Gümüş fiyatları kritik destekte

Okuma Süresi: 2 Dakika
Gümüş fiyatları kritik destekte
Osman Bayrak
27.09.2021 16:44

Yatırımcı açısından gram altın kadar gözde olmasa da, gerek katılım bankaları, gerekse VİOP’ta pozisyon açmanın önü açıldıkça gram gümüşe olan ilginin arttığı görülmektedir. Bu nedenle bu yazımda gram gümüş ve ons gümüş fiyat hareketlerini inceleyeceğim.

Gümüş endüstride kullanılan bir metal olduğu için gümüş fiyatları yatırımcı talebinin yanı sıra endüstri talebi ile de şekillenmektedir. Gümüşün son 20 yıllık fiyat hareketlerine baktığımızda, ABD borsa endeksleri ile korelasyonunun yüksek olduğunu görmekteyiz. Bu nedenle, gümüşün fiyat hareketlerini incelerken ABD borsa endekslerini de göz önünde bulundurmamız faydalı olacaktır.

Ons Gümüş

Ons gümüş Mart 2020’de yaşadığı % 40’lık fiyat düşüşü sonrası 12 dolar ile dip seviyeyi görmüştü. Takip eden haftalarda ABD Merkez Bankası’nın yarattığı parasal genişleme sonrası borsa endeksleri ile birlikte ons gümüş fiyatları da toparlanmış ve 5 ay gibi kısa bir sürede %150’lik artış ile 30 dolar seviyesine ulaşmıştı. Ağustos 2020 sonrasında ise 22-30 dolar arasında kanal hareketi yapan ons gümüş, destek seviyesi olan 22 doları 3. kez test etmektedir.

Haziran 2021’de 28 dolar’dan başlayan düşüş trendi, 22 dolar’da bulunan destek seviyesi ile sıkışmış durumdadır. 3 ay gibi kısa bir sürede ons gümüş fiyatlarında %23’lük bir düşüş görülmüştür. Bu nedenle ons gümüş fiyatlarda 23,5 dolar seviyesine kadar yaşanacak yükselişler tepki olarak kalacak olup, 24 dolar üzerinde yaşanacak kalıcılaşma ile düşen trendin kırılımından bahsedebileceğiz. Diğer taraftan, 22 dolar destek seviyesinin kırılması ise 1 yıldır süren kanal hareketinin de ihlali anlamına geleceği için, fiyatlar üzerindeki baskının artması da şaşırtıcı olmayacaktır. Bu senaryonun yaşanması halinde, fiyatlar üzerindeki baskının artması ile 19 dolar seviyesinin görülmesi olasılıklar içindedir. 

Gram Gümüş  

Gram gümüş fiyatları da Mart 2020’den sonra Ons Gümüş ve Dolar/TL fiyat hareketleri ile %200’lük bir artış yaşayıp 7 lira seviyesine ulaşmıştır. Gram gümüş fiyat hareketi Eylül 2020’den başlayan dipten dönüş hareketi ile Haziran 2021’de başlayan düşüş arasında sıkışmıştır. Sıkışıklığın bir yönde kırılması için de teknik analize göre 2 hafta gibi kısa bir süre kaldığı görülmektedir. Gram gümüş fiyatının 6 lira seviyesini kırması ile birlikte sırasıyla yatay destekleri olan 5,70 ve 5,45 seviyelerinin gündeme gelmesi olasıdır. Fakat gerek Dolar/TL’de yaşanan iç gelişmeler kaynaklı fiyat artışı, gerekse de DXY cephesinde yaşanan güçlü duruş, gram gümüş fiyatlarını yükseliş yönünde desteklemektedir. Teknik analize göre, kırılımın yaşandığı yöne ve o yönde yaşanacak kalıcılaşmayı izleyeceğiz. Yeni pozisyon açmak için ya da mevcut pozisyonlar hakkında karar vermek için bahsettiğim kalıcılaşmayı izlemek, tuzaklara (Ayı tuzağı/Boğa tuzağı) düşmemek için faydalı olacaktır.

Kazançlı bir hafta olması dileğiyle.

Paranız sağlığınızı bozmasın.

REKLAMI KAPAT X