Gram altın 800 TL direncini kırabilecek mi?

Okuma Süresi: 3 Dakika
Gram altın 800 TL direncini kırabilecek mi?
Osman Bayrak
06.12.2021 15:40

Gram altın geçtiğimiz haftayı yine güzel bir kazanç ile 785 TL seviyesinden kapattı. Bu kapanışta son 3 haftadır olduğu gibi USD/TL yükselişinin etkisi büyük oldu. Fakat özellikle son 4 işlem gününde gram altının 800 TL’de bulunan psikolojik direnç seviyesini geçmekte isteksiz olduğunu gözlemledik. Buradan hareketle, önümüzdeki günlerde hareketin kırabileceği destek ve direnç noktalarını inceleyebiliriz.

Gram altın 540 TL seviyesindeki fincan kulp formasyonunun direnç noktasını güzel bir pull back hareketi ile teyit ettikten sonra neredeyse soluksuz bir yükseliş kaydetti. Bu yükseliş başlamadan hemen önce 500 TL seviyesinde Bollinger bandının daraldığını gözlemlemiştik. Bu tarz durumlarda fiyatın bir yöne kuvvetli kırılması hiç de şaşırtıcı olmaz. Bu nedenle 785 TL seviyesine kadar yaşanan bu yükseliş aslında birden çok teknik yapı tarafından onaylanıyordu. Fakat şimdi geldiğimiz seviyelerde, fiyat her 800 TL seviyesine geldiğinde satıcıların ağırlık kazandığını ve bu nedenle bu seviyenin kırılamadığını gözlemliyoruz. Gram altının fiyat hareketlerini izlerken hem USD/TL hem de ons altın hareketlerini gözlemlememiz gerektiği için dilerseniz her ikisini biraz daha detaylı inceleyelim.

Ons Altın

Ons altının büyük resimdeki düşen hareketi geçtiğimiz hafta da devam etti. 1870 USD seviyesinde kalıcılık sergileyemeyen ons altın gelen veriler ve açıklamalarla 1800 USD seviyesini de aşağı kırdı. Haftayı 1783 USD seviyesinden kapatan ons altın için bu seviye son derece kritiktir. 1866 USD seviyesinden başlayan düşen hareketin direnç noktasında kapanış yaptığı için olası yükselişlerin başlaması için öncelikle 1785 USD ardından ise 1795 USD seviyelerinin kırılması lazım. Özellikle 1795 USD seviyesinin kırılması 1860 USD seviyesini hedef haline getirebilir.

Ons altın cephesi için dikkat etmemiz gereken temel bir gelişme ise petrol ve kripto para piyasalarında yaşanan düşüşlerdir. Her iki piyasada da geçtiğimiz haftalarda kuvvetli geri çekilmelere şahit olduk. Eğer küresel piyasada bir başka düşüş dalgası yaşanacak ise değerli metaller ve küresel borsa endeksleri bu düzeltmenin en kuvvetli iki adayı olabilir. Bu nedenle ons altın cephesinde 1760, 1720 ve 1680 USD destekleri hayati öneme sahiptir.

Gram Altın

Gram altın cephesinde 800 TL seviyesi son bir hafta için önemli bir direnç rolü sergilemektedir. Olası yükselişlerin devamı için bu seviye üzerinde kapanışların artmasını izlememiz gerekiyor. Gram altın göstergelerini incelediğimizde saatlik göstergelerde bir yorulma emaresi görülmese de özellikle saatlik göstergelerde artık ciddi bir negatif uyumsuzluktan bahsedebiliriz. Fiyatlar yeni zirveler görse dahi gerek RSI, gerekse MACD göstergeleri yeni zirveler yapamamaktadır. Bu nedenle olası bir düşüş hareketi yaşanır ise, en çok bu negatif uyumsuzluğun varlığını her yerde duyabilirsiniz. Bu nedenle olası bir düşüş hareketinde öncelikle 770 USD, ardından ise 740 USD seviyeleri takibimizde olacaktır. 740 USD altında en az 2 kapanış almamız halinde artık bir düzeltme hareketinin başladığı yorumunu yapabiliriz. Fiyat yaklaşık 500 TL seviyesinden beri bize 740 TL seviyesini veren göstergeyi neredeyse hiç aşağı kırmamıştır. Bu nedenle 740 TL seviyesi yükselişin dönüşü için önemli bir son çıkış noktası olmaya adaydır.

Kazançlı bir hafta geçirmeniz dileğiyle.

 

REKLAMI KAPAT X