Kripto para piyasalarında kırmızı bir gün

Okuma Süresi: 3 Dakika
Kripto para piyasalarında kırmızı bir gün
Emre Buruk
23.04.2021 15:05

Bitcoin'de sert düşüşler devam ediyor. Kripto para piyasaları ile ilgili bir dizi olumsuz haberin ortaya çıkmasının Bitcoin fiyatlanmasının olumsuz hareketine doğrudan etki ettiğini söyleyebilir. Bu tarz bir kaotik ortamda yön tarihi yapmak oldukça zor olmakta ve bu tarz yüksek volatilite durumlarının manipülasyona açık olduğu unutulmamalıdır.

Türkiye'de kripto para borsası olarak hizmet veren Thodex isimli şirketin yüz binlerce yatırımcısını dolandırdığını, sermayelerini alarak ortadan kaybolduğu iddiaları kripto para borsası gündeminin başında geliyor. Bu tarz durumların yaşanmasının önünü kesebilecek yasa ve yönetmeliklerin ortaya konulmamış olması bu tarz durumların ortaya çıkmasına neden olabiliyor. ABD başta olmak üzere birçok ülkenin kripto para borsaları ile ilgili düzenlemeler yapmayı planlaması bu tarz durumların önüne geçebilir ve merkezi finans ile kripto para piyasalarının entegrasyonunu hızlandırabilir. Bu durum kripto para yatırımcılarının haklarının korunması için de olumlu bir gelişme olacaktır.

Bitcoin

Özellikle ABD piyasalarındaki risk iştahının azalmasının farklı varlıklardan sermaye çıkışına sebep olduğu söylenebilir. Bu varlıklardan biri olarak görülebilecek Bitcoin özellikle 64.000 ABD Doları seviyelerinden bu yana satış baskını kıramamaktadır. Kar satışlarının ve Bitcoin ile ilgili olumsuz haberlerin ortaya çıkması kripto para yatırımcılarının FUD Dalgasına kapılarak sermayelerini kripto para piyasalarından çıkarmalarına sebep olmuş olabilir.

Bitcoin`deki bu düşüşün temel sebeplerinden bir diğeri de Joe Biden`ın sermaye kazancı vergilerini arttırmak için yeni bir yasayı geçirmeye hazır olduklarının söylentisi olabilir. Joe Biden`ın vergi açıklaması sonrası satış baskısının artmasıyla 50.000 ABD Doları seviyelerinin altına düşen Bitcoin teknik görünümde kritik bir seviyede yer alıyor.

Bitcoin, an itibari ile 20 günlük hareketli ortalaması olan 58.065 ve 50 günlük hareketli ortalaması olan 56.800 dolar seviyelerinin üzerinde 50.225 ABD doları seviyelerinde işlem görüyor. Günlük bazda RSI(14) değeri 31,219 olarak görülmektedir. Kısa vadede Bitcoin için önemli destek seviyeleri 44.926/46.758/47.744; önemli direnç seviyeleri ise 52.576/54.561/57.393 olarak öngörülmektedir.

Ethereum

Bitcoin fiyatlanmasına rağmen güçlü bir grafik kaydeden ve Bitcoin paritesinde yükseliş hareketini başarıyla sergileyen Ethereum, Bitcoin`deki düşüş etkilerinden kaçamadı ve geri çekilme hareketi gösterdi. Kripto para piyasalar ile ilgili regülasyon ve vergilenme hareketleri tüm kripto paralarda olduğu gibi Ethereum`da da olumsuz fiyatlanmaya neden oldu.

Goldman Sachs'in eski yöneticisi Raoul Pal, Çarşamba günkü Ethereum yükselişi ardından Ethereum`un gelecek vadeden ve kullanıma en uygun kripto paralar arasında yer aldığını belirtti. Yıl başında Ethereum`a yaptığı yatırımları da açıklaşmıştı. Bu açıklamalarından önce de Ethereum`un getiride Bitcoini`ikiye katlayacağını ifade etmiş ve 20.000 dolarlık bir fiyat tahmininde bulunmuştu. Bu hedefin uzun vadeli bir hedef olarak paylaşıldığı, kripto para piyasalarının yüksek getiriler sağlamasına rağmen yüksek zararlara da neden olabileceği unutulmamalıdır.

An itibariyle 2,300 seviyelerinde alıcılarıyla buluşan Ethereum, 20 günlük hareketli ortalaması olan 2.228 ve 50 günlük hareketli ortalaması olan 1.964 seviyesinin üzerinde hareketine devam etmektedir. Günlük bazda RSI(14) değeri 55,172 ve STOCHRSI(14) değeri 9,567 olan Ethereum, Bitcoin fiyatlanmasına paralel bir grafik görülmektedir. Önemli destek seviyeleri 1838/1.932/2.122 olarak görülürken, önemli direnç seviyeleri ise 2.336/2.388/2.544 olarak görülebilir.

REKLAMI KAPAT X