Gram altın yatırımcıları için hareketli bir hafta bekleniyor

Okuma Süresi: 2 Dakika
Gram altın yatırımcıları için hareketli bir hafta bekleniyor
Osman Bayrak
20.09.2021 11:37

Gram altın geçtiğimiz haftayı 477 lira seviyesini test ederek, 488 liradan kapattı. ABD’den gelen güçlü veriler ile özellikle ons altın cephesinde düşüşler gördük. Bu hafta ise, öncelikle ABD Merkez Bankası (FED) toplantısı ve hemen ardından TCMB toplantısının fiyatlar üzerindeki volatiliteyi (fiyatlardaki aşağı-yukarı yönlü büyük hareketler) arttırması beklenebilir.

Ons Altın

Ons altın geçtiğimiz hafta açıklanan Amerikan enflasyon verileri ile 1780 USD seviyesindeki desteğini kırarak, 1747 USD’yi test etti. Son bir aydır gözlemlediğimiz OBO oluşumu, 1780 USD’deki boyun çizgisinin kırılması ile birlikte 1735 USD’den geçen hedefe neredeyse ulaşılmış oldu. Öte yandan, bu hafta Çarşamba günü yapılacak olan FED toplantısından çıkacak kararlar, ONS altın fiyatlaması üzerinde etkili olacaktır. Piyasa tarafında faiz değişikliği beklenmezken, tapering (parasal daralma) ile ilgili bir gelişme olması halinde DXY endeksinin güçlendiği, ONS Altın cephesinde baskı sürecinin devam ettiği bir süreç ile karşılaşabiliriz. Önümüzdeki birkaç hafta ONS altın için 1680 USD seviyesini destek olarak takip etmeye devam edeceğiz. Fiyatlar üzerindeki baskının azalması için öncelikle 1765 USD, sonrasında ise 1805 USD seviyelerinin üzerinde fiyatların kalıcılaşmasını takip edeceğiz.

Gram Altın    

Ons altın cephesinde yaşanan düşüş, gram altını da negatif yönde etkiledi. Geçen haftaya 488 liradan başlayan gram altın, perşembe günü ons altındaki düşüş ile 477 lirayı test etti. Gram altın fiyatları üzerinde baskı yaratan Ons Altın fiyatlamasının aksine, Dolar/TL’de yaşanan yükseliş hareketinin fiyatları desteklediği görülüyor. Bu hafta yapılacak olan TCMB toplantısında faiz indirimine gidileceğine dair beklentilerin artması ile Dolar/TL cephesinde 8,40 lira seviyesinden güçlü bir tepki yaşandı. Dolar/TL’nin 8,55 seviyesi üzerinde kalıcılaşmaya başlaması ile öncelikle 8,68; sonrasında ise 8,80 seviyeleri hedef olarak takip edilecek seviyeler olacaktır.

Dolar/TL’nin gram altın fiyatlarını desteklemesi ile gram altın fiyatlarındaki düşüşler kalıcı olmamaktadır. Gram altın fiyatlarında son 4 aydır 2 kanal hareketini gözlemliyoruz. Şu an içinde bulunduğumuz 480-490 TL bandının yukarı kırılması halinde, 490-505 lira bandında hareketlerin yoğunlaşması beklenebilir. Gram altında tekrar yükselişlerin hız kazanması için öncelikle 492, ardından ise 505 Lira seviyeleri üzerinde kalıcılaşma takip edilebilir. Olası düşüşlerde ise daha önce noktasal olarak test edilen fakat kalıcı olmayan 465 Lira seviyesi ilk etapta görülebilecek hedef olarak masada bulunmaktadır.

Güzel bir hafta olması dileğiyle. Paranız sağlığınızı bozmasın.

REKLAMI KAPAT X