Grayscale kilit açma olayının kripto para piyasalarına etkisi ne olacak?

Okuma Süresi: 3 Dakika
Grayscale kilit açma olayının kripto para piyasalarına etkisi ne olacak?
Emre Buruk
09.07.2021 13:06

Dönem dönem gerçekleşen ve 18 Temmuz’da en yüksek miktarda gerçekleşecek olan GBTC hisselerinin kilit açılışına dek piyasalardaki fiyat baskılamasının devam edebileceği öngörülüyor. Bitcoin fiyatlanmasında belirsizlik sürerken 28.000 ABD Doları desteğini aşağı yönlü kırması ve bu seviyede tutunamaması Bitcoin için olumsuz bir senaryonun işaret fişeği olabilir. 36.000-40.000 ABD Doları seviyelerinde tutunamayan Bitcoin, Çin’den ve piyasalardan gelen olumsuz haberlerin ve bu haberlerin yarattığı FUD etkilerinin satış baskılarıyla aşağı yönlü hareketlere devam ediyor.

Çin Merkez Başkanı stabil coinlerin risk taşıdığını belirtti. Bazı ticari organizasyonların stabil coin olarak belirttiği ve birebir dolara oranlı paraların uluslararası havale sisteminde ciddi riskler içerdiğini düşündüğünü belirtti ve bu konu ile ilgili gerekli önlemleri alacaklarını belirtti. Rusya ve Çin arasındaki ticarette yüksek miktarlarda stabil coin kullanıldığı konusundaki haberlerin ardından Bitcoin fiyatlanmasının olumsuzluk gösterdiği bu süreçte yapılan bu açıklamanın “dijital yuan”a ortam hazırlamanın ve kullanımının arttırılmasını amaçlı yapıldığı öngörülüyor.

Bitcoin

Birçok ekonomist ve fiyat analistinin açıklamalarda bulunduğu ve birçok araştırmaya konu olan Grayscale Bitcoin Trust’ın yaklaşan kilit açma olayının fiyatlanmaya etkisi merakla bekleniyor. Firma 18 Temmuz’da gerçekleşecek en büyük kilit açma olayının büyük fiyat değişikliklerine neden olmayacağı yönünde görüş bildirdi. Buna rağmen birçok piyasa analisti ve ekonomistin görüşü ise bu kilit açma olayı ile ciddi bir satış baskısı yaşanabileceği, bu satış baskısıyla büyük bir dalgalanma ile birlikte Bitcoin’in sert bir düşüş yaşayabileceği ve bu durumun bir alım fırsatı olarak görülerek hızlı bir toparlanma yaşanabileceği öngörülüyor. Bu nedenle kripto para yatırımcılarının özellikle bu iki hafta içerisinde piyasa haberlerini yakından takip etmesi ve pozisyonlarını bu haberlere göre güncellemeleri büyük önem arz ediyor.

Twitter CEO’su Jack Dorsey liderliğindeki ödeme şirketi Square’in Bitcoin öncelikli donanım cüzdanı oluşturmayı hedeflediği belirtildi. Bitcoin saklama hizmetlerini daha yaygın hale getirmek için BTC cüzdanı yapmayı düşündüğünü açıkladı. Bununla birlikte yazılımdan, donanım tasarımına kadar tamamen açık bir şekilde ve toplulukla işbirliği içinde geliştireceği belirtilirken bu cüzdanların akıllı telefonlarla entegre edilmesinin de planlandığı ve cüzdan kodunun açık kaynaklı olabilecğei belirtildi.

Bitcoin an itibari ile 20 günlük hareketli ortalaması olan 33.845 dolar üzerinde ve 50 günlük hareketli ortalaması olan 35.739 dolar seviyelerinin altında 32.942 seviyelerinde işlem görüyor. Günlük bazda RSI(14) değeri 42,576 ve STOCHRSI(14) değeri ise 30,196 seviyelerinde olumlu olarak görülmektedir.  Bitcoin için önemli destek seviyeleri 30.258/31.290/32.034; önemli direnç seviyeleri ise 33.810/34.755/35.587 olarak öngörülmektedir.

Ethereum

 Ethereum’da bir işlem yapmanın maliyeti olarak belirtilen gaz ücretlerinin Mart 2020’den bu yana en düşük seviyesine geldi. Ağ tıkanıklığının hafiflemesiyle düşen gaz ücretlerinin Ethereum’un sert yükseliş döneminde çift hanelere ulaştığı görülmüştü. Ethereum gaz ücretlerinin 4 Ağustos’ta yayına girmesi planlanan “Londra Yükseltmesi” ile yeniden ayarlanması da öngörülüyor.

Son yazımda da belirttiğim Goldman Sachs araştırmacıları Ethereum ile ilgili açıklamalarına devam ediyor. Ethereum’un Ether tokeni, Ethereum Blockchain’inin kendi dijital parası olması ve akıllı sözleşme uygulamalarının inşa edilerek en popüler platform olmasıyla çok yüksek bir potansiyele sahip olduğunu belirtti. Ethereum’un önümüzdeki süreçte Bitcoin’i geçme potansiyeli olduğunu belirten analizciler, kripto paraların sahip olduğu volatilite nedeniyle altının nitelendiği gibi direkt olarak güvenli bir liman olarak görülemeyeceği ancak kullanım alanının artabileceğini belirttiler.

An itibariyle 2.103 seviyelerinde alıcılarıyla buluşan Ethereum, 20 günlük hareketli ortalaması 2.099 üzerinde ve 50 günlük hareketli ortalaması olan 2.349 seviyesinin altında hareketine devam etmektedir. Günlük bazda RSI(14) değeri 45,799 ve STOCHRSI(14) değeri 61,819 olan Ethereum için önemli destek seviyeleri 1.810/1.954/2.036 olarak görülürken, önemli direnç seviyeleri ise 2.179/2.263/2.408 olarak görülebilir.

 

REKLAMI KAPAT X