Gümüş 2021'e iyi bir giriş yaptı

Okuma Süresi: 2 Dakika
Gümüş 2021'e iyi bir giriş yaptı
İrem Çorum
07.01.2021 16:03

2021 yılının başında altın ile birlikte ivme kazanan gümüş (XAG/USD), performansını yükseltmeye devam ediyor. 

Bütün dünyayı etkisi altına alan yeni koronavirüs pandemisi piyasaları oldukça etkilemiş, ons gümüş de bu durumdan nasibini almıştı.

Ons gümüş fiyatı 2020 yılındaki performansı altın (XAU/USD) ile paralel hareket etmiş ve mart ayında yaklaşık 11 ABD dolarına düşmüştü. Mart ayından itibaren istikrarlı bir şekilde ons gümüşün fiyatı ivme kazanmaya başlamış ve ağustos ayında yaklaşık 30 ABD doları seviyesine çıkmıştı.

Grafik 1: Ons gümüş fiyatının 2020 yılındaki performansı

Ağustos ayından sonra tekrar bir düşüş gözlemlenen gümüş, seneyi eğilim çizgisinin üzerinde tamamladı. 2021 yılının başında ise ons gümüşün fiyatı 26 ABD doları seviyesinden açılış yaptı ve o günden bu yana artış eğilimini sürdürmeye devam ediyor.

Grafik 2: Gümüşün 1 Ocak 2021’den itibaren olan performansı

Gümüşün artış gösteren eğiliminin kaynağı ise Kovid-19 pandemisini elimine etmek için geliştirilen aşılar olduğunu söylemek mümkün. Pfizer (NYSE:PFE), Moderna (NASDAQ:MRNA) ve şu sıralar Oxford/AstraZeneca (LON:AZN) aşılarının ülkeler tarafından aşılanma politikalarıyla beraber uygulanması, piyasalarda pandeminin etkilerinin azalacağına ve dolayısıyla da piyasaların pandemi öncesi döneme geri döneceği beklentisi gümüş fiyatlarında artma olarak yansımış olabilir.

Fakat Kovid-19 aşıları her ne kadar iyimser bir hava yaratmış olsa da dünya çapında sürü bağışıklığı kazanmak biraz zaman alabilir. Yani, normale dönmek özellikle de turizm ve eğlence sektörleri için biraz daha zaman alacak gibi görünüyor. Bu durum, analistler tarafından gelişmiş ülkelerdeki hükümetlerin ileride teşvik paketleri verileceği ve haliyle, özellikle ABD’de enflasyon oluşmasının önü açılacağı olarak yorumlanıyor. Dolayısıyla, ons gümüşün fiyatı bu durumdan etkilenecek gibi görünüyor.

Bunun dışında ons gümüş, sadece bir yatırım aracı ve mücevher olarak kullanılmıyor, endüstriyel faaliyetler için önemli bir yerde; dolayısıyla, sanayiden gelen talebin de gümüşün fiyatına etkisini gözlemlemek mümkün. Investing.com analisti Peter Krauth, aşıların etkili olacağı ve böylelikle ekonomilerin yavaş yavaş normale dönmesi beklentisi içerisinde olan piyasalarda, gümüşe endüstriyel faaliyetler tarafından gelen talebin bu sene içerisinde artmasını beklemenin mümkün olacağını belirtiyor. Krauth, bu sene içerisinde ons gümüş fiyatının 37 ABD dolarına çıkacağını tahmin ediyor.

Ons gümüş an itibariyle, piyasalarda 27,18 ABD dolarından işlem görüyor.

Gram gümüşü gelecekte neler bekliyor?

Ons gümüşte yaşanan artış eğilimi gram gümüş (XAGg/TRY) fiyatına da yansıyor. Türk lirasında gözlemlenen toparlanma ile birlikte gram gümüş 6,50 seviyesini geçti. Investing.com analisti Murat Akel, 6,50 seviyesinden sonra gram gümüş fiyatının ilerleyen dönemlerde daha da artabileceğini belirtirken, döviz kurunda yaşanan gelişmelerin de dikkate alınması gerektiğini vurguluyor.

Gram gümüş an itibariyle piyasalarda 6,41 TL’den işlem görüyor.

REKLAMI KAPAT X