FED toplantısı ardından altın ve gümüş için kritik cuma: Tarım Dışı İstihdam

Okuma Süresi: 3 Dakika
FED toplantısı ardından altın ve gümüş için kritik cuma: Tarım Dışı İstihdam
Osman Bayrak
04.11.2021 11:32

Dün akşam itibariyle Amerikan Merkez Bankası FED, piyasa faiz oranlarında bir değişikliğe gitmeyerek, tahvil alımlarını aylık 15 Milyar USD tutarında azaltma kararı aldı. FED, piyasa ile sağlıklı bir iletişim kurma yolunu seçtiği için açıklama sonrası sürpriz fiyatlamalar görülmeyerek ons altın 1770 USD, ons gümüş 23,48 USD ve DXY endeksi 93,90 seviyesinde fiyatlandı.

Onsları teknik açıdan incelemeden önce Powell’ın açıklamalarındaki satır aralarına dikkat etmememiz gerekiyor. Açıklamalar genel anlamda temkinli bir tonda geçti. Açık olarak şahin ya da güvercin tonda olmadığı için ilk etapta büyük hareketler görmedik. Fakat özellikle enflasyon için “geçici” ifadesinden, “geçici olduğunu düşündüğümüz” ifadesine geçiş, 2022 yılı enflasyon beklentilerinin bir miktar kötümser olduğunu gösteriyor. Dün aynı zamanda özel sektör istihdam verisi beklentilerin çok üzerinde gelerek iş gücü piyasasında işlerin yolunda olduğu izlenimini doğurdu. Bu nedenle Cuma günü açıklanacak Tarım Dışı İstihdam verisinin de beklenenden iyi gelme ihtimali yükselmiş oldu. Bu nedenle Cuma günü gelecek kuvvetli bir veri ons fiyatlarında volatiliteye neden olabilir.

Ons Altın ve Gram Altın

FED açıklamalarına kadar bir geri çekilme yaşan Ons Altın bir önceki makalede belirtilen düşen trendlerin gölgesinde hareketine devam etmektedir. Hafta içinde yaşadığı düşüşte 1758 USD seviyesinden tepki alarak FED kararlarına 1770 USD seviyesinde dengelenerek girmiş olması olumlu etki oluşturmaktadır. 1760 USD seviyesi altındaki fiyatlamalar düşüşün derinleşmesini sağlayarak 1720 ve 1690 USD seviyelerinin test edilmesini sağlayabilir. Diğer taraftan, çıkış hareketleri için ilk etapta 1785 USD seviyesi üzerindeki fiyatlamalar 1815 ve 1830 USD seviyelerinin sırası ile test edilmesini sağlayabilir.

Cuma günü açıklanacak olan Tarım Dışı İstihdam verisinin ve saatlik kazançlar verisinin beklenenden güçlü gelmesi ons altın fiyatlarının yükselmesi önüne çıkabilecek engel olarak görülmektedir. Öte yandan, enflasyon için dile getirilen beklenenden daha uzun sürmesi ya da geçici olduğuna yönelik soru işaretlerinin artması yükselişi etkileyecek unsurlar olarak belirmektedir. Gram altın cephesinde ise USD/TL fiyatlarındaki ani yükseliş ile ons altın kaynaklı düşüşler sınırlanmıştır. Gram altın için en çok dikkat çeken husus son 7 işlem gününde de test edilen 540 TL seviyesinin aşağı yönde kırılmamış olmasıdır. Bu seviye üzerinde tutunması yükseliş umutları açısından iyi olsa da, bu seviyenin kırılması 520 TL seviyesinin gündeme gelmesine neden olabilir.

Ons Gümüş  

Ons gümüş için bir önceki makalede paylaşılan TOBO formasyonunun alt sınırı olan 23 USD destek seviyesi dün itibariyle test edildi ve üzerinde kapanış alındı. FED kararlarından sonra ons gümüş cephesinde 23 USD üzerinde fiyatın tutunup tutunamadığını izleyeceğiz. 23 USD altındaki fiyat hareketlerinde TOBO formasyonu iptal olarak, 21,50 USD seviyesinde ikili dip ihtimali gündeme gelecektir. Fakat ons gümüş fiyatlarının 23 USD üzerinde tutunarak 24,80 USD seviyesini yukarı kırıp kapanış alması halinde ons gümüş için kuvvetli bir rallinin başlayabileceğini düşüneceğiz. Bu ihtimalin hayata geçmesi ile yükselişin ons altına da sıçraması kuvvetle muhtemel olacaktır. 

 

REKLAMI KAPAT X