Gram altın yatırımcısı volatil piyasalarda nelere dikkat etmeli?

Okuma Süresi: 3 Dakika
Gram altın yatırımcısı volatil piyasalarda nelere dikkat etmeli?
Osman Bayrak
25.02.2022 11:14

Ukrayna-Rusya arasındaki gerilim maalesef dün itibariyle sıcak bir savaş boyutuna yükseldi. Art arda gelen açıklamalar ile riskli varlıklardan kaçışlar artarken, değerli metaller gibi güvenli limanların fiyatları artan talep ile yükseldi. Bu analizde özellikle altın yatırımcısının böylesine volatil dönemlerde dikkat etmesi gereken konulardan bahsedeceğim.       

Gram Altın

Gram altın için sizlerle paylaştığım grafiğin güncel halini yukarıda paylaşıyorum. Grafikte oluşan ikinci trend çizgisi üzerinde son derece volatil hareketler sergileyen gram altın, trendini sürdürmektedir. Fiyat bu trendin üzerinde kaldığı sürece yükseliş hareketinin devam etmesi beklenebilir. Fakat bu yükselişler sırasında volatilitenin arttığı dönemlerin yaşanması da son derece normaldir. Dün gün içerisinde gram altın fiyatı 921 TL ile rekor kırdı. Burada hem ons altının hem de Dolar/TL’nin aynı anda yükselmesi etkili oldu. Altın yatırımcısının bu süreçte gözden kaçırmaması gereken konuları burada özetlemeye çalışacağım.

  • Bu tarz dönemlerde yatırımcı maalesef Anchoring Effect olarak literatüre geçen olgunun yani çıpa etkisinin tesirinde kalmaktadır. İnsan beyni bir yatırım aracında pozisyon taşırken ulaşılan rekor seviyeye çıpa atar. Bu nedenle alım satım kararlarını bu noktaya göre verir. Hâlbuki önemli olan trendin kendisidir. Trend hareketlerinde muhakkak dün yaşanan 921 TL gibi rekor rakamlar ortaya çıkabilir. Hatta bu rekorlar yaşanacak gelişmelere göre tekrarlanabilir de. Fakat Dünya üzerine hiç kimse bu rekor seviyeleri önceden öngöremez. Bu nedenle çok kısa zaman aralıklarında görülen rekor fiyat hareketlerinden ziyade, stratejinize bağlı kalmak sizi kazanca ulaştıracaktır.
  • Gram altın için yukarıda bahsettiğim iki trend eğrisi gram altın 805 TL iken başlamış durumdaydı. Yatırım tercihini riskten kaçış enstrümanı olarak gram altından yana kullanmak o dönemde desteklenebilir seçimlerden biriydi. Masada bulunan risk unsuru da hayata geçtiği için o yönde tercihini kullanan yatırımcı bugün kazançlı çıktı. Fakat gram altının bu volatil hareketlerinde yeni yatırımcı olmak son derece risklidir. Saat saat yaşanacak gelişmelere göre her iki yönde de terste kalma ihtimalinin arttığı bu günlerde yeni yatırımcı olmak büyük bir riski de göğüslemek anlamına gelmektedir.
  • Yine unutulmaması gereken bir konu fiyatların ortalamalardan uzaklaştıkça ortalamalarına geri dönme arzusudur. Beklenmeyen riskli hadiselerin meydana gelmesi ile fırlayan fiyatlar muhakkak ortalamalarına geri döner. Bunu ateşin harlanması gibi düşünebilirsiniz. Ateşi harlayan rüzgar kesildiğinde, ateşin şiddeti de kesilir. Dün yaşanan 921 TL-860 TL geri çekilmesi de buna bir örnektir.
  • Masada yerini alması gereken bir senaryo da yaşanan gerilimi sonlandıracak uzlaşıya ulaşılmasıdır. Bu uzlaşı geldiğinde, muhakkak fiyatlarda ters yönde bir volatilite yaşanacaktır. Bu nedenle yatırım stratejinizi önceden belirleyip, stratejinize sıkı sıkı bağlı kalmak son derece önemlidir.

Son olarak gram altının birinci trend desteği 850 TL’den, ikinci trend desteği ise 815 TL’den geçmektedir. Gram altının günlük grafiğindeki RSİ değeri 76 seviyesindedir. 70 seviyesi üzerindeki değerler güçlü alımı işaret ettiği için trendin gücü henüz sorgulanacak noktada görünmemektedir.

Ons altın ise dün sürpriz bir yükseliş ile 1975 USD seviyesine kadar yükseldi. Yaşanan savaşın ilk günü olması nedeniyle finansal piyasalarda güvenli limanlara sığınma etkisi hakim oldu. Ons altın için yaşanan gerilimin artarak devam etmesi halinde daha önceki zirvesi olan 2075 USD seviyesini hedef haline getirebilir. Böyle bir yükselişin yaşanması halinde de çift tepe ya da çanak formasyonlarından hangisinin bir sonraki adımda gerçekleşebileceğini inceleyeceğiz.

REKLAMI KAPAT X