FED toplantısı arifesinde altın fiyatları

Okuma Süresi: 3 Dakika
FED toplantısı arifesinde altın fiyatları
Osman Bayrak
28.10.2021 10:42

Gram altın yatırımcısı için Kasım ayı hareketli başlayacağa benziyor. 3 Kasım Çarşamba günü yapılacak olan FED toplantısında, varlık alımlarını azaltma konusunda yapılacak açıklamalar özellikle ons altın fiyatları üzerinde volatiliteye neden olabilir. Ekim ayı FED toplantısında FED Başkanı Powell varlık alımlarını 2022 yılı ortalarında bitirecekleri yönünde bir takvim açıklamıştı. 3 Kasım toplantısında gözler varlık alımlarının hangi ay ne oranda azalacağına odaklanacaktır.

Ons Altın

Ons altın cephesinde 1790 USD’den geçen ilk düşen trend direnci, 22 Ekim’de kırılmaya çalışıldı. Fiyatlar gün içinde 1813 USD seviyesini görmüş olsa bile gelen açıklamalar ile kuvvetli bir satış yedi. Bugün itibariyle düşen trend çizgisi etrafında hareket eden ons altın için, 3 Kasım tarihi son derece önemlidir. 1722 USD’den beri oluşan yükselen trendin destek noktası bu hafta itibariyle 1790 USD’den geçmektedir. Bu nedenle 1790 USD altı ve 1790 USD üzeri fiyatlamalar ons altına bakışımızı değiştirecek pivot nokta olacaktır. Olası bir düşüş hareketinde, 1750 USD ve 1720 USD kritik destekler olarak karşımıza çıkacaktır.

Diğer taraftan, piyasa varlık alımının azaltılması konusundaki açıklamalara rağmen ons altın fiyatlarını dikkat edilirse yükselen bir trend üzerinde fiyatlamaktadır. Eğer FED’in gerek varlık azaltımı gerekse faiz artırımı konularında aceleci olmayacağı düşüncesine kapılırsa, ons altın fiyatları 1830 USD’de bulunan düşen kanal direncini test edebilir. 1830 USD üzerindeki hareketlerde yükselişin başlayabileceği yorumunu, ancak iki gün üst üste direnç üzerinde kapanış alınması, haftalık kapanış alınarak da onaylanması halinde yapabiliriz. Aksi fiyatlamalar boğa tuzağı olarak kalmaya adaydır. Bu nedenle gelecek hafta oluşacak volatil hareketleri bu çerçevede takip edeceğiz.

Gram Altın    

Gram altın, USD/TL’de yaşanan geri çekilme ile 550 TL civarında fiyatlanmaktadır. Bir önceki yazımda dikkat çektiğim 84,78 RSI değeri, gram altın için lokal zirveyi bulmamızı sağlamışa benzemektedir. Aşağıdaki grafikte de görüldüğü gibi RSI değeri 84,78’e yakınsadığı 25 Ekim günü gram altın fiyatı 573 TL ile zirveyi görmüş oldu. Şu an için ilk takip ettiğimiz destek noktası daha önceki zirve seviyesi olan ve 8 günlük hareketli ortalamanın geçtiği 54O TL seviyesidir. 540 TL’nin ons altın ya da USD/TL kaynaklı aşağı kırılması halinde, 530 TL ve 510 TL seviyeleri ana destek seviyeleri olacaktır. Fakat henüz gram altın cephesinde trend kırılımına dair herhangi bir emare görülmemektedir. Gram altın cephesini etkileyen USD/TL tarafında da bir düzeltme oluşmuş olsa da, henüz yükselen trendin kırıldığına dair bir emare bu cephede de görünmemektedir. Hem gram altın fiyatları hem de USD/TL fiyatları bir yükselişin ardından konsolide olmaya doğru ilerlemektedir. USD/TL cephesinde 9,40 TL seviyesinin aşağı kırılması halinde, yükselen trendin kırıldığına dair bir yorum yapabileceğiz. Bu nedenle USD/TL fiyat hareketlerinde de 9,40 TL seviyesinin altında ya da üstünde fiyatlamalar, yaşanan trend hakkında fikir sahibi olmamızı sağlayacaktır.

Paranızın sağlığınızı bozmaması dileğiyle.

 

REKLAMI KAPAT X