Gram Altın ve Gram Gümüş Analizi

Okuma Süresi: 3 Dakika
Gram Altın ve Gram Gümüş Analizi
Osman Bayrak
09.02.2022 11:31

Gram altın ve gram gümüş fiyatlarının bir bacağı Dolar/TL’de olması nedeniyle bir süredir sakin bir seyir izlemektedir. Her iki yatırım aracı da, 1 ayı aşkın bir süredir dar bir bant hareketi içerisindedir. Bu makalede sizlerle gram altın ve gram gümüş analizlerini paylaşacağım.

Gram Altın

Gram altın Aralık 2021’deki dalgalanma sonrası alt bant olarak 750 lira, üst bant olarak 810 lira arasında dalgalanmaktadır. Bu dalgalanma bandı içinde hareket eden gram altının ilk dip ve tepeyi takip eden dip ve tepeleri daha aşağıda gerçekleştiği için bahsettiğim yatay bandın daraldığı görülmektedir. Bu nedenle de gram altın grafiğine günlük bakış açısı ile bakıldığında bir flama formasyonu görülmektedir.

Yukarıdaki grafikte görülen flama formasyonuna düşük şans vermemin nedeni, flama direğini oluşturan fiyat hareketinin normal koşullarda meydana gelmemiş olmasıdır. Dolar/TL bacağında meydana gelen köpük fiyatlamanın durulması sürecinde oluşan bir bayrak direğinin normal piyasa koşullarında oluşmadığını düşünerek bu ihtimali zayıf görüyorum.

Fakat öte yandan gram altın fiyatı, bir daralan üçgen içinde hareketini sürdürmektedir. Bu üçgenin kırıldığı yön bir sonraki fiyat hareketinin yönü açısından belirleyici olacaktır. Bu nedenle gram altının yukarıda 805 TL üzerinde kalıcılaşması halinde yeni hedefi 860 TL seviyesi olabilir. Benzer şekilde gram altının 770 TL altında kalıcılaşması halinde ise 715 TL yeni hedefi olabilir.

Gram altın için dikkat edilmesi gereken bir diğer direnç noktası da 800-810 TL bandıdır. Bu yatay dar bant defalarca kez ziyaret edilmesine rağmen üzerinde bir kapanış alınamadı. Bu nedenle yukarıda paylaştığım 805 TL direnci ile 800-810 TL bandı birlikte düşünülmelidir. Burada bulunan kuvvetli direncin aşılması ve üzerinde kalıcı olunması halinde kademeli olarak 825 TL, 845 TL ve 860 TL hedef haline gelebilir.

Gram Gümüş

Gram gümüş fiyat hareketi gram altına nazaran biraz daha geniş bir bantta hareket etmektedir. 9,50-10,60 TL bandından hareket eden gram gümüş, ons gümüş cephesinden de zaman zaman kuvvetli destek almaktadır. Fakat ons gümüşte yaşanan yükselişler kalıcı olmadığı için gram gümüşün izlediği bant hareketini genişletmektedir.

Gram gümüş için de bir bayrak formasyonunda ziyade, yatay bant hareketine daha fazla önem veriyorum. Bu nedenle gram gümüşün destek noktasının 9,50 TL, direnç noktasının ise 10,60 TL seviyesinden geçtiğini düşünüyorum. Bu bant sınırlarının hangisi kırılır ve bant dışında kalıcılaşma görülürse 1,1 TL’lik yeni bir bant hedefi gündeme gelebilir. Yani, gram gümüşün 9,50 TL altındaki hedefi 8,40 TL, 10,60 TL üzerindeki hedefi ise 11,70 TL olabilir.

Global Gelişmeler

Ukrayna-Rusya arasında yaşanan gerilimde son olarak Fransa Cumhurbaşkanı Macron, Rus lider Putin ile görüştü. Görüşme sonrası resmi bir açıklama yapılmazken Fransız kaynakların paylaştığı bilgilere göre gerilimin bu seviyeden daha ileriye taşınmaması konusunda anlaşıldığı vurgulandı. Henüz bu ve benzeri detaylar Rus cephesinden onaylanmadığı için piyasalar üzerinde ciddi bir etkisi olmadı. Bu nedenle hem ons altın, hem de ons gümüş tarafında sınırlı bir yükseliş devam etmektedir. Değerli metallerdeki olası hareketler için Ukrayna-Rusya geriliminde yaşanabilecekleri yakından izlemeye devam edeceğiz.

REKLAMI KAPAT X