Geleceğin Altcoinleri: Ripple, Bittorrent ve Holo

Okuma Süresi: 4 Dakika
Geleceğin Altcoinleri: Ripple, Bittorrent ve Holo
Emre Buruk
10.04.2021 20:35

Bugün Bitcoin, Türkiye saatiyle 4:00 sularında çok sert bir yükseliş hareketi gösterdi. 58.000 ABD Doları seviyelerinden 61.000 ABD Doları seviyelerine hızlı bir yükseliş yaşayan Bitcoin kripto para yatırımcılarını heyecanlandırmaya devam ediyor. Bu yazımda aylardır yazılarımda belirttiğim ve kripto paraların amiral gemisi olarak görülen Bitcoin yerine, geleceğin kripto paraları olarak görülebilecek bazı Altcoinlerden bahsedeceğim.

Ripple

Hatırlanacağı üzere SEC, gerekli izin ve belgeler alınmadan XRP`nin menkul kıymet olarak satıldığı iddaası ile Ripple Labs Inc`a karşı dava açmıştı. Ripple ise Bitcoin ve Ethereum`un menkul kıymet olarak kabul edilmediği halde neden Ripple`a farklı davranıldığı ile ilgili kendilerini savunmuşlardı. Özellikle SEC`nin bireysel davalı Ripple CEO`su Brad Garlnghouse ile Ripple Yönetim Kurulu Başaknı Chris Larsen`in banka hesap kayıtlarına ilişkin talebinin reddedilmesinin de ardından Ripple`ın elinin güçlenmeye devam ettiği düşünülüyor. Ripple ile SEC arasındaki davada tansiyonun yükselmesi ve gelişmelerin Ripple lehine dönmesinin XRP fiyatlanmasına olumlu etkisi olduğu net bir şekilde görülebiliyor. Geleceğin önemli Altcoinleri arasında görülen XRP`nin geleceğinin bu davaya bağlı olduğu söylenebilir.

Davadaki gelişmelerle birlikte XRP ile ilgili çeşitli olumlu gelişmeler meydana geliyor.  Litvanya daki CoinGate adlı bir kripto para şirketi, son duruşmanın ardından davanın Ripple lehine dönmeye başladığını ifade ederek XRP işlemlerini tekrar açtığını belirtti.

XRP, an itibari ile 20 günlük hareketli ortalaması olan 0.69950 ve 50 günlük hareketli ortalaması olan 0.5603 dolar seviyelerinin üzerinde 1,12630 ABD doları seviyelerinde  işlem görüyor. Günlük bazda RSI(14) değeri 74,933 ve STOCHRSI(14) değeri ise 56,925 seviyelerinde olumlu olarak görülmektedir. Kısa vadede Bitcoin için önemli destek seviyeleri 0,6764/0,8307/0,9749; önemli direnç seviyeleri ise 1,2237/1,3745/1,500 olarak öngörülmektedir. XRP yatırımcısının, XRP fiyatlanması ile ilgili davadaki gelişmeleri yakından takip etmesi gerekmektedir.

Bittorrent

BitTorrent, kullanıcı sayısına göre dünyanın en büyük merkezi olmayan dosya paylaşım protokollerinden biridir.2001 yılında ortaya çıkan bu büyük boyutlu dosya paylaşım protokolü illegal bir içerik olarak görülmesine rağmen çok yüksek kullanıcıya sahip olmaya devam ediyor.  BitTorrent, Tron blok zincirindeki üzerinde çalışıyor ve kullandığı yapı TRC-10 olarak görülüyor. BTT , mevcut BitTorrent ağında ağ oluşturma, bant genişliği ve depolama kaynakları için token tabanlı bir ekonomi oluşturmayı amaçlamaktadır. BTT tarafından desteklenen merkezi olmayan uygulamalar arasında BitTorrent Hızı, BitTorrent Dosya Sistemi, DLive bulunuyor.

Dünya genelinde ortalama aylık yüz milyon kullanıcıya sahip bu protokolün tokenize edilmesi Bittorent Token`in gelecek vadetmesi ve olumlu fiyatlanabilmesinin temel sebebi olarak görülebilir. Aylar boyunca yatay bir grafik sergileyen BitTorrent Token, 8 Şubat 2021 tarihinde 0.000417 ABD Doları seviyelerinden başladığı yükselişinde yatırımcısına %3161 kar imkanı vererek 5 Nisan`da  0.0136 seviyelerine kadar yükselmeyi başardı. Son 5 gün içerisinde %36 geri çekilme yaşayan ve 0.00872 seviyelerinde alıcılarıyla buluşan BTT için önemli destek seviyeleri 0.0062 ve 0.0074 olarak görülebilirken önemli direnç seviyeleri  0.0098 ve 0.0128 olarak görülebilir.

Holo

Holo, Amazon ve Google gibi büyük servis sağlayıcıları kullanmak yerine aracıyı yedeği ile değiştiren, kendi cihazları ile işlem gücü sağlamayı hedefleyen ve bunu şifrelemeyi başarabilecek bir proje olarak görülebilir.

Her katılımcıya kendi zinricini veren Holochain, blockchain teknolojisi yerine kendi teknolojisini kullanıyor. Bu durum Holochain`in önemli servis sağlayıcılarına da alternatif oluşturma ihtimali sayesinde geleceğin Altcoinleri arasında görülebileceğini gösteriyor. Holochain teknolojisi Blockchain teknolojisine oranla daha hızlı, daha ölçeklenebilir ve çok daha ucuz işlem ücretleri sunacağını vadediyor. Holochain teknolojisi içerisinde madenciliğin olmaması Blockchain`e oranla enerji sarfiyatı açısından çok büyük bir artı olarak görülüyor ve sürdürülebilirlik açısından büyük bir avantaj sunuyor.

Son dönemlerde sıkça gündeme gelen kripto paralar arasında yer alan Holochain, sert yükselişinin ardından kripto para yatırımcılarının ilgi odağı olmayı başarabildi.  Uzun süreden beri yatay bir grafiğe sahip olan Holo, şubat ayının başlarındaki yükseliş hareketine özellike 13 Mart 2021`den 5 Nisan 2021`e kadar parabolik bir yükseliş göstererek yatırımcılarına  %1142 kar imkanı sağladı. Son 5 gündür %30`luk bir geri çekilme hareketi gösteren Holo 0.0211 ABD Doları seviyelerinde alıcılarıyla buluşuyor. Holochain için 0.0168 ve 0.00925 önemli destek noktaları olarak görülürken, 0.0282 ve 0. 0356 önemli direnç noktaları olarak görülebilir. 

 

 

 

REKLAMI KAPAT X