Gram altında kritik seviyeler: 892 TL ve 922 TL

Okuma Süresi: 3 Dakika
Gram altında kritik seviyeler: 892 TL ve 922 TL
Osman Bayrak
25.04.2022 12:28

Değerli metallerde ciddi geri çekilmelerin yaşandığı bir haftayı geride bıraktık. Ons altın 1998 USD zirve seviyesinden geri çekilerek haftayı 1932 USD seviyesinden, gram altın ise 914 TL seviyesinden kapattı. 906 TL seviyesine kadar gerileyen gram altın için bu hafta kritik iki seviye 892 TL ve 922 TL olarak öne çıkmaktadır.

Ons Altın  

Ons altın geçtiğimiz hafta bir düşen trend hareketi başlattı. Hafta ortasında konsolide olmaya çalışsa da, düşüş hareketi güçlü şekilde devam etmektedir. Ons altının günlük grafiğini incelediğimizde bu hafta başında gerek MACD, gerekse DMI göstergeleri sat pozisyonuna geçmeye aday görünmektedir. Fiyat hareketindeki güçlenen zayıflık, ons altın için 1917 USD seviyesinde bulunan desteğin önemini artırmaktadır. Önceki fiyat hareketlerini göz önünde bulundurduğumuzda 1890-1900 USD bandı kuvvetli bir destek bölgesi olabilir. Bu desteğin kırılması halinde ise 1867 USD seviyesi bir sonraki hedef olarak karşımıza çıkabilir.

Ons altında olası bir tepki hareketi yaşanması halinde 1945 USD seviyesi yeni yükselişler açısından önemlidir. Bu seviye üzerinde bir kalıcılaşma görülmesi halinde 1960 USD seviyesi hedef haline gelebilir.

Ons altının saatlik grafiğinde gerek RSI gerekse MACD göstergeleri bir pozitif uyumsuzluk içinde. Bu pozitif uyumsuzluk ons altında yaşanabilecek olası bir tepki yükselişini desteklemekte olup, 1945 USD seviyesi olası bir yükseliş hareketinde direnç olarak karşımıza çıkacaktır. Yükselişlerin devamı için bu seviye üzerinde kalıcılaşma görülmesi önemlidir. 

Gram Altın

Ons altında görülen geri çekilme her ne kadar Dolar/TL’de sınırlı bir yükseliş olsa da gram altını da aşağı çekti. Haftayı 914 TL seviyesinden kapatan gram altın için 922 TL seviyesi son derece önemlidir. 767 TL’den başlayan yükseliş hareketinin fibonacci 0,236 seviyesi 922 TL’den geçmektedir. Bu nedenle gram altının 922 TL seviyesi üzerinde tutunması olası yükselişler için son derece önemli. Bu seviyenin geçilmesi halinde ise 938 TL seviyesi kuvvetli bir direnç olarak karşımıza çıkacaktır. Daha önce 4 kez denemesine rağmen bir türlü üzerinde kapanış alamayan gram altın için yeni yükseliş dalgası öncesi 938 TL direnç seviyesinin aşılması takibimizde olacaktır.

An itibarıyla 911 TL'den işlem gören gram altın, eğer düşüş hareketine bu hafta da devam ederse önemli bir yükselen trend kırılmış olacak. Yaklaşık 3 aydır içinde bulunduğumuz ve 770 TL seviyesinden başlayan yükselen trendi yerini düşüş hareketine bırakabilir. Fiyat hareketini gerek 8 günlük hareketli ortalama olan 923 TL seviyesi altında olması, gerekse RSI ve MACD göstergelerinin sat pozisyonunda olmaları fiyatta görülen zayıflığı desteklemektedir. Düşüş hareketinin devam etmesi halinde 892 TL ve 868 TL seviyeleri bir sonraki destek seviyeleri olmaya adaydır.

Gram altının saatlik grafiğinde RSI ve MACD göstergeleri pozitif uyumsuzluk içinde. Her ne kadar düşüş hareketi kuvvetli olsa de saatlik grafiklerdeki pozitif uyumsuzluk en azından bir tepki yükselişi ihtimalini masaya taşımaktadır. Bu ihtimalin hayata geçmesi halinde ise 922 TL seviyesi üzerinde kalıcılaşma olup olmayacağı takibimizde olacaktır.     

REKLAMI KAPAT X