Gümüş ana yükselen trendini kırdı

Okuma Süresi: 3 Dakika
Gümüş ana yükselen trendini kırdı
Osman Bayrak
01.04.2022 10:58

Ukrayna-Rusya arasındaki gerilimin son yapılan müzakereler sonucunda azalması nedeniyle hem ons gümüş, hem de gram gümüş yükselen trendlerini kırdılar.

Ons Gümüş

Ons gümüş Haziran 2021’de gördüğü zirve olan 28,20 USD seviyesinden başlayan düşen trendini, 22 USD seviyesi dip olmak üzere yukarı yönde kırmıştı. Özellikle 23,50 USD seviyesinin de yukarı yönde geçilmesi neticesinde yükseliş hız kazanıp 28,20-21,35 USD düşen hareketin fibonacci 0,786 seviyesine kadar ulaştı. 26,80 USD seviyesine denk gelen bu direnç seviyesinin aşılamaması nedeniyle, 22 USD seviyesinden başlayan yükselen trend kırılmış oldu. Kırılımın kuvvetli bir mumla gerçekleşmesi nedeniyle pull-back hareketi de yükselen trende kadar gidemedi. Salı günü kuvvetli bir geri çekilme daha yaşansa da yaşanan geri çekilme iğne hareketi olarak kaldı. Nokta olarak test edilen seviyenin fibonacci 0,38 seviyesi olan 24 USD seviyesine denk gelmesi fibonacci seviyelerinin bir kat daha önem kazanmasına neden olmuştur.

Şu an için ons gümüş fiyatları fibonacci 0,5 seviyesinde dengelenmiş durumdadır. Günlük grafiklerde göstergeler incelendiğinde satış yönünün ağırlık kazandığını göstermektedir. Aşağı yönde 24 USD ve 22,98 USD seviyeleri önemli destekler olarak karşımıza çıkmaktadır. Özellikle 22,50 USD seviyesini yükseliş hareketinin tekrar güç kazanması için izlemeye devam edeceğiz. 28 USD seviyesinden başlayan düşen trend çizgisinin tekrar aşağı yönde kırılmaması için ons gümüş fiyatının 22,50 USD seviyesi üzerinde kalması son derece önemlidir. Yukarı yöndeki hareketlerde ise öncelikle 25 USD seviyesinin yukarı yönde kırılması gerekmektedir. Kısa vadede oluşan düşen trendin 25 USD üzerinde yukarı yönde kırılması halinde ise ilk önemli direnç 25,60 USD seviyesi olacaktır. Bu seviye üzerinde bir kalıcılaşma görülmesi halinde ise yeni bir yukarı yönlü yükselen trend oluşup oluşmayacağını saatlik grafiklerde izlemeye devam edeceğiz.  

Gram Gümüş

Gram gümüş hem ons gümüş, hem de Dolar/TL’de yaşanan geri çekilmeler neticesinde ana yükselen trendini aşağı yönde kırdı. 7,50 TL seviyesinden başlayan yükselen trend 12,67 TL seviyesine dek sürdü. 3 ay gibi kısa bir sürede % 70 kazanç sağlayan gram gümüş, son 4 gündür bu yükseliş trendinin altında fiyatlanmaktadır. Olası geri çekilmelerde bu yükselen trendin fibonacci seviyeleri olası destekler olarak karşımıza çıkacaktır. Bu nedenle gram gümüşte düzeltme hareketlerinin devam etmesi halinde 11,45 TL, 10,70 TL ve 10 TL sırası ile destek olarak karşımıza çıkacaktır.

Olası bir yükseliş hareketinin pull-back olması için yükselişin 12,15 TL seviyesinde sonlanması gerekmektedir. Bu seviye üzerinde fiyatlamaların olması halinde yükselen trendin devamından bahsedebiliriz. Şu an için gerek RSI, gerekse MACD göstergeleri de satış yönünü desteklediği için özellikle saatlik grafiklerde oluşabilecek bir Pozitif Uyumsuzluk (PU) olası dönüş bölgesi için anlamlı bir sinyal olabilir.

Değerli metallerde yaşanan fiyat hareketleri haber kaynaklı olması nedeniyle gelebilecek yeni haberler ile değerli metal fiyatları her iki yönde de sert hareketler yapmaya aday görünmektedir. Ayrıca bu geceki kapanış fiyatları haftalık kapanış seviyelerini belirleyeceği için ons gümüş ve gram gümüş fiyatlarını yakından izlemeye devam edeceğiz.                

REKLAMI KAPAT X