Gram altın 600 lira üzerinde yeni hedeflere koşuyor

Okuma Süresi: 3 Dakika
Gram altın 600 lira üzerinde yeni hedeflere koşuyor
Osman Bayrak
15.11.2021 15:46

Geçtiğimiz hafta gram altın yatırımcısının yüzünün güldüğü bir hafta oldu. Haftalık bazda %7 gibi dikkate değer bir artış sergileyen gram altın, haftayı 602 TL seviyesini test ederek 598 TL seviyesinde kapattı. Uzun süredir baskı altında olan ve son zamanlarda USD/TL etkisi ile yükseliş yaşan gram altın, artık ons altın desteğini de arkasına alacak gibi görünmektedir. Bu hafta özellikle Perşembe günü yapılacak TCMB PPK toplantısından sonra açıklanacak faiz kararı, Dolar/TL üzerindeki ve dolayısı ile gram altın üzerindeki volatiliteyi artırmaya aday görünmektedir.

Ons Altın

Ons altın için ilk kez yükseliş ihtimali ile paylaştığım aşağıdaki grafiği, zaman içinde (sadece fiyat değişimlerini yansıtarak) sizlerle paylaşıyorum. Grafikte açıkça görüldüğü gibi düşen trendler sağlıklı bir şekilde kırılmış görünmektedir. Düşen trend çizgilerinin kırılması ile artık yatay dirençler birer birer hedef haline gelebilir. Bu nedenle önümüzdeki süreçte 1916, 1960 ve 2070 USD sıralı hedefler olarak karşımıza çıkmaktadır. Piyasayı her zaman çift yönlü değerlendirmek gerektiğine inandığım için, olası geri çekilmelerde 1830 USD seviyesine kadar yaşanabilecek geri çekilmeler düzeltme olarak kalacaktır. Bu yönde bir fiyatlama olması halinde fiyatlarda yaşanacak bu pull back hareketi yükselişi daha sağlıklı hale getirebilir.

Ons altın cephesinde bundan sonra takip edeceğimiz en önemli veriler ABD enflasyon ve istihdam verileri olacaktır. Çünkü bu 2 veri, FED Başkanının ve üyelerinin faiz artırımı konusunda şahinleşmelerine neden olabilir. Ben şahsen FED’in piyasayı hazırlamadan ve alelacele bir faiz artırım sürecine girebileceğini çok zayıf bir ihtimal olarak görüyorum. Finans piyasalarını bozan adam olmamak için konuşma tonlarını şahinleştirmeleri daha olası görünmektedir.

DXY

Dolar/TL üzerinde etkili olacağını düşündüğüm DXY endeksi maalesef geçen haftayı direnç üzerinde 95,12 seviyesinde kapattı. Bu kapanış yaklaşık bir senede oluşan ikili dip sürecinin tamamlandığına ve bir yükseliş hareketinin başladığına işaret etmektedir. Bu hareketin yaklaşık % 5 yükseliş ihtimali olduğu için gram altını yukarı yönde destekleyici bir unsur olarak takibimizde olacaktır.

Gram Altın         

Dolar/TL haftayı 10 TL seviyesinin üzerini test ederek çok sınır bir değerde kapanış aldı. (Veri kaynaklarına göre kapanış değeri değişmektedir.) Uzunca bir süredir gram altını yukarı yönde destekleyen Dolar/TL kuru için bu hafta da volatil geçmeye aday görünmektedir. Perşembe günü yapılacak olan TCMB PPK toplantısının ardından, piyasa 50-100 baz puanlık bir faiz indirimi beklentisi içindedir. Toplantıda faiz indiriminin pas geçilmesi halinde, Dolar/TL kurunda bir gerileme görme ihtimalimiz yüksek olsa da, kurulun pas geçmesi ihtimalini çok zayıf görüyorum. Bir önceki toplantı sonrası açıklanan metinde faiz indirimi için az bir alanın kalması vurgulanırken bu yıl bitmeden yapılacak 2 toplantıda bir faiz indirimi daha yapılması çok olası görünmektedir. Bu andan itibaren Dolar/TL için yeni hedeflerden bahsetmektense, yükseliş trendinin destek noktalarını takip etmek daha mantıklı görünmektedir. Bu hafta için kritik destek noktamız 9,75 TL seviyesinden geçmektedir. Bu seviye üzerindeki hareketler yükselişin devamı anlamı taşımaktadır.

Gram altın için 8 Ekim tarihinde yayınladığım aşağıdaki grafik ile fincan kulp ihtimalinden bahsedip, teknik yapının hedefinden bahsetmiştim. Grafiğin son halini aşağıda inceleyebileceğiniz gram altın, kırdığı 540 TL direnç seviyesine geri dönüş yapıp birden çok kez test emesine rağmen direnç üzerinde kalarak yükselişe devam etmiştir. Yükseliş için sağlıklı bir görüntüde olan gram altın için kısa vadede kulp katlama hedefi olan 615 TL’ye ulaşması, bir kademe ilerideki vadede ise 630-640 TL bandını test etmesi şaşırtıcı olmayacaktır. Olası geri çekilmelerde ise 580 TL seviyesi yükseliş trendinin bozulmaması açısından takip ettiğimiz seviye olacaktır.

Kazancı bol bir hafta olması dileğiyle.

                

REKLAMI KAPAT X