Gram altın Merkez Bankaları haftasında nasıl hareket edecek?

Okuma Süresi: 3 Dakika
Gram altın Merkez Bankaları haftasında nasıl hareket edecek?
Osman Bayrak
13.12.2021 14:57

Geçtiğimiz hafta açıklanan ABD enflasyon verisi sonrası düşüşlerine ara veren ons altın, haftayı 1782 USD seviyesinden, gram altın ise 795 TL seviyesinden kapattı. Bu hafta boyunca ise merkez bankaları kararları ile yön bulan fiyat hareketleri görmemiz çok olasıdır. Bu hafta çarşamba günü ABD Merkez Bankası FED’in faiz kararı, perşembe günü ise TCMB’nin faiz kararı açıklanacaktır.

Ons Altın

Geçtiğimiz hafta cuma günü açıklanan ABD enflasyon verisi ile ABD yıllık enflasyonu %6,8’e ulaştı. Ölçek olarak her ne kadar bize küçük bir rakam gibi gelse de, geçmiş verileri incelediğimizde ABD tarafında en son 1982 yılı Temmuz ayında %7,1’lik yıllık enflasyon rakamı yaşanmıştı. Bu tarihi takip eden neredeyse 40 yıldır enflasyon verisi 2000 ve 2008 krizlerinde dahi bu denli yüksek bir seviyeye ulaşmadı. Bu nedenle yükselen enflasyon rakamı FED’i enflasyon önleyici bir patikaya sürüklemektedir.

Yükselen enflasyon FED’i muhakkak bir faiz artırım patikasına sürükleyecek demiştim. Peki, bugün itibariye piyasa 2022 yılında ne kadarlık bir faiz artırım beklentisine sahip? En son veriye göre 2022 yılında 2 kez 0,25 puan faiz artırımı olası görünmekle birlikte, üçüncü bir faiz artırımı da masaya taşınabilir. Yani toplamda en fazla 0,75 puan faiz artırımından bahsediliyor. Peki, ABD enflasyonu son iki ayda ne kadar arttı? Ekim ayında 0,8 puan, Kasım ayında ise 0,6 puanlık artışlar gördük. Yani neredeyse 2022 yılında alınması tartışılan toplam faiz artırımı kadar enflasyon neredeyse 1 ayda yaşanır hale geldi. Bu nedenle yaşanacak bir faiz artırım patikası ABD’yi negatif faiz ortamından çıkaramayacaktır. Yine geçmiş tarihi veriler incelendiğinde ons altının yukarı yönlü atakları hep negatif faiz ortamında yaşanması ons altın için umut verici bir realitedir.

Ons altının aylık grafiğini incelediğimizde takılı kaldığımız 1700-1800 USD bandının 2011-2012 yıllarında görülen zirve değerler olduğunu fark ediyoruz. Bu seviyelerden başlayan düşüş trendi de yaklaşık 10 yıl sürdü. Bu nedenle 1780 USD zirvesinin geçilmesi ile pandemi döneminde görülen 2070 USD seviyesinden başlayan düşüş hareketinin yine bu bantta sıkışması ve hatta daha önce belirttiğimiz 1680 USD desteğine kadar çekilmesi teknik açıdan normal karşılanmaktadır.

Bu hafta çarşamba günü açıklanacak FED kararında faiz oranlarının değişmesi beklenmiyor. Fakat yükselen enflasyon gerçekliği ve kaygıları ile yapılacak açıklamanın tonu sertleşebilir. Bu nedenle açıklama sırasında ve sonrasında ons altın cephesinde volatilitenin yüksek olması beklenir. Olası yükseliş hareketleri için 1800 USD seviyesinin geçilmesi 1810, 1835 ve 1860 USD seviyelerini hedef haline getirecektir. Olası düşüşlerde ise 1760, 1722 ve 1680 sıralı destekleri takibimizde olacaktır. Dar aralığa sıkışan bir fiyat hareketi izlediğimiz için, yön tayini amacıyla bu seviyeleri düzenli olarak izlemeliyiz.

Gram Altın

Gram altın grafiğini günlük olarak incelediğimizde son 10 günlük fiyat hareketleri ile 800 TL bandında bir enerji birikimi olduğu görülüyordu. Teknik olarak özellikle 4 saatlik ve saatlik grafiklerde RSİ ve MACD göstergelerinde negatif uyumsuzluk olduğunu gözlemliyoruz. Negatif uyumsuzluklar her ne kadar bir dönüş işareti olarak algılansa da kuvvetli yükseliş ortamında fiyatların yukarı hareketi negatif uyumsuzluk ile devam edebilir. Bu noktadan sonra 800 TL üzerinde yaşanan fiyat hareketinin kalıcı olup olmayacağını takip edeceğiz. 800 TL üzerinde kalıcılaşma görmemiz halinde yeni hedeflerden bahsedebiliriz. Fakat ani bir gelişme ile 800 TL altında bir fiyatlama olması halinde olası bir düşüş hareketinden bahsedeceğiz. Bugün itibariyle 8 günlük hareketli ortalama 787 TL'den geçmektedir. Bu nedenle bugün itibariyle 787 TL altındaki fiyat hareketleri bizim için önemli bir dönüş noktasında olabileceğimizi gösterecektir. 787 veya 800 TL üzerindeki fiyatlamalarda yukarıda belirttiğim gibi yeni hedeflerden bahsedebiliriz.

REKLAMI KAPAT X