Gram altın yatırımcısının gözü dolar/TL'de

Okuma Süresi: 3 Dakika
Gram altın yatırımcısının gözü dolar/TL'de
Osman Bayrak
19.10.2021 11:19

Eylül ayı ikinci yarısından itibaren atağa kalkan gram altın, yatırımcısının yüzünü güldürdü. 7 Eylül’den itibaren yaşanan yaklaşık %9,97’lik yükselişin, %11,63’lük kısmı Dolar/TL’nin yükselişinden kaynaklanmaktadır.

Gram altının bu son yükselişine maalesef ons altın cephesinden destek yerine yaklaşık %1,5’lik bir frenleme geldi. Bu nedenle gram altın yatırımcısının bu hafta gözü kulağı Dolar/TL fiyatlamasında olacaktır.

Ons Altın

Ons altın geçen hafta yaptığı yükseliş ataklarını maalesef direnç çizgisi üzerinde kalıcılaşarak tamamlayamadı. Özellikle 13-14 Ekim’de yaşadığı %2,42’lik yükseliş ile ilk direnç çizgisinin üzerine 1801 USD ile geçse de, üzerinde kalamayarak kuvvetli şekilde bir düşüş yaşadı. 1800 USD seviyesinde bulunan direncin kırılamaması, 1830 USD’den geçen bir sonraki direnci de henüz hedef potasına alamamaktadır. Ons altın iki düşen trendin baskısı altında fiyatlamayı sürdürmektedir. Önümüzdeki süreçte de aşağıda destek seviyesi olarak 1754, 1722 ve nihai olarak 1678 USD seviyelerini takip edeceğiz. Olası geri çekilmelerde bu desteklerin çalışıp çalışmadığını gözleyeceğiz. Özellikle 1678 USD’den geçen yatay destek noktasının fiyatları olası bir düşüşte durduramaması halinde, ons altın üzerindeki baskının çok daha uzun süre devam edebileceğini söyleyebiliriz. Yükseliş tarafında ise daha önce de ifade ettiğim 1805 ve 1830 USD üzerinde fiyatın kalıcılaşması artık çok önemli hale gelmiştir. 1830 USD üzerinde fiyatlamalar görmeden, bir yükseliş hareketinden bahsetmek çok zor olup, yükselişleri ancak ara tepki olarak değerlendirebiliriz.

Gram Altın    

Gram altın haftaya 525 TL seviyesinde başladı. Yazının başlangıç kısmında da belirttiğim gibi son 1,5 aylık süreçte gram altın fiyatlarını yukarıya taşıyan, esasında Dolar/TL’de yaşanan yükseliştir. Bu nedenle gram altının geleceği için Dolar/TL’ye odaklanmak yerinde olacaktır. FED ve TCMB Merkez Bankaları’nın kararları ile yükseliş hareketini sürdüren Dolar/TL, geçen hafta belirttiğim yükselen trendi kırarak, trend üzerinde kapanışlar almayı başardı.

Son 1,5 aylık süreçte Dolar/TL’nin yaklaşık %11,5’lik yükseliş kaydetmesi iki soruyu akıllara getirmektedir. Birincisi bu yükselişin bir noktada bir düzeltmesi olacak mı? Eğer olacak ise bu düzeltme hangi seviyeden gelecek? Adeta milyon dolar değerindeki bu iki sorunun cevabı bu hafta yapılacak Merkez Bankası PPK toplantısı sonrası yanıt bulabilir. Piyasa aktörleri tarafından 100 baz puanlık bir faiz indirimi beklenmektedir. Bu nedenle faiz kararında belirlenecek faiz oranı, Dolar/TL fiyatlaması üzerinde yön tayin edici olması olasıdır.

Dolar/TL için artık hedef konuşmak çok da olanaklı değil. Fakat 9,30 direnci geçildikten sonra 9,50-9,60 bandına dikkat etmek gerekecektir. Olası düşüşlerde ise öncelikle 9,20 seviyesinin altında fiyatlamalar görülmesi halinde, 9,06-9,08 bandı hedef haline gelebilir. Dolar/TL’de hem Eylül ayında başlayan yükselişin trend desteği, hem de Ekim ayı başında başlayan kuvvetli yükselişin fibonacci 61,8 seviyesi 9,06’dan geçmektedir. Bu nedenle Dolar/TL’de kalıcı bir düşüş hareketi ya da yatay bant hareketi için, 9,06 altında fiyatlamaların görülmesi çok önemlidir.

Yatırımlarınızda fiyat ile inatlaşmadan geçireceğiniz bir hafta olması dileğiyle.

REKLAMI KAPAT X