Gümüş adım adım zirve tazeliyor

Okuma Süresi: 3 Dakika
Gümüş adım adım zirve tazeliyor
Osman Bayrak
12.11.2021 12:44

Ons gümüş 24,80 USD seviyesinde bulunan teknik direncini kırması ile birlikte direnç üzerinde 25,20 USD seviyesinde kuvvetli bir mum ile kapanış yaptı. Dolar/TL’nin de destek vermesi ile Gram Gümüş fiyatının dün itibariyle 8 TL üzerine çıktığını görmekteyiz. Gümüş yatırımcısı için kısa ve orta vadeli stratejilerden bahsedeceğim bu analizde, ayrıca altın yatırımcısını da ilgilendiren DXY endeksinin son durumunu da sizlerle paylaşacağım.

Ons Gümüş

Ons gümüş yaklaşık 2 haftadır bahsettiğimiz TOBO yapısını başarılı bir şekilde oluşturdu. Ekim sonunda paylaştığım TOBO analizi grafiğinin son halini aşağıda sizlerle paylaşıyorum. Dün itibariyle TOBO direncini kıran ons gümüş için bundan sonra en kritik destek 24,80 USD seviyesidir. Bu seviye üzerinde kaldığı sürece, fiyatta bir dalgalanma olsa dahi artık teknik olarak yön yukarı görünmektedir. Teknik olarak ons gümüş hedefi 28 USD seviyesi olmakla birlikte, bu hedefe bir paralel kanal hareketi ile dalgalanarak ulaşılması muhtemel görünmektedir. Olası düzeltmelerde, fiyatın 21,50 USD seviyesinden başlayan yükselen trend üzerinde kalıp kalmadığı, trend devamı için takip edilecek ilk nokta olmaya adaydır. Ons gümüşte yaşanan bu kuvvetli yükseliş, ons altın hareketi için de öncü gösterge niteliği taşıyabileceği için altın yatırımcısı da yakından takip etmelidir.

 

DXY (Dolar Endeksi)

DXY endeksi, global olarak doların diğer para birimleri karşısındaki gücünü göstermektedir. DXY endeksinin güçlenmesi, USD/TL cephesinde de yeni yükselişlerin yaşanmasına neden olabilecek bir faktördür. Dolar endeksini günlük olarak analiz ettiğimizde, karşımıza ikili dip yapan bir görüntü ortaya çıkmakla birlikte bu görüntü maalesef boyun çizgisini de kırmış durumdadır. Bu nedenle bu yapının hedefe ulaşması DXY endeksinin yaklaşık %5 değer kazanmasını da beraberinde getirebilir. ABD enflasyon verisi sonrası yaşanacakları, aşağıdaki grafiği göz önünde bulundurarak takip edersek, gram yatırımlarımız için daha sağlıklı kararlar verebiliriz.

Gram Gümüş  

Ons Gümüş ve USD/TL cephelerinde yaşanan kuvvetli yükselişlerle birlikte, gram gümüşte de 8 TL üzeri fiyatlamaları dün ekranlarda görmüş olduk. Bu noktadan sonra gram gümüşün haftayı daha önceki zirvesi olan 8,06 TL üzerinde kapatıp kapatmaması son derece önemli hale gelmiş durumdadır. Bu seviye üzerinde alınacak kapanışlar, 8,40 TL seviyesini hedef haline getirebilir. Olası düzeltme hareketlerinde ise 7,50 TL seviyesine kadar yaşanabilecek geri çekilmeler yükseliş trendini bozmayacaktır. Bu nedenle bu yükselişi takip ederken, 7,50 TL üzerinde ana yükseliş trendi takip etmek kar maksimizasyonu açısından önemli hale gelecektir. Öte yandan gram gümüş için dip oluşumunun yaşandığı Ekim ayı ortasında paylaştığımız paralel kanal hareketi gibi olası 8,40 TL üzeri hareketlerde yeni bir teknik yapıyı sizlerle paylaşacağım.

Gümüş için Temel Analiz

Değerli metal fiyatlarında görülen yükselişe esas olarak, bu hafta içi açıklanan yüksek ABD enflasyon verisi neden oldu. USD/TL’nin de aynı dönemde yükselmesi ile birlikte gram yatırımcıları uzun bir sürenin ardından zararlarını kurtarma fırsatı yakaladı. Analizlerimi takip ederek Ekim ayı ortasında paralel kanal hareketi ile dip oluşumu sergileyen gram gümüşe 6,60 TL seviyesinden giriş yapan bir yatırımcı, şu an % 21 kar ile yatırımına devam etmektedir.

Bu günden sonra ABD cephesinde takip edeceğimiz konu FED’in faiz silahı ile ilgili açıklamaları olacaktır. Her ne kadar erken bir dönemde faiz artırarak finansal piyasalara kolay kolay zarar veremeyeceğini düşünsem de, sözlü iletişimlerinde şahin bir ton kullanarak yaşanabilecek yükselmeleri engellemeye çalışabileceklerini düşünüyorum. Unutmayalım ki, onsların güçlenmesi ve yüksek enflasyondan korunma aracı haline gelmesi, bugüne kadar sürdürülen dengeleri bir anda alt üst edebilir.

 

             

REKLAMI KAPAT X