Gram altın kritik direnç seviyesinde

Okuma Süresi: 2 Dakika
Gram altın kritik direnç seviyesinde
Osman Bayrak
04.10.2021 16:01

Gram altın fiyatları Ons altının da destek vermesi ile daha önce bahsettiğim 505 lira direnç seviyesine kadar yükseldi fakat üzerinde kapanış alamadı. Bu hafta hem USD/TL’nin, hem de Ons Altının kritik direnç seviyelerinde olmaları nedeniyle, gram altın fiyatlarını her ikisi açısından yakından takip etmemizi gerektirmektedir.

Ons Altın

Ons altın fiyatları, 3 Eylül tarihinden itibaren düşen bir kanal hareketi içindeydi. 23 Eylül’den sonra ise düşüş daha dar bir kanal içinde dikleşmişti. Fiyatlar 1737 USD üzerinde 5 dakikalık kapanışlar alması ile birlikte dar kanaldaki düşüşün direnç çizgisi kırılıp, bir sonraki kanalın direnç noktası olan 1760 USD seviyesine kadar çok sert bir yükseliş gösterdi. Ons altın fiyatları şu an 3 Eylül’de başlayan düşen kanalın direnç noktasında ve saatlik grafikte bir flama hareketi oluşturmaya aday görünüm içindedir. Bu hafta takip edeceğimiz seviye, fiyatların 1760 USD üzerinde kalıcılaşma yaşayıp yaşayamayacağıdır. 1760 USD üzerinde kalması halinde, ilk hedef 1780 USD olabilir. 1780 USD üzerindeki fiyatlamalar sırası ile 1805 ve 1830 USD fiyatlarını takibimize aday yapacaktır. 1760 USD direncinin kırılamaması halinde ise bir önceki destek noktası olan 1720 USD’nin tekrar test edilmesi ihtimali önümüze çıkacaktır. 

Gram Altın    

Gram altın fiyatları haftayı 501 Lira ile 505 Lira seviyesinin hemen altında kapattı. Gram altın değerlendirmesi için USD/TL’deki hareketleri de göz önünde bulundurmamız gerekiyor. USD/TL geçen haftayı 8,43’ten başlayan yükselen hareketini kırarak 8,85 lira seviyesinde kapattı. USD/TL’nin 8,70’lere kadar bir geri çekilme yaşaması, yükseliş hareketi içinde bir düzeltme olarak yorumlanacaktır. Fakat 8,70 seviyesinin kırılması halinde, yükseliş adına yaşanan hareket sorgulanacaktır. Bu hafta 8,80 ve 8,70 seviyeleri takip edilecek ana destek seviyeleri olacaktır. USD/TL fiyatlarının yükselişine devam etmesi için 8,90 lira üzerinde kapanış, yapıp yeni zirveleri görmesi gerekecektir.

Gram altın fiyatlarında bir yükseliş görülmesi için Ons Altının ve USD/TL’nin yukarıda bahsedilen dirençleri kırması ve yükseliş hareketlerine devam etmeleri gerekir. Bu durumda gram altın için yine daha önce belirttiğimiz 505-540 Lira bandının açılmış olacağından bahsedebiliriz. Aksi takdirde 490-505 Lira bandındaki fiyatların yatay bantta devam edebileceğini söyleyebiliriz.

Bu hafta pazartesi günü Eylül ayı TR TÜFE (Beklenti %19,70) verisi, perşembe günü ABD İşsizlik Başvuruları (Beklenti 350K) verisi, cuma günü ise ABD Tarım Dışı İstihdam Verisi (Beklenti 460K) ve Eylül ayı ABD işsizlik oranı (Beklenti %5,1) verisi açıklanacak. Verilerin açıklandığı dakikalarda yaşanabilecek yüksek volatiliteye dikkat etmek yararınıza olacaktır.

Kazançlı bir hafta olması dileğiyle.

REKLAMI KAPAT X