Gram Altın Fincan-Kulp Formasyonunun Arifesinde mi?

Okuma Süresi: 2 Dakika
Gram Altın Fincan-Kulp Formasyonunun Arifesinde mi?
Osman Bayrak
08.10.2021 15:45

Gram altın yatırımcısı, kısa vadeli volatiliteden etkilenmeden, orta vadeli oluşan yapıya odaklanırsa; fiyatların sürpriz gelişmelere gebe olabileceğini görecektir.

Gram altın fiyatlarında 9 Kasım 2020 tarihinde yaşanan büyük düşüş, fiyatları 540 liradan 480 liraya indirmişti. Bir gün içinde yaşanan %10’luk düşüş, pek çok yatırımcı için şok etkisi yarattı. Fakat piyasalarda yaşanan her felaket, akabinde bir fırsatın da oluşmasını sağlıyor. Şubat 2021’de 400 lira altını test eden altın fiyatları, büyük bir fırsatı da işaret ediyordu. Bu fırsatı, öncesinde yaşanan büyük düşüşten etkilenmeden, değerlendirenler %30 üzerindeki bir kazancı, 1 yıldan daha az bir zamanda elde ettiler. Peki, şimdi bizi ne bekliyor olabilir? Bu sorunun cevabını, temel analiz açısından fiyatları etkileyecek unsurlara odaklanmadan (Merkez Bankaları’nın kararları, Covid etkileri, ticaret savaşları, ABD’nin temerrüde düşme riski v.b.) sadece fiyat hareketlerini okuyarak cevap veremeye çalışacağım.

Gram altın fiyatlarına günlük zaman diliminde baktığımızda, Kasım 2020’den beri aşağıdaki yapının oluştuğunu görmekteyiz. Bu yapı teknik analize göre fincan kulp olarak adlandırılmaktadır. Derin bir düşüş yaşayan fiyatlar, tekrar yükselişe geçtiğinde ara durakları birer birer aşarak, düşüş yaşadığı fiyata tekrar ulaşır. Bu fiyatı, ilk denemesinde kırması ve üzerinde kalması çok nadiren yaşanır. Fakat sıklıkla yaşanan, bu fiyattan tekrar bir düşüş yaşanmasıdır. Bu bahsettiğim ikinci düşüş, ilki kadar derin olmaz. Bu nedenle ikinci düşüş kulp olarak adlandırılır. Aşağıdaki resimden de anlayacağınız üzere fiyatlar bir fincan kulp formasyonunu tamamlamaya doğru ilerlemektedir. Yakın vadede dikkat edeceğimiz iki fiyat seviyesi bulunmaktadır. İlki fiyatların 505 lira seviyesi üzerinde kalıcılaşıp kalıcılaşmayacağıdır. Eğer bu senaryo yaşanırsa, önümüze yeni bir kanal açıldığını düşünerek bu sefer bir önceki kanal olan 480-505 kanalı bizleri 505-540 kanalına taşıyabilir.

Bu kanalın direnç seviyesi önümüze fincan kulp için kritik rakam olan 540 lira seviyesini çıkarmaktadır. Bu seviyenin de kırılıp 540 lira üzerinde kalıcılaşma görmemiz halinde, fiyatlar bizleri uzun vadede fincan-kulp hedefi olan 690 liradan bahseder hale getirebilir. Unutmamak gerekir ki fincan kulp yapısı 1 yıl içinde oluştu. Bu nedenle, gram altın için bahsettiğim bu olası hedefe ulaşılması da, en az bu kadar süre alabilir. Bu fiyatın görülmesi için örnek bir USD/TL-Ons Altın seviyesi çifti 10,7 USD/TL ile 1960 USD Ons altın olmaya adaydır. Unutulmaması gerekir ki piyasa çift yönlü çalışır. Bu nedenle yukarıda bahsedilen senaryo temel gerçeklerde yaşanabilecek bir değişiklik ile tam tersine dönebilir. İzleyip göreceğiz.

Kazançlı bir hafta olması dileğiyle.

REKLAMI KAPAT X