Gram altının kaderi Dolar/TL’nin elinde

Okuma Süresi: 3 Dakika
Gram altının kaderi Dolar/TL’nin elinde
Osman Bayrak
24.11.2021 14:29

Gram altın fiyatları dün Dolar/TL’de yaşanan yükselişle 772 TL seviyesine kadar yükseldi. Bu yükselişin özellikle ons altın cephesinde yaşanan güç kaybına rağmen olması özellikle dikkat çekiciydi. Bundan sonraki süreçte gram altın fiyatlarında her iki yönde de yaşanabilecek hareketlere Dolar/TL fiyatlarında yaşanacak değişimler neden olacağı için özellikle Dolar/TL fiyatlarını yakından izlemek önemlidir.

Bir önceki yazımın başlığı “Altın Fiyatlarındaki Köpürmeye Dikkat” idi. Buradaki kastım, gram altın teknik olarak ulaşması gereken hedefe çok kısa bir zamanda ulaştı. Bu çok uç olan durum köpürmeyi de beraberinde getirdiği için, köpürme olarak adlandırabileceğimiz fiyat hareketinin bar boyu hakkında fikir yürütmek neredeyse imkânsızdır. Bu nedenle Dolar/TL’de bir durulma yaşanana kadar ons altın cephesine daha fazla alan ayırmak daha anlamlı olacaktır.

Gram Altın

Dün Dolar/TL’de yaşanan fiyat hareketleri gün içi zirvesi baz alındığında yaklaşık %20’lik bir değişime denk geliyordu. Her ne kadar çok kısa bir süre bu seviyeleri görmesine ve hacimsel olarak çok az bir işlem geçmiş olma ihtimali olsa da kayıtlara gram altın zirvesinin de 772 TL olarak geçmesine neden oldu. Gram altın fiyatlarına benzer bir katkının ons altın cephesinden gelmesi için, ons altının kısa sürede 2150 USD seviyesini görmesi gerekir ki global altın piyasası düşünüldüğünde bu çok çok düşük bir ihtimaldir. Bu nedenle Dolar/TL fiyatlarında bir konsolidasyon yaşanana dek ons altın cephesini yorumlamaya ağırlık vereceğim.

Ons Altın

Ons altın fiyatlarının 1870 USD seviyesini birkaç kez test etmesine rağmen kıramamış olması, göstergeleri zayıflatmıştı. Göstergelerin zayıflaması ons altın için bir dönüş işareti olabileceğini daha önceki yazımda değerlendirmiştik. Ons altın fiyatları da 1830 USD’de bulunan trend desteğini kırarak 1780 USD seviyesine kadar geriledi. Bizi bu noktaya getiren temel haber, ABD Başkanı’nın Jerome Powell’ı tekrar FED Başkanlığına aday göstereceğini açıklaması oldu. Powell’in olası rakipleri arasında daha şahin bir bakış açısına sahip olması, ons altının geleceği için endişeleri artırmış oldu. Bu haberin ardından Başkan Biden, Hazine Bakanı Yellen ve Powell’ın açıklamalarının odağında enflasyon endişeleri yer aldı. Her ne kadar enflasyonu dizginleyebilecek tedbirleri almaları çok kolay olmasa da ons altın piyasası kısa vadeli bir bakış açısı ile endişelere prim verdi.

Bu noktadan sonra teknik olarak takip ettiğimiz ilk destek noktası 1680 USD seviyesinden başlayan yükselen trendin temas noktası olabilecek 1770 USD’dir. 1770 USD destek seviyesinin kırılması halinde ise 1760, 1720 ve 1680 USD seviyeleri sıralı hedefler olarak önümüze çıkmaktadır. Bu düşüş esnasında da özellikle 1 saatlik ve 4 saatlik periyotlarda göstergelerde bir pozitif uyumsuzluk görürsek bir dönüş emaresi olarak yorumlayabiliriz. Henüz her iki periyotta da bu şekilde bir uyumsuzluk görülmediği için düşen fiyatlarda dönüş emarelerini yakında takip etmeye devam edeceğiz.

REKLAMI KAPAT X