Geçtiğimiz hafta kripto piyasasında neler yaşandı? (12 Şubat-17 Şubat)

Okuma Süresi: 3 Dakika
Geçtiğimiz hafta kripto piyasasında neler yaşandı? (12 Şubat-17 Şubat)
Çınar Küçükay
17.02.2024 13:00

Geçtiğimiz hafta kripto piyasası için hareketli geçen nadir haftalardan biriydi, hareketliliğin ana sebepleri arasında ise ABD enflasyonu ve ETF başvuruları yer aldı. İşte sizin için derlediğimiz geçtiğimiz haftanın öne çıkan gelişmeleri…

Geçtiğimiz hafta Bitcoin (BTC), yükseliş açısından çoğu altcoin'i geride bıraktı ve 4 Aralık 2021’den bu yana en yüksek seviyesi olan 52.800 dolara ulaştı. Ardından bin dolarlık bir düşüş yaşadı ve şu anda 51.830 dolardan işlem görüyor.

Kripto para piyasalarında son hafta nispeten hareketli geçti. Yaşanan en önemli gelişme ABD enflasyonun oranının beklentilerin üzerinde olacak şekilde %3,1 olarak açıklanmasıydı. Bu süreçte Bitcoin'in (BTC) fiyatı, haftalık ölçekte %9,6’dan fazla yükselirken, Ethereum (ETH) ise haftalık %11,5 fiyat artışı kaydetti.

Haftalık görünümde piyasa değerine göre en büyük 100 varlık arasında en çok yükselen kripto para Bitget Token (BGB) olurken en çok düşen ise Astar (ASTR) oldu.

Kaynak: CoinGecko

Bitcoin, Ethereum ve stabilcoin’ler hariç piyasa değeri açısından en büyük 10 kripto para biriminin haftalık performansına bakıldığında, bütün hepsinde fiyat artışı yaşandı. En çok yükselenler arasında BNB, MATIC ve ADA yer alıyor.

Kaynak: CoinGecko

Geçtiğimiz haftanın önemli başlıkları

Franklin Templeton’ın Ethereum ETF Başvurusu

Dünya çapında 1,5 trilyon dolarlık varlık yönetimiyle tanınan bir finans devi Franklin Templeton, Ethereum'a dayalı bir spot borsa yatırım fonu (ETF) için resmi başvuruda bulundu. Bu hamle, Franklin Templeton'ı Ethereum'a doğrudan yatırım yapma fırsatı sunmayı amaçlayan diğer büyük finans kuruluşlarıyla birlikte bu alanda yarışır hale getiriyor.

Franklin Templeton'ın spot Ethereum ETF teklifi, Spot Bitcoin ETF'lerinin başarılı bir şekilde piyasaya sürülmesinin ardından gelmekte olup kurumsal ve bireysel yatırımcılara sunulan kripto para yatırım ürünlerini genişletme adımı olarak önem taşımaktadır. Delaware yasal trust’ı olarak düzenlenen Franklin Ethereum Trust, Ethereum'un fiyat performansını yakından yansıtmayı amaçlamaktadır.

Bu gelişme, Grayscale, Fidelity ve Ark21 gibi varlık yöneticilerinin de Ethereum ETF'leri için başvuruda bulunmuş olmasıyla birlikte, sektördeki bir trendi takip etmektedir.

Bitcoin ETF'lerinin onaylanması için geçmiş zaman çizelgesi göz önünde bulundurulduğunda, SEC'nin Ethereum ETF'leri hakkında karar vermeden önce benzer bir bekleme süresi öngörülmektedir. Standard Chartered analistleri, ilk Spot Ethereum ETF onaylarının en erken Mayıs 2024'te gelebileceğini ve Bitcoin'in ETF onayından önce gözlemlenen benzer bir Ethereum değerinde artışa yol açabileceğini öngörmektedir.

Franklin Templeton'ın SEC ile yaptığı başvuru, sadece kripto para yatırım seçeneklerine olan artan talepten yararlanmayı amaçlamakla kalmayıp, aynı zamanda alanda varlık yönetimi için yenilikçi stratejiler sunmaktadır. Firma, ETF'in Ethereum varlıklarının bir kısmını ek gelir elde etmek için staking ödülleri aracılığıyla staking yapmayı planlamaktadır. Bu yaklaşım, Ethereum'un Proof-of-Stake mekanizmasının ileri görüşlü bir kullanımını önermekte ve varlık yöneticilerinin yatırımcılar için getirileri artırmak üzere değerlendirdikleri gelişen stratejileri vurgulamaktadır.

Genesis, 1,6 Milyar Dolarlık GBTC Paylarını Satacak

Kripto finans dünyası, Genesis Global Holdco'nun iflas mahkemesinden aldığı onayla sarsıldı. Bu onay, Genesis'in Grayscale Bitcoin Trust (GBTC) paylarını, yaklaşık 1,6 milyar dolar değerindeki hisselerini satmasına izin veriyor. Bu karar, Bitcoin piyasası için olası sonuçları beraberinde getiriyor ve yatırımcılar arasında belirsizlik yaratıyor.

Genesis, 14 Şubat'ta yapılan Zoom duruşmasında, Grayscale Trust ürünlerinde tuttuğu yatırımların bir kısmını tasfiye etme izni aldı. Şimdi, Genesis yaklaşık 1,6 milyar dolar değerinde GBTC paylarını satarak Bitcoin üzerinde önemli bir satış baskısı yaratacak. Grayscale'in amiral gemisi GBTC fonu, geçen ay bir spot Bitcoin ETF'ine dönüştürüldü ve alım satıma başladığından bu yana 6 milyar dolardan fazla kan kaybetti.

Genesis, alacaklılarını tazmin etmek amacıyla Grayscale Ethereum Trust (ETHE) ve Grayscale Ethereum Classic Trust (ETCG) paylarını da satacak. Şirket, satıştan elde edilen geliri müşterileri geri ödemek ve güven anlaşmalarıyla ilişkili aylık ücretlerden kaçınmak için kullanmayı planlıyor.

İLGİLİ HABER Bitcoin'in piyasa değeri 1 trilyon doları aştı ABD enflasyon verisinin beklentileri aşmasının ardından bir miktar gerileyen Bitcoin, daha sonra yükselişine kaldığı yerden devam ederek piyasa değerini 1 trilyon doların üzerine taşıdı.
REKLAMI KAPAT X