Gram altın ve gümüş yatırımcıları yüksek volatiliteden rahatsız

Okuma Süresi: 3 Dakika
Gram altın ve gümüş yatırımcıları yüksek volatiliteden rahatsız
Osman Bayrak
03.12.2021 12:44

Gram altın ve gram gümüş yatırımcıları her ne kadar değerli metallerden bekledikleri desteği bulamasalar da, USD/TL bacağındaki yükseliş nedeniyle yatırımlarını karlı şekilde sürdürüyorlar. Fakat son zamanlarda fiyatlarda yükselen volatilite nedeniyle, yatırımların devamı ya da kar satışı konusunda zorluklarla karşılaştıklarını görüyorum.

Yüksek volatilite pek çok zaman yatırımcının aklını karıştıran bir etkendir. Gün içi fiyat değişimlerinin yüksek olduğu zamanlarda strateji kurmak, o stratejiye bağlı kalmak epeyce zorlaşmaktadır. Verilen kararların doğruluğu bir süre sonra ortaya çıkacağı için, bu süre zarfında da her iki yöne yaşanan hareketler yatırımcılar için üstesinden gelinmesi zorluklara neden olmaktadır. Haklı olarak yüksek volatiliteye maruz kalmamak için ekranı kapatırım diye düşünüyor olabilirsiniz ama volatil dönemlerde muhakkak bir şeyler kaçırıyorum hissi ile maalesef ekran bağından kopmak zorlaşıyor. Bu tarz durumlarda önceden sahip olacağınız stratejiye sıkı sıkıya bağlı kalmak sizi mutlu edecektir.

Gram altın ve gram gümüş grafiklerini incelediğimde özellikle günlük grafiklerde 8 günlük hareketli ortalamanın fiyatı epey uzun süredir desteklediğini fark ettim. Bu nedenle olası düzeltme hareketlerinde 8 günlük hareketli ortalamanın altıdaki en az 2 dört saatlik kapanışta yükseliş trendinin ara verdiği söylenebilir. Yine belirtmek isterim ki yüksek volatil piyasalarda haber akışları ile bu tarz kapanışlar olsa bile, terse dönüş de pek ala mümkündür. Bu nedenle hem yükselişte hem düşüşte ayrıca saatlik grafiklerde oluşacak trendleri takip etmek (düşen trend hattı ya da yükselen trend hattı) iki yönlü karar vermenizi kolaylaştıracaktır. Fakat tekrar belirtmek isterim ki volatil piyasalarda eğer önceden belirlediğiniz bir stratejiniz yoksa hedef alım satım noktalarınız yoksa adeta sisli havada yüzen gemi gibi savrulabilirsiniz. Olası yanlış kararlar daha yanlış kararların verilmesine neden olur.

Analizlerime geçmeden son olarak VİOP piyasasında alacağınız pozisyonlarda yukarıda bahsettiğim stratejik hareketlere özellikle dikkat etmelisiniz. Aksi takdirde dakikalar içinde sermayenizin tamamen erimesi gibi durumlarla karşılaşmak hiç de zor değildir.

Ons Altın & Ons Gümüş 

FED Başkanı Powell’in enflasyon ile mücadele kapsamındaki açıklamaları değerli metallerin hiç de beğenmeyeceği yönde ilerlemektedir. Sürekli faiz artışlarının gündeme gelmesi ve piyasa üzerinde bu şekilde baskı oluşturulmaya çalışılması fiyatları baskılamaktadır. Ons gümüş 23 USD seviyesindeki kuvvetli desteğini kırmış görünmektedir. Bu nedenle oluşan aşağı düşen trend yukarı kırılmadan alınacak yeni pozisyonlar yüksek risk içerir. Ons gümüş için 21,5 USD seviyesi takibimizde olacaktır. Ons altın cephesinde de 1760 USD seviyesi ilk destek olarak takibimizde olacaktır. Eğer 1760 USD seviyesi de düşüşü frenlemezse sırası ile 1720 USD ve 1680 USD seviyeleri hedef haline gelecektir. Ons altında dönüş için düşüş trendinin kırılmasını izleyeceğiz. Fiyatların göstergeler açısından (RSI & MACD) hem saatlik hem de 4 saatlik grafiklerde pozitif uyumsuzluk yaşanması dönüş trendi için umut vericidir. Trend dönüşü için öncelikle 1780 USD sonrasında ise 1790 USD üzerindeki fiyatlamalar birer işaret olacaktır.

Diğer taraftan, değerli metalleri destekleyebilecek bazı temel hikâyeler de gelişmektedir. Bu hikayelerde görülecek ani gerginlikler ons altın ve ons gümüş fiyatlarında beklenmedik hareketlerin yaşanmasına neden olabilir. Bu temel faktörlerin şu an için öne çıkan ilk üçü şu şekildedir:

  • Omicron varyantında açıklanabilecek kötü senaryolar
  • Çin-Tayvan gerginliği
  • Ukrayna-Rusya gerginliği

Yukarıda bahsettiğim ikinci ve üçüncü maddelerde tansiyonun yükselmesi halinde, iki büyük Dünya gücü karşı karşıya gelebileceği için (ABD-Çin ve ABD-Rusya) değerli metal hareketleri için bu 3 konu başlığı da takibimizde olacaktır.

Not: Bugün 16:30’da açıklanacak ABD Tarım Dışı İstihdam verisi bugünün en önemli verisi niteliğindedir. Beklenti 550 bin kişi olup olası beklenmedik bir rakamda her iki yönde ons aştın ve ons gümüş için kuvvetli hareketlerin yaşanması olasıdır.

Mutlu bir hafta sonu geçirmeniz dileğiyle.

REKLAMI KAPAT X