Gümüşte yeni yükseliş dalgası

Okuma Süresi: 3 Dakika
Gümüşte yeni yükseliş dalgası
Osman Bayrak
15.04.2022 13:46

Ons gümüş 22 USD seviyesinden başlayan yükselen trend sonrası, içinde bulunduğu düşen kamayı bu hafta başında yukarı yönlü kırarak 25,80 USD seviyesine kadar yükseldi. Bu hareketin yeni bir yükseliş dalgası başlatıp başlatmayacağının koşullarını inceleyelim.

Ons Gümüş

Geçtiğimiz hafta ons gümüşün içinde bulunduğu düşen kama formasyona dikkat çekmiştim. Yukarıdaki grafik ons gümüşün günlük grafiğine aittir. Grafiğin alt kısmında yer alan gösterge de MACD göstergesidir. Geçtiğimiz hafta dikkat çektiğim düşen kama formasyonu, bu hafta pazartesi günü 24,80 USD seviyesi üzerine geçilerek kırılmış oldu. Bu formasyonun çalışması sonucunda, ons altın bir hafta içinde yaklaşık % 4’lük bir yükselişe imza atmış oldu. Yükselişin ilk direnç noktası olan 25,80 USD seviyesi bir başka deyiş ile bir önceki zirve noktası ons gümüş fiyatını durduran bir sınır oldu. Fakat tam olarak bu noktada MACD göstergesi günlük grafikte tekrar sıfır üzerine çıkmış durumdadır. Bu gösterge ons gümüş fiyatı için olumlu bir görüntü çizmektedir. Dün itibariyle ABD tarafından gelen veriler sonucunda 25,80 USD seviyesinde bir durulma görülse de ons gümüş 25,30 USD seviyesi aşağı yönde geçilmeden aşağı yönde bir hareketten bahsetmek için erken olur. İçinde bulunduğumuz kısa yükselen trendin, trend desteği 25,30 USD seviyesinden geçmektedir. Bu seviye üzerinde ons gümüşün yükseliş hareketinin devamı beklenebilir.

Ons gümüşün içinde bulunduğu düşen kama formasyonunu bir önceki yükselen trend ile birlikte düşündüğümüzde bir flama formasyonundan bahsedebiliriz. Flama formasyonlarında flamanın yukarı yönde kırılması flama sapı kadar bir yukarı hareketi beraberinde getirebilir. Bu nedenle ons gümüşün yukarı yöndeki nihai hedefi 29 USD seviyesi olabilir. Olası bir 29 USD hedefli bir yükseliş hareketinde, 27 USD önemli bir direnç seviye olarak karşımıza çıkabilir. Diğer taraftan, eğer ons gümüş fiyatı bir geri çekilme ile karşılaşır ise öncelikle 24 USD seviyesine, ardından ise 23 USD seviyesine son derece dikkat etmeliyiz. Bu seviyeler üzerinde kalındıkça yükseliş hareketinin devamı beklenebilir. Fakat özellikle 23 USD seviyesi altında ciddi anlamda bir düşüş hareketi tetiklenebilir.           

Gram Gümüş

Ons gümüş tarafında yaşanan yükseliş sırasında Dolar/TL tarafında yaşanan bir miktar geri çekilme nedeniyle gram gümüş yükselişi sınırlanmış oldu. Gram gümüşün fibonacci 0,236 seviyesi olan 11,45 TL seviyesinden yönünü yukarı çevirmiş olması, yukarı yönlü hareketler için umut vadetmektedir. Fakat burada gram gümüşün 7,50 TL seviyesinden başlattığı yükselen trendin hala altında olduğumuzu unutmamalıyız. Önemli bir yükseliş ivmesini tekrar yakalamak için, 13 TL seviyesi üzerinde fiyatlamaların gündeme gelmesi gerekecektir. Gram gümüş grafiğinde MACD göstergesinin de yönünü tekrar yukarı çevirmesi ons gümüş gibi yükselişler için umut vericidir. Gram gümüşte de olası bir geri dönüş hareketinde 11,45 TL seviyesi önemli bir destek olacaktır. 11,45 TL seviyesi altındaki fiyat hareketlerinde düşüşlerin derinliği artabilir. Bu nedenle fiyat hareketlerini her iki yöndeki destek ve dirençleri göz önünde bulundurarak takip etmeliyiz.

REKLAMI KAPAT X