Gram altın fiyatında 959 ve 910 lira seviyelerine dikkat!

Okuma Süresi: 3 Dakika
Gram altın fiyatında 959 ve 910 lira seviyelerine dikkat!
Osman Bayrak
11.03.2022 13:40

Gram altın yatırımcısı için son derece volatil günler tüm hızıyla devam ediyor. Ukrayna-Rusya Dışişleri Bakanları seviyesinde yapılan görüşmeler öncesinde oluşan iyimser hava ile altın fiyatları gerilese bile piyasa tarafından beklenen açıklamaların gelmemesi ile yerini yükselişe bıraktı. Bu nedenle sizlerle gram altın için 959 TL ve 910 TL seviyelerinin önemini paylaşacağım.

Geçtiğimiz Aralık ayında Dolar/TL’de yaşanan atak sırasında gram altın 1061 TL ile zirve seviyeyi görüp 591 TL ile dip yapmıştı. Bu tarz kuvvetli hareketlerden sonra fiyatın konsolidasyonu ve yeni hareketleri fibonacci fiyat seviyeleri ile takip edilir. Günlük grafiklerde yapılan bu incelemede görülebileceği gibi gram altın fiyatı fibonacci 0,382 ile 0,5 seviyeleri arasında konsolide oldu. Bu konsolidasyon sırasında 800 TL seviyesi bir direnç görevi gördü. O dönemde gram altın fiyatı daralan üçgen içerisinde hareket etti. Ukrayna-Rusya gerginliğinin yükseldiği sıralarda ise gram altındaki yükseliş 800 TL üzerinde fiyatlamaların görülmesi ile başlamış oldu.

Dipten dönüş hareketlerinde fibonacci 0,5 ile 0,618 seviyeleri arasındaki hareketler nispeten yavaş yaşanırken, 0,618 seviyesinin kırılması ile yükseliş ivmelenerek devam eder. Dikkat ederseniz Ukrayna-Rusya geriliminin zirve yaptığı günlerde gram altın fiyatları fibonacci 0,786 seviyesine kadar yükseldi ve bu seviye adeta bir direnç seviyesi görevi gördü. Her ne kadar gram altın fiyatları iki farklı enstrüman aracılığı ile belirlense de teknik analiz kurallarına uygun hareketler sergilemektedir.

Bu aşamada 2 önemli seviye sürekli radarımızda olmalıdır. Bu seviyelerden ilki fibonacci 0,786 seviyesi olan 961 TL seviyesidir. Bu seviye önemli bir direnç bölgesini ifade eder. Bu direncin kırılması halinde fiyatın önünde bir önceki zirve olan 1061 TL’ye kadar ciddi bir engel kalmayacaktır. Bu da fiyatların yaklaşık 100 TL daha yükselmesi anlamına gelebilir. Her ne kadar bir önceki zirve hareketinde 960-1060 TL bandında bir kapanış olmasa da bu bant aralığında da işlemlerin yaşanmış olması 1061 TL seviyesinde görülen zirveyi önemli hale getirmektedir.

Diğer taraftan radarımızda olacak ikinci seviye ise 910 TL olmalıdır. 910 TL gram altının 8 günlük hareketli ortalamasına ait olup, zamansallık etkisi ile her gün değişiklik göstermektedir. Yukarıdaki grafikte dikkat ederseniz 8 günlük hareketli ortalama gram altın fiyatına 800 TL’den itibaren destek olmaktadır. Bu zaman diliminde fiyatlar 4 kez bu ortalamayı test ettiyse de, ortalama altında kapanış yaşanmadı. Bu da 8 günlük hareketli ortalamanın önemini artırmaktadır. Önümüzdeki günlerde yaşanacak haber akışına göre fiyatlarda bir geri çekilme süreci yaşanır ise 8 günlük hareketli ortalama değerine odaklanacağız. Eğer bu değer altında bir kapanış söz konusu olursa gram altın fiyatlarında bir düzeltmeden bahsedebileceğiz. Bu seviye üzerinde geri çekilmeler yaşansa da fiyatın yukarı yönlü ivmesi gücünü koruyacaktır. Bugün itibariyle 910 TL’den geçen 8 günlük hareketli ortalama bu açıdan dikkatle izlenmesi gereken bir indikatör özelliği taşıyacaktır.     

REKLAMI KAPAT X