Gümüş için kritik destek 11,45 TL!

Okuma Süresi: 3 Dakika
Gümüş için kritik destek 11,45 TL!
Osman Bayrak
22.04.2022 12:43

Bu hafta gümüş yatırımcıları için çok zorlu bir hafta oldu. Ons gümüş 26,20 USD seviyesinde gördüğü zirve değerinin ardından bir düşüş hareketi başlattı. Ons gümüşte yaşanan bu düşüş, gram gümüşü de aşağı çekmiş oldu. Gram gümüş yatırımcısının yakından takip edeceği destek seviyesi 11,45 TL olarak karşımıza çıkmaktadır.

Ons Gümüş  

Ons gümüş geçen hafta daralan üçgen formasyonunu yukarı kırarak %6’lık bir yükselişe imza atmıştı. Bu yükseliş öncesi 24,80 USD seviyesini yukarı yönde olası bir hareket için kritik direnç olarak izliyorduk. Bu seviyenin kırılması ile birlikte 5 günlük bir yükseliş hareketi yaşanmış oldu. Bu hafta pazartesi günü ons gümüşün günlük grafiğinde oluşan ters çekiç mumu bir düşüşün habercisi oldu. Ardından salı günü başlayan kuvvetli bir geri çekilme hareketi başlamış oldu.

Ons gümüşün bu düşüşünde iki önemli kritik destek noktası dikkat çekmektedir. İlki daha önce içinde bulunduğu düşen flama formasyonunun direnç noktası olan 24,1 USD seviyesidir. Bu seviye artık ons gümüş için bir destek görevi görebilir. Bu desteğin kırılması halinde ise ikinci ve daha önemli bir destek olan 23,60 USD seviyesi bizi karşılayacaktır. Bu seviye gümüş yatırımcısı için hayati önem taşımaktadır. Çünkü Ons gümüşün 28,80 USD seviyesinden başlayan ana düşen trendinin destek noktası bu hafta için 23,60 USD seviyesinden geçmektedir. Bu seviyenin aşağı yönde kırılması ve kalıcılık göstermesi halinde ons gümüşün içinde bulunduğu yükseliş hareketi büyük zarar görebilir. Bu seviyenin kırılması çok kolay olmasa da yükselişin devamı için son derece önemlidir.            

Gram Gümüş

Ons gümüşün etkisinde olan gram gümüşte de ciddi bir geri çekilme süreci yaşanmaktadır. Gram gümüş 11,90 TL seviyesini aşağı yönde kırarak ana yükselen trendini kırmıştı. Fakat ana yükselişin fibonacci 0,236 seviyesi olan 11,45 TL seviyesi geçtiğimiz hafta düşüşü geri döndüren seviye olmuştu. Bu hafta gram gümüş 12,30 TL seviyesine ulaşsa bile bu seviyelerde tutunamayarak geri döndü. Önümüzdeki süreçte gram gümüş için 11,45 TL seviyesi son derece önemli bir destek görevi görecektir. Bu desteğin kırılması halinde ise düşüşler derinleşerek 10,70 TL seviyesini hedefleyebilir.

Gram gümüşün günlük grafiğini incelediğimizde özellikle MACD ve DMI göstergeleri sat pozisyonuna geçmek üzeredir. Gram gümüşün 11,45 TL’den başlattığı yükselişinde dahi MACD göstergesi yükselişi destekleyecek derece yükselemedi. Yaşanan bu son düşüş dalgasında da içinde bulunduğu sat sinyalini devam ettirmektedir. Ayrıca uzunca bir aradan sonra DMI göstergesi de ilk kez sat pozisyonuna geçmek üzeredir. Gram gümüşün haftalık kapanışı 11,45 TL seviyesine yakın bir bölgeden olması halinde göstergelerin vereceği mesajlar netleşecektir. Burada bahsettiğim göstergelerin pozisyonları fiyat hareketine hassas olduğu için verecekleri mesajı fiyat hareketi ile birlikte okumalıyız. Yani yukarı yönde olası bir geri dönüş hareketi yaşanır ise göstergeler de bu geri dönüşe olumlu tepki verecektir.

Son olarak, ülkelerden gelen enflasyon rakamları tırmanmaya devam ettikçe ülkelerin merkez bankaları da daha şahin tonda açıklamalar yapmaya devam etmektedirler. Olası yüksek faiz artırımları değerli metaller için olumsuz bir ortam oluştursa da devam eden yüksek enflasyon riski değerli metalleri sığınılacak güvenli liman yapmaktadır. Bu nedenle önümüzdeki süreçte özellikle FED faiz kararının verileceği toplantı döneminde değerli metallerdeki volatilitenin artması beklenebilir.    

REKLAMI KAPAT X