Gümüş yükselişiyle yatırımcıları şaşırttı

Okuma Süresi: 3 Dakika
Gümüş yükselişiyle yatırımcıları şaşırttı
Osman Bayrak
02.03.2022 16:01

Ukrayna-Rusya gerginliği tüm hızıyla devam ederken, değerli metallerdeki volatilite de katlanarak artmaktadır. Dün ons gümüş tüm değerli metal yatırımcılarını şaşırtacak sürpriz bir yükselişe imza atarak %4’lük bir yükseliş ile 25,40 USD seviyesinde bulunan direncini test etti. Benzer şekilde gram gümüş tarafında da %4’ü aşan bir yükseliş ile 11,40 TL seviyesi test edilmiş oldu.

Ons Gümüş

Yukarıdaki grafikte görebileceğiniz şekilde ons gümüş için 21,50 USD seviyesi çok ciddi bir destek seviyesi olmuştu. FED toplantısı sonrası yeniden 22 USD seviyesi test edilmiş fakat kırılmamıştı. İşte 22 USD seviyesinden Ukrayna-Rusya gerginliği ile başlayan yükseliş, çok sağlıklı bir trend oluşturdu. Dikkat ederseniz trend boyunca trend çizgisi ihlal edilmeye çalışılsa da trend altında kapanış alınmadı. Bu da yukarı yönlü trendin gücünü göstermektedir.

Ons gümüşün şu an ciddi bir direnç noktasına geldiğinden bahsedilebilir. Çünkü daha önce iğne atarak kırmızı bar kapanışı alınan günde de bu direnç seviyesi test edilmiş fakat aşılamamıştı. Dün de yükselişin 25,40 USD seviyesine kadar sürmesi bir tesadüf olmasa gerek. Gerek dün yaşanan barın kuvveti, gerekse yukarı trendin gücü düşünüldüğünde, ons gümüş fiyatı 25,40 USD üzerinde kalıcılık gösterir ise W formasyon hedefi olan 29 USD seviyesi yeni hedef olarak gündeme gelebilir. Eğer bu yönde bir yükseliş yaşanır ise 26, 26,80 ve 28 USD seviyeleri kuvvetli direnç olarak karşımıza çıkabilir.

Her zaman olduğu gibi olası geri dönüş ihtimalinde ise 24,40 ve 23,35 USD seviyeleri kuvvetli destekler olarak karşımıza çıkmaktadır. 23,35 USD altında kalıcı fiyatlamaların görülmesi halinde son yükseliş hareketi sorgulanabilir. Her ne kadar günlük grafiklerdeki RSI değerleri aşırı alım bölgesine yaklaşmış olsa da, sahadan gelebilecek olumlu haberler değerli metallerde sert geri çekilmelere neden olabilir. Bu nedenle her zaman fiyat hareketlerini her iki senaryoya göre destek ve dirençler arasında takip edeceğiz.

Gram Gümüş

Gram gümüş de ons gümüşten aldığı destek ile yukarı yönlü trend hareketini devam ettirmektedir. Yukarıdaki grafikte görebileceğiniz gibi ufak ihlaller dışında yükselen trend sorunsuz şekilde ilerlemektedir. Bu yükseliş hareketi her ne kadar ons gümüş kaynaklı olsa da yukarı yönlü trendin devamlılığı için gram gümüşün 10,80 TL üzerinde kalıcı olması önemlidir. 10,80 TL altındaki fiyatlamalarda yükseliş ivmesinin güç kaybetmesi beklenebilir. Gram gümüş için yukarı yönde ilk hedef 11,90 TL olup, ikinci hedef ise 13 TL olarak görülmektedir. Günlük grafiklerde RSI göstergesi dün ilk kez 70 sınırı üzerine çıkarak aşırı alım bölgesine girmiş oldu. Bu nedenle RSI göstergesi de yükseliş açısından umut verici bir konuma sahiptir. Ukrayna-Rusya gerginliğine bağlı olarak yakın vadedeki fiyat hareketlerini bu destek ve direnç noktaları arasında okumak faydalı olacaktır.

Son olarak dikkatinizi çekmek istediğim önemli bir gelişme var. Malum Ukrayna-Rusya savaşı nedeniyle ABD tarafında FED’den beklenen faiz artış beklentisi 25 bp lehine yükseldi. Son yapılan piyasa beklenti anketine göre 25 bp artırım ihtimali % 98,3 iken, 50 bp artırım ihtimali % 1,7’dir. Eğer FED cephesinde artan enflasyon baskısına rağmen beklenen faiz artırımları gelmez; bir de üzerine bilanço küçültme operasyonlarını öteleme kararı verilirse değerli metallerin pupa yelken yol alma ihtimali güçlenir. Bu nedenle FED kararlarını etkileme gücü olan tüm verileri ve FED Başkanlarının açıklamalarını yakından izleyeceğiz.

 

REKLAMI KAPAT X