Gümüş fiyatlarında 'şahin Powell' etkisi

Okuma Süresi: 3 Dakika
Gümüş fiyatlarında 'şahin Powell' etkisi
Osman Bayrak
23.06.2023 09:59

Ons gümüş, Fed Başkanı Powell’ın yıl içinde daha fazla faiz artırılabileceğine dair verdiği mesajların ardından kritik 23,20 USD desteğini aşağı kırarak ana düşen trend altında kapanış aldı.

Bu haftanın önemli olaylarından biri Powell’ın açıklamaları olacaktı. Buna göre, her ne kadar son FED toplantısında faiz artışı yapılmamış olsa da, Powell ve FED üyeleri bu yıl içinde bir faiz artırımı daha yapılabileceğinin mesajını verdi.

Yıl içinde yakın zamanda bir faiz indirimine gidilebilmesi ihtimalini düşük gören Powell, yılın ikinci yarısında faiz indirimi bekleyen analistlerin oluşturduğu ılımlı atmosferin bir anda dağılmasına neden oldu.

Bu açıklamalar doğrultusunda gümüşte ve değerli metallerde de sert bir geri çekilme yaşandı. Yaşanan bu geri çekilmenin teknik boyutunu aşağıda inceleyeceğim fakat FED’in faiz indirme ihtimalinin azalmasının, bu geri çekilmenin temel sebebi olduğunu söyleyebiliriz.

Powell’ın açıklamaları sonrasında yakın bir zamanda bir 0,25 faiz artırımı daha yapılabileceğinden ayrıca enflasyonun ne oranda geri çekileceği de piyasalar tarafından yakından izlenecek.

Ons gümüş

Ons gümüşü izlediğimiz grafiğin son hali aşağıda yer almaktadır.

 Kaynak: Tradingview

Ons gümüşün yeşil renkli düşen trendinin son dönemde aşağı ve yukarı yönde test edilmesi yaşanan volatilitenin bir sonucu olarak karşımıza çıkmaktadır. Powell’ın son yaptığı açıklamalar sonrasında 23,20 USD seviyesinden geçen alçalan trend aşağı kırılmış oldu.

Bu trendin kırılması ve (olası) trend altında kalma süresinin artması ise yükseliş umutlarının azalmasına neden olacaktır. Çünkü bu tarz baskı unsuru olabilecek ana trendlerin altındaki fiyatlamalarda, satış yönlü pozisyonların daha cesaretli şekilde açılabildiğine şahit olmaktayız. Bunu daha açık ifade etmek gerekirse, eldeki fiziki malların satışından ziyade ekran başında kısa (short) pozisyonların ağırlığının artması fiyatın üzerindeki aşağı yönlü baskıyı artırmaktadır. Bu aşamada gümüşte bu yönde bir hareket olur mu bilinmez ama hafta kapanışı 23,20 USD altında olursa gelecek hafta gümüş için sancılı geçmeye aday görünmektedir.

Gram gümüş

Gram gümüşü izlediğimiz grafiğin son hali aşağıda yer almaktadır.

 Kaynak: Tradingview

Gram gümüşün yukarıdaki grafiğini incelediğimizde her ne kadar ons gümüş geri çekilme yaşasa da, dolar/TL’de görülen yükselişin gram gümüşü de yukarı çektiğini görmekteyiz. Bu aşamada gram gümüşün fiyatını ons gümüş ve dolar/TL’nin eş zamanlı etkilediğini hafızalarımızdan çıkarmamalıyız.

Yükselen kanal direncinden dönen gram gümüşü ise kanal zirvesine taşıyan son dönemde dolar/TL’nin sert yükseliş hareketiydi. Bu sayede 18,60 TL gibi rekor bir seviyeye dek yükselen gram gümüş, bu seviyeden bir düzeltme alsa da, dün açıklanan Merkez Bankası PPK kararından sonra yaklaşık %3,5’lik bir yükselişe daha imza atarak 17,80 TL seviyesini test etti.

Şu an için gram gümüşün önündeki en önemli direnç 18,40 TL olarak karşımıza çıkmaktadır. Özellikle dolar/TL kaynaklı olarak bu seviye üzerinde kalıcılaşma görülmesi halinde, kanal katlama hedefi gündeme gelebilir. Bu yöndeki bir senaryoda yeni hedef 4,5 TL yukarısı olacaktır.

Ancak bu yeni hedefe sadece dolar/TL ile gidebilmek neredeyse imkânsızdır. Yıl içinde yaşanabilecek gelişmeler ışığında ons gümüşte görülebilecek yeni bir yükseliş dalgası gram gümüş için yeni hedefin orta vadede 23 TL olmasını sağlayabilir.

REKLAMI KAPAT X