Gram altında beklenen düzeltme geldi

Okuma Süresi: 3 Dakika
Gram altında beklenen düzeltme geldi
Osman Bayrak
22.12.2021 15:00

Gram altın 540 lira seviyesinde bulunan fincan-kulp direncini kırdıktan sonra öngörülemez bir yükseliş kaydederek 1060 lira seviyesi ile tarihi rekor bir fiyata ulaştı. Geçtiğimiz pazartesi günü alınan tedbirler neticesinde Dolar/TL kurunda yaşanan sert geri çekilmelerin etkisi ile gram altında da ciddi bir geri çekilme yaşandığını gördük. Bugün sizlerle bu yaşadığımız fiyat hareketini, bu harekete teknik yaklaşımları ve hareketin bundan sonrası için yaşanabilecek ihtimalleri paylaşacağım.  

Yukarıdaki grafik gram altının günlük hareketlerini göstermektedir. 2020 yılı Ekim ayında başlayan ve 1 yıl içinde oluşan fincan-kulp yapısı, gram altın fiyatlarının 540 lira üzerine çıkması ile potansiyel hedefi olan 680 lira seviyesine doğru bir yükseliş hareketi başlamıştı. Fakat yaklaşık 1 senede oluşan bir teknik yapının hedefine ulaşması neredeyse 1 ayda gerçekleşti. Bu denli hızlı bir hareket akıllara bu yükselişin 680 lira seviyesinde sonlanmayacağı fikrini getirmişti.

Fiyat hareketlerini teknik açıdan incelediğimizde 680 lira üzerindeki fiyatlamalar bir aşırılaşma belirtisi olarak ortaya çıkmıştı. Bu tarz aşırılaşma anlarında Fibonacci seviyeleri bizim en büyük yardımcımız haline gelmektedir. Her ne kadar Fibonacci seviyeleri sıralı hedefleri belirtse de fiyatlarda yaşanan aşırılaşmanın bir temel nedeni olmadığı için, hangi seviyeden fiyatın döneceğini bilmek imkânsızdır. Bu nedenle bir noktadan sonraki hareketlerde adeta sisli bir denizde hareket eden gemi gibi ilerlersiniz. Bu nedenle bu tarz yükseliş hareketlerinde bir stratejiye sahip olmak, o stratejiye sıkı sıkıya bağlı kalmak hem kar maksimizasyonu için hem de potansiyel zararlardan uzak durmak için hayati öneme sahiptir.

Fiyatların özellikle 800 lira üzerinde sergilediği uzun barlardan oluşan yükselişleri, pek çok yatırımcıyı yükselişin devamına inandırarak yatırıma sürüklemektedir. Fakat bu tarz aşırılaşma bölgesinde olan bir yatırım aracının artık düşüş riski son derece fazla olup, ani ve sert bir hareket ile düzeltme yapması olağan karşılanan bir durumdur. Burada bilinmesi mümkün olmayan en can alıcı nokta bu düzeltmenin hangi seviyeden geleceğidir. İşte tam olarak bu nedenle yatırımlarınızda dip ya da tepe arayışı içinde olmamanız sizi potansiyel zararlardan koruyacaktır.

Sizlerle paylaştığım bu ikinci grafik ise gram altının zirve dönüşünde izlediği düzeltme hareketini göstermektedir. Grafikte fiyata yakın olan eğri 8 günlük hareketli ortalamayı, daha uzak olan eğri ise 55 günlük ortalamayı göstermektedir. Dikkat ederseniz yükseliş esnasında 8 günlük hareketli ortalama test edilmesine rağmen hiç kırılmamıştı. Pazartesi günü fiyatların düşüşe geçmesi ile ilk takip ettiğimiz nokta 8 günlük hareketli ortalamanın altında kapanış olup olmayacağıydı. Fiyatların hareketli ortalama altında kapatması ile yeni hedef haftalık grafik üzerindeki 8 haftalık ortalama ya da günlük grafikteki 55 günlük hareketli ortalamanın geçtiği 650 lira bölgesi oldu. Dikkat ederseniz Pazartesi-Salı günü yaşanan düşüş hareketi şu an bu iki hareketli ortalama arasına sıkışmış durumdadır. 55 günlük hareketli ortalama düşen fiyatları şu an için durdurmuş görünmektedir.

Bugünden sonra takip edilecek fiyat aralığı 650-800 lira bandında olacaktır. Son dönemde yaşanan aşırılaşma nedeniyle fiyatların konsolide olacağı bölge de bir miktar geniş bir bant halindedir. Pazartesi günü yaşanan mum dönüş sinyali anlamına gelen yutan boğa görünümünde olduğu için yükseliş hareketi ciddi anlamda güç kaybetmiş durumdadır.

Bu noktadan sonra fiyatların bahsettiğim bantta konsolide olmasını ya da bahsedilen alt üst sınırlardan herhangi birini kırıp kırmamasını takip edeceğiz. Eğer alt bantta belirttiğim 650 lira seviyesi kırılırsa Fibonacci 0,786 düzeltme seviyesi olan 600 lira seviyesi hedef haline gelebilir. Üst bantta ise daha önce direnç olarak çalışan 800 lira seviyesinin aşılması halinde ise 830 lira seviyesi hedef haline gelecektir. Sizlerle paylaştığım hareketli ortalama değerleri her gün değişeceği için fiyat hareketlerini bu değişen değerler çerçevesinde takip etmeniz yararlı olacaktır.

Volatiliteden uzak, kazançlı bir hafta geçirmeniz dileğiyle.

REKLAMI KAPAT X