FED’in faiz artışının kripto para piyalarına olası etkileri

Okuma Süresi: 3 Dakika
FED’in faiz artışının kripto para piyalarına olası etkileri
Emre Buruk
17.02.2022 17:44

FED’in Mart ayı içerisinde faiz artışı yapmayı planladığını belirtmesi ile birlikte 45.000 ABD Doları üzerinde tutunamayarak 43.000 ABD Doları destek seviyesine geri dönen Bitcoin’in hareket yönü belirsizliğini sürdürüyor.

Birçok analist Nisan ayı içerisinde Bitcoin’in 65.000 ABD Doları seviyelerine yeniden ulaşabileceğini öngörse de bazı analistler de FED’in faiz artışlarının etkisiyle Bitcoin ve Altcoin gibi riskli görülebilecek varlıkların sert düşüşler yaşayabileceğini öngörüyor. Bu sürecin kripto para piyasaları için alım fırsatı mı yoksa köprüden önceki son çıkış mı olduğunu önümüzdeki haftalar içerisinde net bir şekilde görebileceğiz. Bu durumda unutulmamalıdır ki orta ve uzun vadede Bitcoin gibi arzı sınırlı ve değer saklama deposu olarak görülebilen varlıklar enflasyonist ekonomi ortamlarında olumlu fiyat hareketleri sergileyebilir.

Bitcoin

Bilindiği üzere ABD’nin birçok eyaletinde kripto paraların kullanımı yaygınlaşmış ve hatta Miami Belediye Başkanı maaşını Bitcoin ile almaya başlamıştı. ABD’de kripto para birimlerinin yaygınlaşması ile ilgili son gelişme de Coloroda’da yaşandı. Coloroda Eyalet  Valisi Jared Polis, vatandaların 2022 yılının sonuna kadar vergilerini Bitcoin ve kripto para birimleri ile ödeyebileceğine dair açıklamalarda bulundu. Toplanan bu vergilerin devlet kurumları tarafından Amerikan Doları’na çevrilerek kullanabileceğini belirten Vali, kripto varlıkların kullanılması ile vergi ve fatura ödemelerinin çok daha kolaylaşacağını öngördüğünü belirtti. Buna ek olarak, ABD’nin Texas Eyaleti de Bitcoin madenciliğinde merkez haline gelmeyi amaçlıyor ve bu doğrultuda faaliyetler gerçekleştiriyor. Bu yaklaşımların kripto para sektörünü dolayısıyla kripto para fiyatlanmalarını orta ve uzun vadede olumlu etkileyeceği öngörülmektedir.              

Bitcoin, an itibari ile 20 günlük hareketli ortalaması olan 41.470 doların üzerinde, 42.240 dolar seviyelerinde işlem görüyor. Günlük bazda RSI(14) değeri 55,494 ve STOCHRSI(14) değeri ise 20,268 seviyelerinde olumsuz olarak görülmektedir.  Bitcoin için önemli destek seviyeleri 41.634/42.147/42.762; önemli direnç seviyeleri ise 43.652/44.028/44.421 olarak öngörülmektedir.

Ethereum

Bitcoin’in yükseliş hareketi gerçekleştirebilmesi ile 3000 ABD Doları seviyesinin üzerine çıkmayı başaran Ethereum, bu seviyenin üzerinde tutunma konusunda kararlılığını sürdürüyor. Bitcoin’in önemli direnç seviyesi olarak görülen 50.000 ABD Doları seviyesinin üzerine çıkabilmesi ve bu seviyenin üzerinde günlük kapatmalar yapabilmesi Altcoinlere sermaye akışını tetikleyerek Altcoinlerde de sert yükselişler yaşanmasını sağlayabilir. Ancak son dönemde kripto para piyasalarındaki fiyatlanmaların Bitcoin fiyatlanmasına paralel olarak devam ettiği görülmekte ve paralel olarak devam edeceği öngörülmektedir.

Dünyanın en büyük ve en popüler sosyal medya platformları arasında yer alan Twitter’ın eski CEO’su Jack Dorsey kripto para piyasalarına gösterdiği ilgi ile kripto para yatırımcılarının dikkatini çekiyordu. Jack Dorsey’in görevinden ayrılmasının ardından da Twitter’ın kripto para piyasalarına ilgisi kaldığı yerden devam ediyor ve hatırlanacağı üzere Twitter Eylül 2021 içerisnde Bitcoin ile bahşiş verme özelliğini kullanıcılarının hizmetine sunmuştu. Son yapılan açıklamalara göre Twitter’ın Ethereum ile bahşiş verilmesine imkan tanıyacağı ve kullanıcıların Ethereum cüzdan adreslerini Twitter adreslerine tanımlayabileceği belirtiliyor. İlk aşamada mobil uygulama içerisinde kullanılacak bu özelliğin Ethereum’un orta ve uzun vadeli fiyatlanmasında olumlu etki yaratacağı öngörülmektedir.

Ethereum, an itibariyle 3.008 seviyelerinde alıcılarıyla buluşan Ethereum, 20 günlük hareketli ortalaması olan 2.934 seviyesinin üzerinde ve 50 günlük hareketli ortalaması olan 3.056 ABD Doları seviyesinin altında hareketine devam etmektedir. Günlük bazda RSI(14) değeri 52,918 ve STOCHRSI(14) değeri 43,214 olarak olumsuz görülmektedir. Ethereum için önemli destek seviyeleri 2.866/2.909/2.977 olarak görülürken, önemli direnç seviyeleri ise 3.187/3.255/3.326 olarak görülebilir.

REKLAMI KAPAT X