Gerilim haberleri altın fiyatlarındaki ateşi yükseltiyor

Okuma Süresi: 3 Dakika
Gerilim haberleri altın fiyatlarındaki ateşi yükseltiyor
Osman Bayrak
18.02.2022 15:45

Bu hafta değerli metaller açısından son derece volatil geçiyor. Altın hafta başında yükselirken hafta ortasında hem ABD hem de Rusya tarafından gelen itidalli açıklamalar sonrası bir düzeltme yapmıştı. Fakat dün sabah piyasalara düşen gerilim haberleri altın fiyatlarındaki ateşi yükseltti ve ons altında 1900 USD seviyesi test edildi.

Bu dönemde değerli metallerin bu gerilimin tansiyonu ile düşüşler ve yükselişler yaşaması son derece normaldir. Ukrayna-Rusya arasındaki gerilim bir günde bu noktaya gelmediği için gerilimin ortadan kalkması da kolay olmayacaktır. Piyasadaki asıl tedirginlik Ukrayna’dan ziyade Rusya ile NATO’nun yani ABD’nin karşı karşıya gelme ihtimalidir. Bu ihtimalin ekonomik olarak ağır sonuçları olabilir. Hele ki tedarik zincirlerinde yaşanan kırılmaların çok hassas olduğu bir dönemde bu ölçekte yaşanabilecek bir çatışmanın bedeli küresel ekonomi açısından ağır olacağı aşikârdır.

Gram Altın

Gram altın için en son paylaştığım grafik son derece başarılı bir şekilde çalışmaktadır. Aşağıda o grafiğin son halini inceleyebilirsiniz. 800 TL üzerinde gördüğümüz fiyatlamalar ile daralan üçgen dışına çıkan gram altın fiyatları için bu direncin üzerinde kalıcılık göstermesi son derece önemliydi. 800-810 TL bandı üzerine atmayı da başaran gram altının teknik açıdan ana hedefi 860 TL’dir. Ana hedefine giderken 837 TL seviyesi bir ara direnç olarak çalışabilir. Fakat bahsettiğim gerginliklerin devam etmesi halinde gram altının ana hedefine ulaşması hiç de zor olmayacaktır. Gram altın için kısa vadede yükselen trendi takip edeceğiz. Kısa vadede gram altın için iki yükselen trend oluşmuş durumdadır. Şu an ilk yükselen trendin desteği 824 TL’den geçmektedir. Bu seviyenin aşağı yönde kırılması halinde 810 TL seviyesi kuvvetli bir destek olarak karşımıza çıkabilir. 810 TL üzerindeki fiyatlamalarda gram altının yükselen trendinin devamından bahsedebiliriz. Bu seviyenin aşağı kırılması halinde ise 796 TL seviyesi ana destek seviyesi olarak takip edilebilir. Burada bahsettiğim seviyeler grafik üzerinde zamanla değişecektir. Bu nedenle fiyat hareketlerini bu grafik üzerinden güncel olarak takip edeceğiz. Diğer taraftan gram altın göstergelerini incelediğimizde hem RSI hem de MACD göstergeleri günlük grafikte yukarı yönü teyit eder konuma geçmiştir. Göstergeler daha kısa zaman aralıklarında da henüz bir negatif uyumsuzluk sergilemediği için yükseliş hareketi gücünü korumaktadır.

Ons Altın

Analizlerimi düzenli takip edenler gram altının olası hareketlerinin artık ons altın kaynaklı olacağını yazdığımı hatırlayacaklardır. Bu hafta içinde yaşadığımız yükselişler de tamamıyla ons altın kaynaklı oldu. Ons altın bir paralel kanal halinde yukarı hareketine devam ederken, gelen gerilim haberleri ile bir anda yukarı ataklar yaptı. Gelen haberlere son derece hassas olduğu için hafta ortasında gelen iyimser açıklamalarla 34 USD’lik bir düzeltme yaşansa dahi, düzeltme hareketi bir düşüş hareketine dönemeden yeniden bir yükseliş hareketi görüldü. Kritik 1876 USD seviyesini de kırdıktan sonra ons altın için ilke hedef 1916-1920 USD bandı olacaktır. Gerilim haberlerinin sıklaşması halinde ise sırası ile 1935 ve 1960 USD seviyeleri hedef haline gelebilir. Olası geri dönüşlerde 1860 USD seviyesi son derece önemli bir destek noktası olacaktır. Olası 1860 USD altındaki fiyatlamalarda yükseliş hareketi sorgulanır hale gelecektir.

Kritik bir hafta sonuna girmekteyiz. Piyasaların kapalı olacağı bu hafta sonu yaşanabilecek olumlu-olumsuz her türlü olay pazartesi günü piyasa açılış rakamlarını yakından etkileyecektir. Ayrıca değerli metallerin fiyat hareketlerini Brent Petrol ve ABD Borsa endeksleri ile birlikte yorumlamayı faydalı görüyorum. Zira bazı saat aralıklarında piyasalarda anormal fiyatlamaların yaşandığını görmekteyiz. Bu nedenle anlık izlediğimiz fiyatları Brent Petrol ve ABD Borsa endeksleri ile birlikte yorumlamalıyız.   

REKLAMI KAPAT X