konsolidasyon sürecinin devam ettiğini gözlemliyoruz. Her ne kadar fiyatlarda yukarı yönlü bir tepki hareketi görülse de, FED Başkanından gelen açıklamalar altın ve gümüş fiyatlarının yönünü tayin etmeye aday görünmektedir.

Son toplantısında 0,25 puan faiz artışına giden ABD Merkez Bankası FED’den bu hafta üst üste açıklamalar gelmektedir. Bu hafta hem FED Başkanının hem de diğer üyelerin basın açıklamaları olacak. Son toplantıda faiz kararı 7’ye karşı 1 oy şeklinde alındı. Alınan karara itiraz eden bir üye faiz artışının 0,50 puan olması yönünde oy kullandı. Bu nedenle FED faiz artışı konusunda son derece kararlı görünmektedir. Her ne kadar 4-5 ay öncesine kadar ABD’de yaşanan enflasyona “geçici” dense de artık bu hatadan dönüldü ve bu enflasyon ile mücadele süreci başlamış oldu.

Dün açıklamalarda bulunan FED Başkanının bir ifadesi çok dikkat çekiciydi. Yapılan açıklamada eğer gerekirse bundan sonraki her toplantıda 0,50 puan dahi faiz artırabiliriz ifadesini kullandı. Bu tespitinin arkasında piyasayı hazırlama amacının olduğunu düşünüyorum. Çünkü gerek riskli varlıklardaki fiyatlamalara, gerekse ABD 10 Yıllık faiz oranlarına bakıldığında faiz artış sürecinin başlamasının etkileri tam anlamıyla görülmüş değil. Bu nedenle eğer yakın gelecekte enflasyon artış oranı bir nedenle yüksek olursa, FED’in de daha yüksek oranlarda faiz artırması gerekli olabilir. Bu olasılık için de piyasanın önceden hazır olması gerekecektir.

Diğer taraftan akıllara takılan bir soru, yaşanan bu enflasyonun esasında talep kaynaklı olmamasıdır. Tedarik zincirlerindeki aksaklıklar, pandemi etkileri ve son olarak Ukrayna-Rusya gerilimi Dünya genelinde metallerden tutun, tahıl ürünlerine kadar pek çok şeyin fiyatını ciddi anlamda artırdı. Bu global enflasyonla mücadele etmek için kullanılan faiz silahı, zaten borçluluk oranı çok yüksek olan ülkeler açısından borç çevirme mekanizmasında ciddi sorunlara neden olacak. Ülkelerin büyüme oranları yukarı yönde revize edilmeden, bu miktardaki borçluluk seviyesinde faizlerin kontrolsüz yükselmesi muhakkak başka sorunları beraberinde getirecektir. Ekonomi bu açıdan kompleks bir sistem olduğu için zamanla adım adım yaşananları bu açıdan da yorumlayacağız.

Ons Altın & Gram Altın  

Ons altın cephesinde yaşanan zayıflama devam ediyor. Ons altının saatlik grafiklerinde alçalan tepelerin varlığı özellikle dikkat çekiyor. Bu nedenle 1890 USD seviyesindeki destek kritik destek olarak takip edilecektir. Olası yükselişler için öncelikle 1940, ardından ise 1960 USD seviyelerini kırması gerekecektir.

Gram altın ise bir karar aşamasında gelmiş gibi görünmektedir. Altın fiyatları 910 TL seviyesindeki yükselen trend desteğine gelmiş görünmektedir. Olası 910 TL kırılımı halinde 892 TL ve 868 TL seviyeleri sırası ile destek olabilir. Yükseliş denemeleri için ise 925 TL seviyesi üzerinde kalıcılaşma görülmesi çok önemlidir.

Ons Gümüş & Gram Gümüş

Ons gümüş de ons altına benzer şekilde konsolide olmaya çalışmaktadır.  24,50 USD seviyesi altındaki fiyatlamalarda 24 ve 23 USD destekleri dikkatle izlenecektir. Olası yükseliş denemeleri için ise 24,50 USD seviyesi üzerinde kalıcılaşma görülmesi son derece önemlidir.

Gram gümüş de gram altına benzer şekilde ana yükselen trend desteğini test etmeye başladı. 11,70 TL seviyesi aşağı yönde kırılır ise 11,45 TL ve 10,70 TL destekleri hedef haline gelebilir. Olası yükseliş hareketinin güç kazanabilmesi için 12,15 TL seviyesi üzerinde kalıcılaşma görülmesi dikkatle izlenecektir.            

REKLAMI KAPAT X