Gümüş fiyatları düştüğü kanaldan çıkabilecek mi?

Okuma Süresi: 2 Dakika
Gümüş fiyatları düştüğü kanaldan çıkabilecek mi?
Osman Bayrak
14.10.2021 13:30

Son haftalarda ons gümüşün paralel bir kanal içinde düşüş sergilediğini izliyoruz. Gram gümüşün yükselişi için bu kanalın kırılması gerekmektedir. Bu nedenle, ons gümüşün kanal sınırlarını ve kanal içindeki hareketini yakından izlememiz gerekiyor.

Ons Gümüş

Ons Gümüş Haziran 2021’den beri bir kanal hareketi içinde düşüşünü sürdürmektedir. Eylül ayı sonunda 22 USD seviyesinde bulunan yatay destek kırılmıştı. Fakat destek altında iki gün üst üste kapanış alamadan fiyatlar tekrar 22 USD üzerine yükseldi. Hâlihazırda 4 saatlik grafiklerde bariz bir TOBO formasyonunun oluştuğunu görmekteyiz. 22,80 USD seviyesinde bulunan TOBO direnci kırılmasına rağmen üzerinde kapanış alamadı. 22,80 USD üzerindeki kapanışlar fiyatları öncelikle 23,30 USD’den geçen düşen kanal direncine kadar sürükleyebilir. Düşen kanalın kırılması halinde ise ons gümüş fiyatlarını sırası ile 23,70 USD, 24,20 USD ve 24,90 USD seviyeleri direnç olarak karşılayabilir. Düşen kanalın 23,30’da fiyatları geri çevirmesi halinde ise kanal destek seviyeleri olarak 21 USD ve 20,70 USD sırası ile hedef haline gelebilir.

Gram Gümüş  

Gram gümüş fiyatları Eylül 2020’den beri kuvvetli bir yükselişin ardından yatayda bir bant hareketi sergiledi. Mayıs 2021’de yatay bantı yukarı kırarak günlük grafiklerde bayrak formasyonu mu çalışıyor sorularını akıllara getirse de; direnç üzerinde kalıcı olamayarak Haziran 2021’den beri düşen kanal içinde hareket etmektedir.

Eylül 2021 sonunda gram gümüş fiyatlarının 6,15 TL fiyatını aşağı kırmasına rağmen, altında kapanış almamış olması yükseliş umutlarını tazeledi. Son 2 haftadır Dolar/TL’nin de desteği ile yükselişine devam eden gram gümüş Haziran 2021’de başlayan düşen hareketi yukarı kırmış gibi görünmektedir. Genellikle uzun süre düşüş hareketi yapan emtialar, düşeni kırdıktan sonra bir süre yatay hareketine devam edip dip oluşumu yaptığı gözlenmektedir. Gram gümüşte de 6,15-6,70 TL arasında oluşan yatay bandın kırılım yaptığı yönde 55-60 Kuruşluk bir hareketi başlatması gündemimizde olacaktır. Bugün itibariyle yatay kanalın üst bandı üzerinde fiyatlanan gram gümüşün, direnç üzerinde kalıcılık sağlayıp sağlayamayacağı fiyatların yönü konusunda belirleyici olacaktır.

REKLAMI KAPAT X