FED toplantısı gümüş fiyatlarını nasıl etkileyebilir?

Okuma Süresi: 2 Dakika
FED toplantısı gümüş fiyatlarını nasıl etkileyebilir?
Osman Bayrak
02.11.2021 16:19

Ons gümüş fiyatları Ekim ayını 23,89 USD seviyesinden kapattı. Ons gümüş fiyatları 24,60 USD seviyesinden itibaren bir paralel düşen kanal içinde hareket etmeye başladı. Bir önceki analizimi takip edenler için dönüş noktası olan 24,83 USD seviyesi şaşırtıcı olmamıştır. (24,90 USD seviyesi hedef olarak verilmişti). Gram gümüş fiyatları ise USD/TL’nin desteği ile henüz yükselen desteğini kırmamış olsa da 8 günlük hareketli ortalamanın (7,39 TL) hemen altında 7,37 TL seviyesinde kapanış yaptı.

Ons Gümüş

Ons gümüş fiyatlaması için dikkatimi çeken bir ihtimalden bahsetmek istiyorum. Düşen kanalı kırması ile kuvvetli bir yükseliş sergileyen ons gümüşte, düzeltmelerin yaşanması gayet normal karşılanmalı. Yaşanan bu geri çekilmede dikkatimiz kabaca 23 USD seviyesinde olacaktır. Bu seviyenin üzerinde kalınması halinde yükselişler için yeni bir yapının oluşumundan bahsedebiliriz. Aşağıdaki grafikte görebileceğiniz gibi 23 USD üzerindeki fiyatlamalarda, 24,80 USD seviyesinde bulunan direnç seviyesinin kırılıp kırılmadığını izleyeceğiz. Kırılması halinde ise yine aşağıda gösterdiğim gibi bir TOBO’nun çalışıp çalışmadığı takibimizde olacaktır. Yükseliş hareketlerinin başlangıcı olan TOBO’ların çalışması için öncelikle boyun çizgisi üzerinde (24,80 USD) kalıcılaşma görülmesi gerekir. Bu seviye üzerindeki kalıcılaşmada hedef fiyat aşağıda kırmızı çizgi ile gösterildiği gibi 28-28,50 USD bant aralığı olacaktır.

 

Gram Gümüş  

Ons gümüş fiyatlarında olası 23 USD geri çekilmesi yaşanır ise USD/TL’den bağımsız şekilde 7,10 TL seviyesinin görülmesi beklenebilir. Eğer ons gümüşte düşüş derinleşir ve USD/TL’de de düşüş hareketleri görür isek gram gümüş için bir sonrası hedefimiz 6,70 TL seviyesi olacaktır. Olası yükselişlerde ise 7,33 TL seviyesinden destek alan gram gümüş, öncelikle 7,80 TL’den geçen zirvesini test etmeye gidebilir. Ardından ons gümüşte yukarıda bahsettiğim ihtimalin oluşması halinde gram gümüş fiyatları için 8,60-8,80 TL bandı hedef haline gelebilir.

Gram gümüş fiyatını hem USD/TL, hem de ons gümüş etkilediği için orta-uzun vade hedef fiyat belirlemek ciddi anlamda zordur. Aynı dönemde döviz ve değerli metal hareketleri son derece değişkenlik gösterebileceği için fiyat hareketlerini yakın vadedeki destek dirençlerin geçilip geçilmediğini takip etmemiz gerekir. Hep bir adım sonrası hedef olacak şekilde yapacağımız takip, yanlış bir algı içine düşmemizi engelleyecektir.

Volatilitenin yatırımlarınızda yanlış kararlara neden olmaması dileğiyle.

 

             

REKLAMI KAPAT X