Gümüş fiyatları TOBO direncine ilerliyor

Okuma Süresi: 3 Dakika
Gümüş fiyatları TOBO direncine ilerliyor
Osman Bayrak
08.11.2021 15:38

Ons gümüş geçtiğimiz haftayı ulaştığı zirve seviye ile 24,16 USD seviyesinden kapattı. Geçtiğimiz haftayı son derece volatil geçirmesine rağmen, yaşanan gelişmeleri lehine çevirerek kayıplarını silmeyi başardı. Gram gümüş fiyatları da yükselen desteğini test etmesine rağmen haftayı önemli bir yükseliş ile 7,51 TL seviyesinden kapattı. Dolar/TL’de ufak bir geri çekilme yaşanmamış olsaydı, haftayı 7,57 TL seviyesinden kapatmaya aday olabilirdi.

Ons Gümüş

Ons gümüş için geçen hafta paylaştığım fiyat grafiğinin son halini aşağıda inceleyebilirsiniz. Gümüş fiyatları tam da geçen hafta bahsettiğim TOBO desteğini 23 USD seviyesinde test ederek yönünü yukarı çevirdi. Haftayı 24,16 USD seviyesinden kapatan ons gümüş TOBO desteğinden yaklaşık % 5’lik yukarı hareket yapmış oldu. Bu da VIOP tarafında yaklaşık % 40’lık bir getiriye sadece 2,5 iş gününde karşılık gelmektedir. Ons gümüş tarafında yaşanan yükselişin nedenleri için ons altın cephesi ile ilgili yayınlanacak makalemi inceleyebilirsiniz. Ons gümüş fiyatları ana düşen direncini kırdığı için 22 USD altında bir fiyatlama görülmediği sürece ons gümüşün ana yönü yukarı olacaktır. Fakat yükselişlerin ivmesi her zaman yüksek olmayabilir.

Ons gümüş şu an 23 USD ile 24,80 USD arasında yatay bir bantta TOBO hareketi benzeri bir oluşum içindedir. Eğer ons gümüş fiyatları yakın vadede 24,80 USD üzerinde kalıcılık gösterebilirse, bahsettiğimiz TOBO yapısı onaylanacak olup 28 USD seviyesi önümüze hedef olarak gelecektir. Ons gümüşün haftalık volatilitesine bakıldığında 24,80 USD’den geçen direncin kırılması, geçen haftaki kapanışı baz alırsak sadece % 2,7’lik bir yükselişe denk gelmektedir. Bu nedenle bu direncin test edilmesi hiç de uzak olmayan vadede gerçekleşebilir. Piyasalar her zaman çift yönlü işlediği için beklenmedik bir düşüşün yaşanması halinde ise gözler ilk olarak 23 USD seviyesinde bulunan destek seviyesine odaklanacaktır. Bu seviyenin kırılması aynı zamanda hazırlığı içinde olduğu TOBO’nun da kırılması anlamına gelecektir ki o zaman ons gümüş için yeni bakış açıları geliştirmemiz gerekecektir.

 

Gram Gümüş  

Gram gümüş fiyatları Ekim ayı son haftasında başladığı düşen hareketini geçen hafta Perşembe günü yaşadığı yükseliş ile kırmış oldu. Bu yükselişte USD/TL’den ziyade ilk kez ons gümüşün hareketi ağırlık kazandı. Bu nedenle yeni yükselişlerde her iki cephenin de hareketine odaklanacağız.  Gram gümüş fiyatları 6,10 TL’den başlattığı yükseliş hareketini geçen hafta ilk kez uzun bir aradan sonra 7,10 TL seviyesinde test etti. Fakat her iki test denemesinde de yükselen destek üzerinde kapatmayı başardı. Özellikle geçen hafta Perşembe ve Cuma günleri yaşanan yükselişler gram gümüşün yukarı doğru hareketinde kararlı olduğunu gösteren birer işaret olabilir. Gram gümüş için yukarı yönde ilk hedefler 7,80 ve 8,06 seviyeleridir. Olası düzeltmelerde ise 7,30 TL seviyesinin altında kapanış yapıp yapmaması yükseliş için belirleyici olabilir.

Gümüşün bir yatırım aracı olmasının yanında aynı zamanda endüstriyel kullanım alanı da olduğu için reel piyasalar ve borsa endekslerinden de etkilenmektedir. Global çelik fiyatlarındaki düşüş, Çin’de yükselen Covid vakaları, Çin hükümetinin Covid vakalarına karşın aldığı sıkı tedbirler gümüş fiyatları için de bir tehdit oluşturmaktadır. Ufak bir detay olarak Elon Musk’ın hafta sonu sahip olduğu Tesla hisse senetlerinin % 10’luk kısmı için Twitter hesabı üzerinden açtığı oylama eğer satması yönünde çıkarsa zirve seviyelerde olan ABD borsaları için negatif etkiye neden olabilir. Bu durumda gümüş fiyatlarının da negatif etkilenmesi söz konusu olabilir. Yükseliş hareketinde olan her meta için aksi hareketleri tetikleyecek gerçekleri de göz önünde bulundurmakta yarar görüyorum.

Bol kazançlı bir hafta yaşamanız dileğiyle.

 

 

             

REKLAMI KAPAT X